گواهی ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گواهی ISO

 

 

 

گواهی ISO

گواهی ISO

اهداف بسیار زیادی هستند که سازمان‌ها و شرکت‌ها را به سمت اخذ گواهینامه ایزو سوق می‌دهند. حتی گاهی اوقات یکسری از سازمان‌ها به دنبال رسیدن و تحقق چندین هدف، متقاضی اخذ گواهینامه ایزو می‌شوند. اهداف سازمان‌ها تعیین کننده نوع مرجع صادر کننده هستند. مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو هم بصورت بین‌المللی و هم بصورت داخلی گواهی ISO را صادر می‌نمایند.

 

اهداف سازمان‌ها جهت دریافت گواهی ISO شامل موارد زیر می‌باشد:

شرکت در مناقصات دولتی و غیر دولتی و کنار زدن رقبا

کسب اعتبار در بازارهای داخلی و جلب اعتماد و رضایت مشتریان و مصرف کنندگان

برندسازی و تبلیغات و بازاریابی وسیع‌تر

افزایش سطح کیفیت سازمان و‌ بهبود فرآیندها و ورود به بازارهای جهانی

ورود به وندور لیست ( لیست تأمین کنندگان مجاز خدمات و محصولات برای کارفرمایان )

 

گواهی ISO چگونه به دست می‌آید؟

مطالب فوق اهداف سازمان‌ها و شرکت‌ها را از درخواست و اخذ گواهینامه ایزو بیان نمود. مدیران و صاحبان انواع کسب و کارها با مشخص کردن اهدافشان این سؤال برایشان ایجاد می‌شود که چگونه گواهینامه ایزو را می‌توانند بدست آورند؟ به دست آوردن گواهی یا مدرک ISO اصلا کار سخت و پیچیده‌ای نیست و نیازی به پرونده سازی‌های متعدد و مدارک فیزیکی ندارد. روال اخذ گواهی ISO با توجه به انتخاب نوع مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو دو‌ حالت دارد. حالت اول مربوط به اخذ گواهینامه ایزو از مراجع ثبت و صدور بین‌المللی می‌شود. حالت دوم مربوط به اخذ گواهینامه ایزو از مراجع ثبت و صدور داخلی ( خصوصی ) می‌شود.

 

مراحل اخذ گواهی ISO از طرف مراجع ثبت و صدور بین‌المللی

ابتدا با برقراری تماس با یک مرکز مشاوره ایزو معتبر فرم درخواست گواهی ایزو را باید تقاضا نمایید و آیتم‌ها و گزینه‌های فارسی، انگلیسی آن را که شامل اطلاعات حقوقی از شرکت و مدیر عامل می‌باشد را باید تکمیل نمایید. مرحله دوم انتخاب نوع گواهینامه ایزو با توجه به نوع فعالیت‌ها می‌باشد. مرحله سوم انتخاب نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو بین‌المللی می‌باشد. مرحله چهارم طراحی، اجرای مستندات و پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌های ایزو در سطح مجموعه می‌باشد. مرحله پنجم انجام ممیزی داخلی و ممیزی نهایی توسط کارشناس ایزو می‌باشد. و در نهایت ثبت و صدور گواهینامه ایزو انجام می‌شود.

 

مراحل اخذ گواهی ISO از طرف مراجع ثبت و صدور داخلی

مراحل اخذ گواهینامه ایزو از طرف مراجع ثبت و صدور داخلی تقریبا مانند مراحل اخذ گواهینامه ایزو از طرف مراجع صدور بین‌المللی می‌باشد ولی با این تفاوت که مرحله ممیزی نهایی و مرحله طراحی، اجرای مستندات و پیاده سازی استاندارد‌های ایزو در سطح مجموعه و حضور بازرس مرجع در مجموعه حذف می‌گردد. مراحل اخذ گواهی ایزو از مراجع داخلی بدین منوال می‌باشد:

برقراری تماس با مراکز مشاوره ایزو معتبر

انتخاب نوع گواهینامه ایزو

انتخاب مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو داخلی ( خصوصی )

ممیزی داخلی توسط کارشناس داخلی مجموعه

ثبت و صدور گواهینامه ایزو

 

مستندات و الزامات استانداردهای ایزو کدامند؟

سازمان استاندارد جهانی ایزو یا سازمان ISO برای اکثر مشاغل و کسب و کارها با تحقیق و بررسی نیازهای افراد جامعه را بررسی نموده و به جهت حمایت از حقوق بشریت قوانین و دستورالعمل‌هایی را تهیه و تنظیم نموده است و انواع گواهینامه‌های ایزو و استاندارد‌های ایزو را تدوین کرده است. قوانین و دستورالعمل‌های ایزو را بعنوان مستندات بهمراه اسم گواهینامه ایزو مورد نظر را در سایت رسمی سازمان ایزو منتشر نموده است. البته هر سال با توجه به تغییرات تکنولوژی و پیشرفت جوامع و مایحتاج جدید افراد جهان، به ویرایش مستندات استانداردهای ایزو می‌پردازد. سازمان‌ها و نهادهای متقاضی باید برای دریافت گواهینامه ایزو چنانچه بخواهند از مراجع صدور بین‌المللی، گواهی ایزو دریافت نمایند باید مطابق با استانداردهای جهانی عمل نمایند و کلیه مستندات مربوط به نوع گواهینامه ایزو را در سطح سازمان خود پیاده سازی نمایند.

 

مرکز سیستم کاران برای جلب رضایت مشتریان و متقاضیان و همچنین در راستای اهداف مشتری مداری، کلیه مستندات انواع گواهینامه‌های ایزو را جمع آوری کرده و بصورت فایل word تنظیم نموده است. سرچ و گرفتن اطلاعات و بدست آوردن مستندات از سایت رسمی ایزو هم بدلیل متون انگلیسی و هم بخاطر اینکه جهت عضویت در سایت سازمان باید هزینه پرداخت نمایند برای اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها مشکل می‌باشد. مرکز سیستم کاران با انتشار رایگان فایل WORD مستندات در فضای مجازی به این دغدغه و استرس کاربران و مشتریان پایان داده است. سازمان‌ها و شرکت‌هایی که دوست دارند پیاده سازی واقعی مستندات را در سطح مجموعه خود انجام دهند ولی بودجه کافی و لازم را ندارند می‌توانند پکیج مستندات مربوط به نوع فعالیتشان را دریافت نمایند و با گرفتن مشاوره رایگان و خدمات بصورت شخصی پیاده سازی مستندات را انجام دهند.

 

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 

 

فهرست