فرق بین CB ها چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. فرق بین CB ها چیست؟

فرق بین cb ها چیست 

فرق بین CB ها چیست؟

CB مخفف عبارت Certification Body همان مراجع صادر کننده گواهی نامه ایزو هستند که باید معتبر باشند و دارای اعتبار باشند. البته واژه اعتبار برای هر فرد یک معنای خاص دارد و هر فردی تعبیر خاص خود را بابت کلمه اعتبار دارد. گواهی نامه ایزو ISO معتبر نیز از لحاظ سازمان استاندارد جهانی ISO اینگونه تعبیر می شود که گواهی ایزو دارای اعتبار گواهی نامه ای هست که تحت اعتبار نهاد بین المللی اعتبار دهندگان IAF باشد و تنها مرجع نظارت کننده بر روی کار مراکز و مراجع اعتبار دهنده ایزو ( AB ) و مراجع صادر کننده ایزو ( CB ) از نظر سازمان جهانی IAF هست. IAF یک نهاد بین المللی است که نمایندگانی در سراسر جهان و در تمامی کشورها دارد و اعضایی دارد. به این اعضا عضو درون IAF در اصطلاح AB گفته می شود. هر کشور حداقل یک AB فعال درون IAF دارد و در هر کدام از این AB ها تعداد بسیاری CB هستند که ثبت و صدور گواهی نامه ایزو را انجام می دهند..

 

تفاوت بین CB ها

CB های بسیاری همان طور که گفته شد درون AB فعالیت دارند. CB ها معمولا و غالبا اکثرا خودشان را دارای بالاترین اعتبار می دانند و خودشان را دارای اعتبار بسیاری می دانند و گاها هم CB های دیگر را یا معتبر نمی دانند و یا دارای اعتبار پایینی می دانند که این امر به دلیل رقابت بین CB های مختلف پیش میاید که می خواهند مشتریان و متقاضیان اخذ گواهی ایزو را به سوی مرکز خود جلب کنند. دقیقا به همین جهت CB ها مدعی بالاترین سطح اعتبار هستند و خود را دارای بالاترین سطح اعتبار  معرفی می کنند و با تعریف کردن از فرآیند و عملکرد خودشان به مشتریان خودشان تلقین می کنند که CB آنها دارای بالاترین سطح اعتبار هست در صورتی که واقعا اینگونه نیست. تمامی CB های فعال تحت اعتبار AB معتبر عضو IAF اعتباری یکسان دارند.

 

تفاوت قیمت بین CB ها دلیلش چیه؟

همه CB های معتبر و اصل که همان طور که بیان شد تحت اعتبار AB دولتی هر کشور هستند که دارای عضویت IAF می باشند دارای اعتباری یکسان هستند و از نظر اعتبار از لحاظ فنی و حقوقی اعتبارشان یکی هست اما با وجود اعتبار یکسان قیمتهای متغیری دارند که یکسری از آنها قیمتهایی گزاف را طلب می کنند که برمی گردد به دندان گردی آنها. نوسان هزینه های ثبت و صدور گواهی نامه ISO دلایل مختلفی دارد که از این میان می توانیم اینگونه تعبیر کنیم و این دلایل را بیان کنیم:

 

فرق و تفاوت میان واحد پولی

سیاستگذاری قیمت گذاری روی انواع CB ها

وجود واسطه های زیاد و رابطین میان CB های اصل و دارای اعتبار و نمایند گی های صدور ایزو

دندان گردی و طمع و بالطبع درخواست سود زیاد و حتی بیشتر از حد عرف توسط نمایندگان ثبت و صدور گواهینامه ایزو در ایران

ایجاد یک رقابت قوی میان CB ها که با کاهش قیمت و زمان می خواهند مشتریان را جلب خود کنند.

زیاد شدن تعدد CB ها و نمایندگی های این CB ها در ایران که هر روزه نیز در حال افزایش هستند.

بازی کردن با عناوین و اسامی CB ها توسط نمایندگی های CB درون ایران.

زیاد بودن هزینه دفتری اعم از رهن و اجاره و هزینهای دیگر و نشکیلات برخی از CB که آنها را مجبور می کند قیمت را بالا برده و افزایش بدهند.

سیستم کاران بعنوان یکی از بزرگترین و از اولین نهادهای عام المنفعه آمادگی دارد تا با ارائه خدمات مشاوره رایگان در خصوص اطلاعات حقوقی و فنی CB ها و تفاوت بین آنها در خدمت متقاضیان محترم می باشد.

با ما در ارتباط باشید…

 

 فرق بین CB ها چیست؟ صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

فهرست