ISO 45001 چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. ISO 45001 چیست؟

 

 

 

ISO 45001 چیست؟

ISO 45001 چیست؟

ISO45001 : استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی

ایزو45001 استاندارد بین المللی بهداشت و ایمنی شغلی است که برای محافظت از کارکنان و بازدیدکنندگان از حوادث و بیماری های ناشی از کار صادر شده است. گواهینامه ISO45001 برای کاهش هر گونه عواملی که می تواند آسیب های جبران ناپذیری به کارمندان و مشاغل وارد کند توسعه یافته است. استانداردهای آن نتیجه تلاش زیاد کمیته ای از کارشناسان مدیریت ایمنی و بهداشت است که تعدادی از رویکردهای دیگر برای مدیریت سیستم – از جمله ISO 9001 و ISO 14001 را از نزدیک بررسی کردند. علاوه بر این، ISO 45001 برای استفاده از سایر موارد بهداشت شغلی موجود طراحی شده است. و استانداردهای ایمنی، مانند OHSAS 18001 و همچنین استانداردهای کار، کنوانسیون ها و دستورالعمل های ایمنی را در نظر بگیرید.

 

هدف نهایی ISO45001 که مخصوصاً برای مدیریت ارشد طراحی شده است، کمک به کسب و کارها است که محیط کاری سالم و ایمن را برای کارمندان خود و هر کس دیگری که از محل کار بازدید می کنند، فراهم کند. این هدف را می توان با کنترل عواملی که به طور بالقوه می تواند منجر به آسیب، بیماری و – در شرایط شدید – حتی مرگ شود، به دست آورد. در نتیجه، ایزو 45001 به کاهش هر گونه عاملی که مضر است یا برای سلامت جسمی و/یا روانی کارگران خطرناک است، توجه دارد.

متأسفانه، هزاران کارگر هر روز جان خود را به دلیل موارد قابل پیشگیری از شرایط نامطلوب محل کار از دست می دهند. در واقع، طبق گزارش ISO و سازمان بین المللی کار بیش از 2.7 میلیون مرگ در سراسر جهان به دلیل حوادث شغلی رخ می دهد. و علاوه بر آن سالانه 374 میلیون جراحت غیرکشنده رخ می دهد که منجر به غیبت 4 روزه یا بیشتر از محل کار می شود.

به گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت و ایمنی – از جمله متخصصانی که در کمیته ISO کار می کردند – ایزو45001 نشان دهنده یک پیشرفت مهم است. برای اولین بار در سطح بین‌المللی، کسب‌وکارها با هر اندازه اکنون می‌توانند به یک چارچوب واحد دسترسی داشته باشند که مسیری روشن برای توسعه اقدامات ایمنی و بهداشت شغلی بهتر و قوی‌تر را به آنها ارائه می‌دهد.

ایزو45001 به شدت توسط OHSAS 18001 اطلاع رسانی شده است – نه یک ویرایش ساده یا به روز رسانی مختصر. در ادامه بخوانید تا ببینید سازمان ها در هر نوع و اندازه باید چه کاری انجام دهند تا مطابقت خود را حفظ کنند و گواهینامه ISO45001 را دریافت کنند.

ISO45001 شاهد افزایش 97.3 درصدی گواهینامه های جهانی در سال 2020 بوده است که نشان دهنده رشد و اهمیت گواهینامه معتبر در زمان های اخیر است. آمار مستقیم از جدیدترین بررسی ISO .

به دنبال پیاده سازی سیستم مدیریت ISO 45001 هستید؟ مطمئن نیستم از کجا شروع کنم؟ نگاهی به راهنمای پیاده سازی ایزو45001 ما در اینجا بیاندازید.

 

ISO45001 – اصول

ISO45001 جایگزین OHSAS 18001 و استاندارد بین المللی ISO برای سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی است.

استاندارد نه تنها جایگزین OHSAS 18001 شده است، بلکه ادغام با سایر سیستم های مدیریتی را ساده تر از همیشه می کند. از آنجایی که دارای ساختار مشترک جدید تعریف شده است، مستقیماً با ISO 9001 و ISO 14001 همسو می شود.

 

مزایای گواهینامه بهداشت و ایمنی

1 – کاهش هزینه های عملیاتی

زمان کمتر به دلیل حوادث و بیماری و هزینه های کمتر از هزینه های قانونی و غرامت به معنای صرفه جویی در پول است.

