گواهینامه ISO مورد تایید IAF

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گواهینامه ISO مورد تایید IAF

 

 

 

نهاد IAF

هر کشور عضو ایزو دارای یک نهاد AB اصلی است که این نهاد بر روی تعدادی CB نظارت دارد و آنها را تایید صلاحیت می کند. خود نهاد های AB از طریق نهاد بالاتری با عنوان IAF اعتبار پیدا می کنند. و این به آن معنا است که هر نهاد AB باید لوگوی خود، که عضو نهاد های بین المللی است را در گواهینامه صادره خود درج نماید. این نهاد بین المللی یکی از بزرگترین مراجع ایزو برای اعتبار بخشی به AB ها سراسر جهان می باشد.

البته از April سال 2021 نهاد های بین المللی IAF درباره استفاده از لوگوی این نهاد تصمیمی اتخاذ کردند که دلیل های آن نامعلوم است. از این تاریخ به بعد هیچ نهاد AB ای که زیر نظر این نهاد بین المللی انواع گواهی نامه ایزو را صادر می کند اجازه استفاده از لوگوی IAF را ندارند. همچنین اجازه درج لوگوی AB زیر نظر IAF را هم نخواهند داشت. در صورتی که نهاد AB از لوگوی این نهاد بالادستی خود برای اعتبار بخشی به گواهینامه ISO صادره خود استفاده کند باید به اعتبار خود این نهاد AB با توجه به تصمیمات اخیر IAF شک کرد.

در نهایت ذکر این نکته بسیار با اهمیت است که تمامی انواع و اقسام گواهینامه ایزو صادره باید فاقد لوگوی نهاد AB و همچنین نهاد تایید کننده آن باشد. و هیچکدام از این لوگوها نباید بر روی گواهی نامه ISO صادر شده استفاده شوند.

 IAF  

 

تشخیص اصل یا غیر اصل بودن گواهی ایزو

با توجه به این مسئله که نهاد های AB منع استفاده از لوگوی خودشان و نهاد بالادستی خود، برای نشان دادن اصالت گواهی ISO صادره را دارند. اصلی ترین سوالی که مطرح می شود این است که اصالت ISO صادره چگونه قابل سنجش است، و وجه تمایز ایزو اصلی و معتبر و ایزو غیر اصل در چیست؟

راه کاری برای این مسئله نگران کننده ی اصل بودن ایزو های صادره، از جانب خود IAF این نهاد بین المللی مطرح شده است. راه حل این مشکل این است که تمامی ایزو های صادره از طریق این نهاد، رجیستر می شوند و جای هیچ نگرانی  نخواهد بود. این رجیستری ها از طریق خود IAF قابل رسد، پیگیری و استعلام هستند. این نهاد بین المللی برای پیگیری، رسد و استعلام استاندارد های صادره خود سایت www.iafcertsearch.org را در اختیار عموم قرار داده است. تا از این طریق بتواند رضایت و اطمینان خاطر مشتریان و استفاده کننده گان از گواهینامه های ایزو صادره خود را فراهم کند.

روش استعلام رجیستری گواهینامه های صادره این نهاد به این طریق است که افراد با ورود به سایت سازمان با درج شماره مخصوص گواهینامه خود در کادر جستجویی که به همین منظور در صفحه نخست سایت تابیه  شده است؛ می توانند گواهینامه خود را رهگیری کنند و از اصالت و یا عدم اصالت آن اطمینان حاصل فرمایند.

 

آگاهی از قوانین IAF

استفاده کنندگان از ایزوها باید به این نکته توجه داشته باشند که IAF که گسترده ترین نهاد برای اعتبار بخشی به AB ها در سطح بین المللی است؛ با ارسال بخشنامه آپریل سال 2021 از طریق ایمیل به AB های زیر نظر خود، آنها را از منع استفاده از لوگوی این سازمان با خبر کرد. ولی ممکن است این ایمیل به دست AB خاصی نرسیده باشد و یا رسیده باشد ولی آن نهاد کماکان برای اعتبار بخشی به ISO های صادره خود از لوگوی IAF به صورت غیر قانونی استفاده می کند. که این امر باعث خدشه دار شدن و از اعتبار ساقط شدن این گواهینامه ها می شود.

IAF

استفاده کنندگان از خدمات CB ها به دلیل تعدد این شرکتها، موظف هستند از طریق هردو مرجع صدور ایزو IAF و ASCB نام CB مورد نظر خود را جهت حصول اطمینان از عضویت آنها در یکی از دو مرکز بین المللی استاندارد جستجو نمایند.

باید به این نکته توجه شود که گواهی نامه های رجیستر شده از طریق IAF باید در وبسایتی که از طریق این نهاد معرفی شده است، رجیستر شده باشند. در غیر این صورت اعتبار این گواهی نامه ها خدشه دار می شود از اعتبار ساقط خواهند شد.

 

دلیل قانون عدم استفاده از لولوی سازمان بین المللی استاندارد

گروهی از متخصصان و صادر کنندگان گواهینامه های ایزو بر این باور هستند که بخشنامه مذکور به دلیل تحریم های یک جانبه و ناعادلانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران است. و با این کار به گونه ای تحریم ها برای خدمات رسانی به CB های مستقر در ایران دور زده می شوند.

 

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنیدInstagram.Icons - LearnParsi 1

 

 

 

فهرست