گواهی ایزو ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گواهی ایزو ISO

 

 

 

گواهی ایزو ISO

گواهی ایزو ISO

سه اصل لازم برای دریافت آخر گواهی ISO

انتخاب مرجع ثبت و صدور گواهی ISO

طراحی، مستندسازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو‌ و ممیزی

ثبت و صدور گواهی ISO

 

انتخاب مرجع ثبت و صدور گواهی ISO

انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو بستگی به اهداف سازمان‌ها دارد. اهداف سازمان‌ها هم به میزان بودجه مجموعه و مدت زمانی که برای اخذ این نوع گواهی فرصت دارد و اینکه کلا اهداف سازمان به نوع کاری که قصد دارد انجام برمی‌گردد. مثلا یکسری از سازمان‌ها جهت حضور در مناقصات، یکسری جهت افزایش اعتبار و قدرتشان در بازارهای داخلی و حتی برای ورود به بازارهای بین‌المللی بدنبال اخذ گواهینامه ایزو می‌روند. اهداف دیگری همچون جلب رضایت و اعتماد مشتریان و فروش محصولات و ارائه خدمات بیشتر و معرفی برند و جهت تبلیغات و بازاریابی بیشتر می‌توانند عواملی باشند که سازمانی را ترغیب به اخذ گواهینامه ایزو می‌کنند. به تازگی سازمان‌های که قصد وندور لیست شدند را دارند به جهت اینکه بتوانند بعنوان تأمین کنندگان برتر و‌ مجاز کارفرمایان انتخاب شوند نیازمند اخذ گواهینامه ایزو می‌یاشند‌. در نهایت آخرین هدفی که شاید محدود سازمان‌هایی به خاطر آن تصمیم به اخذ گواهینامه ایزو میگیرند جهت تزئین دفتر محل کار و بالا بردن کلاس کاری می‌باشد.

 

مدت زمان اخذ گواهی ISO و میزان هزینه اخذ گواهی ISO به چه عواملی بستگی دارد؟

مراجع صدور گواهینامه ایزو به دو دسته تقسیم می‌شوند. مراجع صدور بین‌ المللی گواهینامه ایزو و مراجع داخلی صدور گواهینامه ایزو . انتخاب هر کدام از این مراجع با توجه به اهداف سازمان‌ها دارای مدت زمان اخذ و هزینه‌های متفاوت می‌باشند. دلیل این تفاوت به انجام پروسه طراحی، مستندسازی و پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌های ایزو و انجام ممیزی مربوط می‌شود.

 

روش کار مراجع صدور بین‌ المللی گواهینامه ایزو چگونه است؟

مراجع صدور گواهینامه ایزو را Certification Body می‌نامند. اکثر کشورهای عضو سازمان ایزو تعداد زیادی مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو دارند. وظیفه CB ها ثبت و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو می‌باشد. همچنین هر کشوری که عضو سازمان ایزو هست یک مرکز یا نهاد اعتبار دهنده بنام Accerdiation Body دارد. وظیفه AB ها اعتبار بخشی به مراجع صدور گواهینامه ایزو می‌باشد. از طرف دیگر مراکز اعتبار دهنده هم توسط یک انجمن اعتبار دهندگان بنام IAF اعتبار دهی می‌شوند. انجمن IAF توسط سازمان استاندارد جهانی ایزو تأسیس شده است و بعنوان تنها نهاد رسمی و قانونی بزرگ در جهان می‌باشد. بنابراین با توجه به مطالب فوق به مراجع صدور گواهینامه ایزوی تحت اعتبار یک مرکز عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی را مراجع صدور بین‌ المللی گواهینامه ایزو می‌گویند. اخذ گواهی ایزو از این مراجع ملزم به طراحی و پیاده سازی مستندات می‌باشد و مدت زمان بیشتری برای اخذ نیاز دارد و ملزم به انجام ممیزی نهایی توسط کارشناس مرجع صدور گواهینامه ایزو می‌باشد. ولی چنانچه مرجع صدور گواهینامه ایزو تحت اعتبار مراکز اعتبار دهنده عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی نباشد و بصورت خصوصی فعالیت کند چون سازمان متقاضی را ملزم به طراحی و پیاده سازی مستندات نمی‌کند و از طرف دیگر ممیزی نهایی نیز حذف می‌گردد. اخذ گواهی از این مراجع ظرف مدت کوتاهی با یک هزینه بسیار کمتری انجام می‌شود.

 

مستندسازی و پیاده سازی استاندارد‌های انواع گواهینامه‌های ISO

سازمان ایزو برای تمامی حرفه‌ها با توجه به نیاز جامعه و حفظ امنیت و ایمنی و سلامت افراد یکسری قوانین و دستورالعمل‌هایی را بعد از انجام تحقیقات، تنظیم و تدوین نموده است. هنگامی که سازمانی قصد دریافت گواهینامه ایزو مربوطه را دارد، قوانین و دستورالعمل‌ها در قالب مستندات به سازمان‌ها ارائه می‌شود تا با توجه به امکانات و سطح فرآیندهای در حال اجرا به طراحی و پیاده سازی مستندات اقدام نمایند. بعد از پیاده سازی در طی چند مرحله باید ممیزی داخلی توسط کارشناس مجموعه متقاضی انجام شود تا کلیه منطبق سازی‌ها انجام شود تا وقتی کارشناس مرجع صدور گواهینامه ایزو IAF دار به محل سازمان جهت ممیزی و بازرسی نهایی می‌آید نقصی وجود نداشته باشد و بتوانند تأییدیه کارشناس را کسب نمایند. اخذ گواهینامه ایزو از مراجع صدور داخلی نیازی به مستند سازی ندارند و سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌توانند در صورت دلخواه بصورت رایگان فایل WORD مستندات مربوط به نوع گواهینامه ایزو را از سایت مرکز سیستم کاران دانلود نمایید و بصورت شخصی در سطح مجموعه خود پیاده نمایید.

 

ثبت و صدور گواهی ISO

مراجع صدور گواهینامه ایزو در آخرین مرحله اقدام به اخذ گواهینامه ایزو می‌کنند. گواهینامه ایزو صادر شده از طرف مرکز مشاوره فعال در حوزه ایزو به دست مشتریان خواهد رسید. البته یک مرکز مشاوره معتبر و با اصالت گواهینامه ایزو با توجه به رعایت حقوق مشتریان باید راه استعلام و‌ تشخیص اصالت گواهینامه ایزو را آموزش دهد. شما متقاضیان محترم با برقراری تماس با مرکز سیستم کاران با شماره ۷۹۱۶۵-۰۲۱ می‌توانید راه استعلام گواهینامه ایزو و همچنین پاسخ سؤالات دیگرتان را بصورت رایگان دریافت نمایید.

 

 صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنیدInstagram.Icons - LearnParsi 1

 

 

 

فهرست