گواهی‌ نامه ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گواهی‌ نامه ISO

 

 

 

گواهی‌نامه ISO

گواهی‌ نامه ISO

ایزو ISO مخفف سه کلمه زیر می‌باشد.

I: International

O: Organisation

S: Systems

عبارت International Organisation for Standardiztion بمعنای سازمان استاندارد جهانی یا سازمان بین‌المللی استاندارد می‌باشد. اخذ گواهی ISO ، نحوه اخذ گواهی‌نامه ایزو ، دریافت گواهی ایزو ، گرفتن گواهی نامه ISO ، دریافت گواهینامه ایزو ، گرفتن گواهی ISO مهم‌ترین تصمیمی است که امروزه سازمان‌ها و شرکت‌ها با هر نوع زمینه فعالیتی برای سطح ارتقا و بهبود فرآیندهای مجموعه خود می‌گیرند. در گذشته هدف از اخذ گواهینامه ایزو به کسب رضایت مشتریان و مصرف کنندگان و معرفی برند مجموعه در بازارهای داخلی و خارجی و سودآوری بیشتر برای سازمان منتهی می‌شد. ولی امروزه بعلت اینکه اکثر کارفرمایان مناقصات ارائه گواهینامه ایزو را بعنوان مدرک اصلی ورود به مناقصات قید کرده‌اند سازمان‌ها و شرکت‌ها مخصوصا شرکت‌های پیمانکاری موظف به اخذ گواهی ایزو گردیده‌اند. همچنین ورود به وندور لیست یا همان ورود به لیست تأمین کنندگان کارفرمایان بعنوان یک کسب و کار جدید اخذ گواهینامه ISO بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است.

 

سطح اعتبار گواهی‌ نامه ISO

CB های تحت اعتبار AB های با عضویت IAF گواهینامه ISO بین‌المللی و معتبر را صادر می‌کنند.

CB های تحت اعتبار AB های با عضویت IAF گواهینامه ISO بدون اعتبار بین المللی را صادر می‌کنند.

CB اصطلاح تخصصی است که در مورد مرجع صدور گواهینامه ایزو یا همان Certification Body بکار برده می‌شود. AB هم اصطلاح تخصصی است که در مورد مراکز اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو یا همان Accerdiation Body بکار برده می‌شود. IAF هم اصطلاحی هست که مخفف عبارت International Accreditation Forum به معنی انجمن اعتبار دهندگان بین المللی ایزو می‌باشد. یک گواهی‌نامه ایزو با سطح اعتبار بالا و کاربردی هنگامی برای یک سازمان صادر می‌گردد که تمامی قوانین و دستورالعمل‌هایی را که سازمان استاندارد جهانی ایزو تهیه و تدوین نموده است در مجموعه متقاضی طراحی، اجرا و پیاده سازی شود. سازمان استاندارد جهانی ایزو برای کلیه استانداردها تحقیقات و تنظیمات لازم را انجام داده و مستنداتی را تهیه و تدوین نموده است.

 

انواع گواهی‌ نامه‌های ISO

گواهی‌نامه‌های ایزو به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم بندی می‌شوند. گواهی‌نامه عمومی ایزو برای تمامی مشاغل و حرفه‌ها قابلیت صدور و اخذ را دارند. گواهینامه عمومی بدین معنی است که قوانین و دستورالعمل‌هایش بصورتی تهیه و تنظیم شده‌اند که در هر سازمانی با هر نوع زمینه و فعالیتی قابلیت اجرا و پیاده سازی را دارند. مثلا یک کارخانه فعال در حوزه صنایع غذایی و یک کارخانه تولید خودرو هر دو می‌توانند گواهینامه ISO 9001 را که بعنوان یک گواهی عمومی مهم و پرکاربرد است را اخذ نمایند و تمامی مستندات ایزو ۹۰۰۱ با نام سیستم مدیریت کیفیت برای هر دو سازمان قابل اجرا می‌باشد. گواهینامه ISO 14001 با نام سیستم مدیریت زیست محیطی و ISO 45001 با نام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت کار از نمونه گواهینامه‌های عمومی و مهم می‌باشند.

 

مراحل دریافت گواهی‌نامه ISO

مشخص نمودن نوع گواهینامه ایزو متناسب با اهداف و فعالیت‌های سازمان

ارتباط با مرکز مشاوره سیستم کاران و درخواست فرم تقاضای اخذ گواهینامه ایزو و تکمیل فرم درخواست ISO

انتخاب صحیح مرجع صدور گواهی‌نامه ISO

طراحی، مستند سازی و پیاده سازی مستندات ایزو مربوط به استاندارد مربوطه

ممیزی داخلی توسط کارشناسان داخلی

ممیزی نهایی توسط کارشناس مرجع صدور گواهی‌نامه ISO

ثبت و صدور گواهی‌نامه ISO و تحویل گواهی‌نامه ایزو به مجموعه متقاضی

 

نکته:

مراحل دریافت گواهی‌نامه ایزو از مراجع بین‌المللی تحت اعتبار IAF با مراجع داخلی بدون اعتبار IAF در دو مورد ممیزی نهایی توسط بازرس مرجع صدور گواهینامه و پیاده سازی مستندات با هم فرق می‌کنند و هنگامی که سازمانی یک مرجع داخلی صدور ایزو را انتخاب نماید بعلت اینکه ملزم به پیاده سازی مستندات در مجموعه خود نیست، بازرسی و ممیزی جهت بررسی نهایی وجود ندارد.

 

اعتبار گواهینامه‌های ایزو

مدت زمان اعتبار گواهینامه‌های ایزو سه سال می‌باشد. طبق قانون سازمان ایزو مجموعه دارنده گواهینامه ایزو در طی مدت این سه سال باید سالی یکبار مورد ممیزی مراقبتی قرار بگیرد و کار و عملکرد مجموعه توسط مرجع صادر کننده مورد بازرسی قرار بگیرد. اگر سازمان یا شرکت دارنده گواهینامه ایزو تمایلی به ممیزی مراقبتی سالیانه نداشته یاشد در واقع به اعتبار گواهینامه ایزو مجموعه خود لطمه وارد می‌کند و گواهینامه را فاقد اعتبار می‌نماید.

 

مستندات گواهی‌نامه ISO از کجا بدست می‌آید؟

سازمان استاندارد جهانی ایزو یک لیست کامل از گواهینامه‌هایی که تدوین نموده است همراه با مستندات استانداردها را در سایت رسمی ایزو به نشانی WWW.ISO.ORG منتشر کرده است. ولی خب به خاطر حجم بالای اطلاعات و انگلیسی بودن متن سایت و استانداردها متقاضیان به راحتی نمی‌توانند اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمایند. مرکز سیستم کاران با یک تدبیر بسیار مهم و کاربردی جهت حفظ رضایت مشتریان و‌ ارائه خدمات برتر در طی چندین سال تجربه کاری کلیه مستندات انواع گواهینامه‌های ایزو را جمع‌آوری نموده است و بصورت رایگان با فرمت قالب WORD در فضای مجازی در سایت WWW.SYSTEMKARAN.COM منتشر نموده است.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست