گواهینامه ایزو – اخذ ایزو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گواهینامه ایزو – اخذ ایزو

گواهینامه ایزو - اخذ ایزو

گواهینامه ایزو اخذ ایزو

اخذ و دریافت ایزو در ابتدا نیازمند آگاهی و اطلاع و علم کافی متقاضی دریافت ایزو از میزان اعتبار شرکتی هست که گواهی ایزو صادر می کند و شرکتهای ثبت و صدور گواهی ایزو بایستی در ابتدا شناسایی شوند و پیش از هر چیز بایستی از میزان اعتبار و اصالت گواهی ایزو آگاه باشند و اصالت گواهی ISO را مورد بررسی قرار دهند. تمامی شرکتهای صادر کننده و ثبت و صدور گواهی نامه ایزو مدعی این هستند که گواهی ایزو که صادر می کنند بالاترین سطح اعتبار را دارد و دیگر شرکتها را فاقد اعتبار می دانند و متقلب می خوانند و فقط و فقط خودشان را به عنوان مرجع صادر کننده معتبر و معتبرترین مرکز و مرجع صادر کننده ایزو در ایران می دانند و میخوانند.

 

نحوه تشخیص و شناسایی اصالت شرکت صادر کننده گواهی ایزو

تشخیص و شناسایی اصالت شرکت صادر کننده گواهینامه ISO سوالی هست که برای غالب شرکتها جهت اخذ ایزو پیش میاید و پاسخ به این سوال مستلزم مطالعه دقیق متن زیر هست و یا شما متقاضی محترم اخذ ایزو می توانید با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید و تمامی اطلاعات درخواستی خود را از مرکز بگیرید. مباحث زیر در درک و تشخیص اصالت مدرک ایزو بسیار حائز اهمیت هست. سه مبحث ( IAF چیست؟ CB چیست؟ AB چیست؟ ) که در ذیل به اختصار بدین سه مبحث جهت درک بهتر می پردازیم.

 

IAF چیست؟

IAF مخفف عبارت لاتین International Accreditation Forum در معنای انجمن بین المللی اعتبار دهندگان هست. انجمن IAF اعضای بسیاری در کشورهای مختلف دارد و هر کشور برای خودش درون IAF نمایندگانی دارد که ایران نیز از این قضیه مستثنا نیست. برخی کشورها یک عضو و برخی دو تا سه و بیشتر عضو دارند. بدین اعضا و نمایندگان AB گفته می شود. حالا بدین سوال می پردازیم که AB چیست؟

 

AB چیست؟

AB مخفف ACCREDITATION body یا مراجع اعتبار دهنده ایزو سازمانی دولتی هستند که در کشورهای مختلف فعالیت می کنند و هر کشور برای خودش AB دارد که عضو نهاد IAF هست. نکته مهم اینکه AB هر کشوری خودش به صدور گواهی نامه ایزو نمی پردازد و گواهینامه ایزو صادر نمی کند و وظیفه ثبت و صدور گواهی نامه ایزو را به سازمانها و مراکز و شرکتهای دیگر محول می کند که در حقیقت همان CB هستند. نکته دیگر اینکه AB هر کشوری باید از قئانین نهاد IAF تبعیت کند.

همانطور که گفته شد AB های مختلفی در کشورهای مختلف فعالیت دارند که از میان آنها می توان NACI مرکز ملی تایید صلاحیت ایران ، UKAS انگلستان ، DAKKS آلمان ، SAS سوئیس ، IAS آمریکا ، COFRAC فرانسه و ACREDIA ایتالیا را نام برد و همچنین کشورهای مختلف که هر کدام برای خودش حداقل یک AB دارد که در سایت IAF نشان داده می شود. جهت دیدن این AB ها و AB هر کشور کافیست اینجا را کلیک نماید.

 

CB چیست؟

CB مخفف عبارت CERTIFICATION BODY به نهاد و سازمان صادر کننده و ثبت و صدور گواهی نامه ایزو اطلاق می گردد. شرکتهای صادر کننده ایزو در سراسر جهان باید که تحت اعتبار AB باشند و تحت نظر AB فعالیت کرده و مدیریت گردند با این تفاسیر هر CB جهت ثبت و صدور گواهی نامه ایزو نیاز به مجوز AB دارد. گرفتن مجوز صدور گواهی ایزو به راحتی ممکن نیست و به همین جهت خیلی شرکتهای صادر کننده ایزو و یا همان CB مجوز صدور ندارند و با ساخت اسامی جعلی و موجه عناوینی جعل می کنند که با گذاشتن نام سعی در برند سازی آن دارند. با این تفاسیر بایستی خیلی مراقب این دست مراجع بود.

 

CB تحت اعتبار AB با عضویت IAF

با این توضیحات بدین نتیجه می رسیم که CB مراجع صادر کننده ایزو باید تحت نظر و تحت اعتبار یک AB فعالیت کرده و مدیریت شود که عضویت IAF را دارد و گواهی ایزو اصل معتبر گواهی نامه ای هست که طی این روند و مراحل صادر شده است. هرچند هستند در این بین اشخاص و شرکتهای حقیقی و حقوقی که با برند سازی و ساخت القاب به ظاهر موجه متقاضیان اخذ گواهی نامه ایزو را گول زده و اغفال می کنند و بقدری ماهرانه این کار را انجام می دهند که کوچکترین شکی به آنها نمی شود.

جهت دریافت و اخذ گواهینامه ایزو اصل با کمترین هزینه و در کمترین زمان با کلی خدمات رایگان دیگر از طریق مرکز سیستم کاران اقدام فرمایید تا خیالتان راحت باشد. مرکز سیستم کاران بزرگترین و اولین مرکز جهت ثبت و صدور گواهینامه های ایزو می باشد.

گواهینامه ایزو - اخذ ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

فهرست