 

2 – بهبود روابط با ذینفعان

سلامت و دارایی کارکنان، مشتریان و تامین کنندگان را در اولویت قرار دهید و مردم پاسخ دهند.

 

3 – الزامات قانونی

بدانید که چگونه الزامات قانونی و مقرراتی بر سازمان شما و مشتریان آن تأثیر می گذارد.

 

4 – بهبود مدیریت ریسک

حوادث احتمالی را شناسایی کنید و کنترل ها و اقداماتی را برای پایین نگه داشتن ریسک تا حد امکان، اجرا کنید و از کارکنان و مشتریان در برابر آسیب محافظت کنید.

 

5 – مدارک تجاری اثبات شده

راستی‌آزمایی مستقل در برابر یک استاندارد صنعتی شناخته‌شده در سطح جهانی، گویای این موضوع است.

 

6- رضایت مشتری و ایمنی

با حفظ سلامت و دارایی آنها به طور مداوم نیازهای مشتری را برآورده کنید.

 

7 – مسئولیت اجتماعی شرکت

پیاده سازی یک سیستم مدیریت ساختاریافته می تواند به نشان دادن فرهنگ سازمانی کمک کند.

 

آیا گواهینامه ISO 45001 برای من مناسب است؟

اگر گواهینامه OHSAS 18001 دارید، برای حفظ اعتبار گواهینامه باید آن را به ایزو45001 تبدیل کنید. اعتبار گواهینامه ایزو45001 سه ساله می باشد و هر سال باید تمدید گردد و جهت تمدید ممیزی سالیانه اقدام گردد تا گواهی نامه ایزو باطل نگردد.

ISO45001 اگر شما و سازمانتان نیاز به نشان دادن تعهد در مدیریت ایمنی کارگران و اشخاص ذینفع داشته باشید، درست است. اگر قبلاً یک سیستم مدیریت کیفیت یا زیست محیطی را پیاده سازی کرده اید، ISO 45001 می تواند به راحتی یکپارچه شود. سازمان هایی که ایزو45001 را اجرا می کنند به موارد زیر نیاز دارند:

ساختار مدیریتی روشن با اختیارات و مسئولیت های مشخص

اهداف تعریف شده برای بهبود، با نتایج قابل اندازه گیری

یک رویکرد ساختاریافته برای ارزیابی و کاهش ریسک

نارسایی‌های مدیریت ایمنی و بهداشت، عملکرد و بازنگری سیاست‌ها و اهداف باید به‌طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که پیشرفت‌ها و مزایای کسب‌وکار تحقق یافته و بر این اساس اولویت‌بندی می‌شوند.

 

اصطلاحات و تعاریف ISO45001

در ISO 45001 اصطلاحات خاصی برای شفاف سازی تعریف شده است که عبارتند از: ریسک، کارگر، محل کار و شناسایی خطر.

خطر. یک تعریف جهانی از اصطلاح “ریسک” در ایزو45001 توضیح داده شده است زیرا معنای آن در برخی کشورها متفاوت است. مسئله شناسایی خطر این است که در حال حاضر بسیار تولیدی و سخت افزاری است، زمانی که بیشتر و بیشتر ما در خدمات کار می کنیم.

اصطلاح “شناسایی خطر” با عبارات “شناسایی خطر و “کنترل ریسک” پوشانده می شود تا اطمینان حاصل شود که ما همه خطرات بالقوه قابل اعمال در همه صنایع و بخش ها را در بر می گیرد.

کارگر: تفاوت هایی در تعریف این واژه و محدودیت های قانونی مختلف پیرامون این واژه در کشورهای مختلف وجود دارد – در چارچوب ISO45001 ، “کارگر” به عنوان شخصی که کار یا فعالیت های مرتبط با کار را انجام می دهد که تحت کنترل است تعریف می شود. سازمان.

محل کار: اکنون این مکان به عنوان مکانی تحت کنترل سازمان تعریف می شود که یک فرد باید در آنجا باشد یا برای اهداف کاری برود.

 

سیستم کاران به عنوان اولین و یکی از بزرگترین مراکز در خصوص ثبت و صدور گواهی ایزو در خدمت متقاضیان محترم می باشد.

لطفا با ما تماس بگیرید.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

 

فهرست