گواهینامه ایزو- صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گواهینامه ایزو- صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

 

گواهینامه ایزو- صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

گواهینامه ایزو چیست؟

سازمان ایزو بعنوان یک سازمان بین‌المللی استاندارد سازی می باشد. ایزو‌ISO مخفف عبارت International Organisation for Standardiztion می‌باشد. سازمان ایزو برای حفظ امنیت و سلامت افراد جامعه و برای حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و کارفرمایان برای هر شغل و هر نوع کسب و کاری قوانین و دستورالعمل‌هایی را بعد از انجام تحقیقات و بررسی، تهیه کرده است و بنام استانداردهای ایزو و گواهینامه‌های ایزو تدوین نموده است. سازمان استاندارد جهانی گواهینامه‌های ایزو را به دو دسته تقسیم نموده است. یک دسته بعنوان گواهینامه‌های عمومی برای تمام مشاغل و حرفه‌ها قابل طراحی، اجرا و پیاده سازی می‌باشند. دسته دیگر بعنوان گواهینامه‌های تخصصی هستند که فقط برای یک نوع حرفه و فعالیت قابلیت طراحی و پیاده سازی را دارند. گواهینامه ایزو‌ ۲۹۰۰۱ تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت کیفیت، نفت و گاز و پتروشیمی بعنوان یک استاندارد تخصصی ویژه شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی می‌باشد.

گواهینامه ایزو- صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

 

گواهینامه ISO 29001

ایزو 29001 بعنوان سیستم مدیریت کیفیت ویژه صنایع گاز و نفت و پتروشیمی می‌باشد. سیستم‌ مدیریت کیفیت در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی چند گزینه طراحی، توسعه و تولید و نصب و راه اندازی و محصولات و تولیدات و خدمات می‌شود. استاندارد سیستم مدیریت کیفیت برای شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در واقع یک مشخصه فنی برای این حوزه می‌باشد. گواهینامه ISO/TS 29001  در واقع یک سیستم مدیریتی است که از همکاری دو سازمان سازمان ایزو و سازمان صنعت نفت به رهبری مؤسسه نفت آمریکا ایجاد و تدوین شده است. استاندارد ۲۹۰۰۱ به دنبال انجام کارها با کمترین نواقص و ضایعات می‌باشد.

 

رابطه بین گواهینامه ISO 9001  و ISO/TS 29001

ایزو ۹۰۰۱ با نام استاندارد سیستم مدیریت کیفیت بعنوان مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌ ایزو می‌باشد. بیشترین درصد قوانین و دستورالعمل‌های ایزو ۲۹۰۰۱ با نام استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ویژه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی همان قوانین و دستورالعمل‌های ایزو ۹۰۰۱ می‌باشند و ما‌ بقی قوانین و الزامات مخصوص به فرآیندهای صنایع نفتی می‌شود. البته این بدان معنا نیست که سازمان‌ها و شرکت‌های مربوط به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی دیگر نیازی به اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ندارند و تمامی مشاغل و صنایع مربوط به حوزه نفت، گاز و پتروشیمی می‌توانند به جهت تقویت برند و مطابقت با استانداردهای روز جهانی چند استاندارد پرکاربرد عمومی را دریافت نمایند.

 iso9001

استانداردهای عمومی و پرکاربرد برای مشاغل و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

گواهینامه ISO 9001 با نام استاندارد سیستم مدیریت کیفیت و گواهینامه ISO 14001 با نام استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی و گواهینامه ISO 45001 با نام استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و گواهینامه HSE با نام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت و محیط زیست بعنوان استانداردهای عمومی مطرح برای کسب و کارهای مربوط به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌شوند. البته سازمان‌ها و شرکت‌های در حوزه نفت می‌توانند گواهینامه‌های ایزو مربوط به سیستم‌های مدیریتی رضایت مندی مشتریان مانند ISO را نیز دریافت نمایند و جهت کسب رضایت مصرف‌کنندگان و مشتریان پایبندی خود به اصول مشتری مداری را نشان دهند.

 

مزایای اخذ گواهینامه ISO/TS 29001

تمامی استانداردهای جهانی ایزو هر کدام به نحوی تهیه و تنظیم شده‌اند که با طراحی و اجرایی نمودن تمامی مستنداتشان مزایا و فواید بیشماری را نصیب مجموعه متقاضی می‌گردانند. پیاده سازی استاندارد ایزو ۲۹۰۰۱ هم مسلما برای سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی مزایا و فواید بسیاری بوجود می‌آورد.

مشخص شدن فرآیندها و ارزیابی مستمر و در نتیجه بهره وری بیشتر

ساده نمودن مراحل و حذف کارهای تکراری و پر هزینه

کاهش ضایعات و‌ رفع نواقص

شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک و افزایش کارایی و توانمندی کارکنان

اخذ مجوز برای بدست آوردن کسب و کار و بستن قراردادهای کاری بزرگ‌

ورود و حضور موفق در بازارهای جهانی

 

مراجع ثبت و صدور گواهینامه ISO 29001

اخذ و دریافت گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ هم از طریق مراجع صدور خصوصی و هم از طریق مراجع بین المللی انجام می‌شود. مسلما گرفتن گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ از طرف مراجع بین المللی صدور گواهینامه ایزو از اعتبار و‌ اصالت برخوردار می‌باشد و بعلت اینکه سازمان متقاضی ملزم به رعایت و پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌های استاندارد ایزو ۲۹۰۰۱ می‌باشند خیلی بهتر و سریع‌تر به تمام اهداف خود می‌رسند. البته اخذ گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ برای سازمان‌هایی که در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کار می‌کنند و تازه تأسیس هستند و یا از بودجه کمی برخوردار هستند یا شرکت‌هایی که قصد شرکت در مناقصات را دارند و زمان کافی ندارند می‌توانند از مراجع خصوصی، گواهینامه ایزو را دریافت نمایند.

مرکز سیستم کاران به عنوان بزرگترین و معتبرترین مرکز مشاوره در حوزه ایزو برای ارائه مشاوره رایگان و خدمات برتر و کمک به صدور انواع گواهینامه‌های ایزو از جمله گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ با چندین مرجع صدور بین‌المللی و خصوصی گواهینامه ایزو در ارتباط می‌باشد.

 

 اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

فهرست