گواهینامه ایزو چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گواهینامه ایزو چیست؟

 

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو چیست؟

افزایش رقابت در بازارهای امروزی و افزایش سطح توقع افراد جامعه از کیفیت و مدرن بودن محصولات و تولیداتی که استفاده می کنند باعث شده است کارفرمایان و مدیران و مسئولان سازمان ها هم درصدد برآورده سازی سطح انتظار مشتریان و مصرف کنندگان باشند و با افزایش کیفیت و ایجاد تنوع در تولیدات و محصولات و خدماتشان انتظار بازار های داخلی و خارجی را برآورده سازند. از طرف دیگر افراد جامعه به دنبال تهیه اجناس و خدمات با کیفیت با قیمت مناسب هستند و یک مدیر آگاه و کاردان در صورتی می تواند این انتظارات را عملی نماید که یک سیستم مدیریتی منظم و با کیفیت در مجموعه خود طراحی و اجرا نماید. گواهینامه ایزو iso در واقع اجرای یک استاندارد جهانی جهت افزایش و ارتقاء سطح کیفیت فرآیندها و سطح کیفیت محصولات و خدمات می باشد.

 

انواع گواهینامه‌های ایزو چیست؟

سازمان استاندارد جهانی ایزو برای حفظ سلامت تمام افراد جامعه و ایجاد یک امنیت شغلی در تمام کسب و کارها و با توجه به انتظارات تمام افراد جامعه چه کارفرمایان و تولید کنندگان و چه مصرف کنندگان و مشتریان به تدوین استاندارد های زیادی پرداخته است. سازمان ایزو برای هر استاندارد قوانین و دستورالعمل هایی را در نظر گرفته و به صورت مستندات تهیه و تنظیم نموده است. استانداردها و مستنداتی که ایجاد شده‌اند هر ساله با توجه به پیشرفت علم و صنعت مورد ویرایش قرار می گیرند. استانداردها و گواهینامه های ایزو به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم می شوند. مستندات گواهینامه های عمومی شامل طراحی و اجرا در تمام مشاغل و صنایع و خدمات میشوند. مستندات گواهینامه های تخصصی شامل طراحی و اجرا فقط در یک نوع شغل و یک نوع فعالیت می شوند و به صورت خصوصی تدوین شده‌اند.

 

نام پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو عمومی

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 اولین و پرکاربردترین گواهینامه‌ ایزو از دسته استاندارد‌های عمومی می‌باشد. ایزو ۹۰۰۱ با تعیین و تشخیص فرآیندهای مثبت و سازنده باعث افزایش و ارتقا سطح کیفیت محصولات و خدمات می‌گردد و طراحی و اجرای مستندات استاندارد سیستم مدیریت کیفیت باعث جلوگیری از کارهای تکراری و پرهزینه می‌شود و همین امر موجب کاهش هزینه‌های اضافی و افزایش سودآوری و بهره وری بیشتری را برای مجموعه بوجود می‌آورد.

استاندارد سیستم مدیریت محیطی ISO 14001 یکی دیگر از استانداردهای پرکاربرد است که از دسته گواهینامه‌های عمومی می‌باشد. ایزو ۱۴۰۰۱ با ایجاد الزاماتی در مورد حفظ محیط زیست و دفاع از منابع طبیعی را دارد. سیستم مدیریت زیست محیطی باعث افزایش ارزش افزوده برای سازمان می‌گردد و همین امر باعث سودآوری بیشتر و جهانی شدن مجموعه متقاضی می‌شود.

استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO 45001 ( ورژن جدید و ویرایش شده استاندارد OHSAS 18001 ) یکی دیگر از گواهینامه‌های عمومی و پرکاربرد در حوزه اخذ استاندارد‌های ایزو می‌باشد. قوانین و دستورالعمل‌های ایزو ۴۵۰۰۱ باعث رعایت اصول ایمنی در محیط کار و حفظ سلامت نیروی انسانی می‌شود. افزایش ایمنی در کار باعث ایجاد حس امنیت و آرامش در میان پرسنل و کارگران می‌شود و در نتیجه توانمندی افراد افزایش پیدا می‌کند.

گواهینامه IMS تحت عنوان سیستم مدیریت یکپارچه نام یکی دیگر از گواهینامه‌های پرکاربرد می‌باشد. سیستم مدیریت یکپارچه از اخذ همزمان سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ می‌باشد. در واقع هنگامی که سازمانی سه گواهینامه عمومی سیستم‌های مدیریتی را در مجموعه خود طراحی و پیاده سازی نماید گواهینامه IMS را می‌تواند دریافت نماید. گواهینامه IMS از طرف مرکز سیستم کاران بصورت رایگان به مشتریان دریافت سه گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ارائه می‌گردد.

استاندارد سیستم مدیریت، رسیدگی به شکایات مشتریان ISO 10002 بعنوان یک استاندارد عمومی از سری گواهینامه‌های سیستم‌های مدیریتی برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که بصورت مستقیم با مشتریان و مصرف کنندگان خود سرو‌کار دارند بسیار مؤثر می‌باشد. استانداردهایی که از خانواده ایزو ۱۰۰۰۲ مانند ایزو ۱۰۰۰۴ سیستم مدیریت کیفیت سنجش رضایت مشتریان و ایزو ۱۰۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت، رضایتمندی مشتریان، منشور سازمان و ایزو 10003 سیستم مدیریت کیفیت، حل اختلاف مشتریان همگی به نوعی اثبات رعایت حقوق مشتریان و مشتری مداری را بیان می‌کنند.

 

گواهینامه‌های ایزو تخصصی

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ویژه تجهیزات پزشکی ISO 13485 ، استاندارد سیستم مدیریت خدمات IT ، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودرو سازی ISO/TS 16949 ، استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ISO 22000 و هزاران استاندارد ایزو و گواهینامه تخصصی دیگر مربوط به تمام مشاغل و کسب و کارها که نام تمامی آن‌ها بهمراه مستنداتشان در سایت رسمی ایزو به آدرس WWW.ISO.ORG منتشر شده است. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مرکز سیستم کاران تماس برقرار نمایید و از مشاوره رایگان و کاربردی و خدمات برتر بهره‌مند گردید.

 

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنیدInstagram.Icons - LearnParsi 1

 

 

 

فهرست