گواهینامه ایزو ، ایزو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گواهینامه ایزو ، ایزو

 

گواهینامه ایزو ، ایزو

گواهینامه ایزو ، ایزو

 

گواهینامه ایزو ، گواهینامه ISO ، گواهی ایزو ، گواهی نامه ایزو ، گواهی ‌نامه ISO ، گواهینامه iso ، مدرک ایزو ، مدرک ISO ، استاندارد ایزو ، استاندارد ISO ، standard iso ، govahi iso ، ایزو ISO همگی بعنوان کلمات و عباراتی هستند که کاربران و سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی دریافت گواهینامه ایزو روزانه بصورت مکرر در فضای مجازی و گوگل جستجو و سرچ می‌کنند. مسلما هنگامی که کاربران عبارت گواهینامه ایزو را سرچ می‌نمایند متقاضی اخذ و دریافت گواهینامه ISO ایزو مربوط به زمینه فعالیت و متناسب با خدمات و محصولات سازمان خود هستند و دوست دارند کلیه اطلاعات مربوطه را بدرستی و جامع و کامل دریافت نمایند.

 

ایزو چیست؟

کلمه ایزو یا ISO مخفف عبارت International Organisation For Standardtion به معنای سازمان بین‌المللی استاندارد یا سازمان استاندارد جهانی می‌باشد. سازمان ایزو وظیفه تحقیقات و تهیه و تدوین انواع استانداردهای لازم و مورد نیاز اکثر مشاغل و حرفه‌ها و خدمات را برعهده دارد. استانداردهایی که از طرف سازمان ایزو بوجود می‌آیند در جهت حفظ سلامت و پیشرفت جوامع می‌باشند. در گذشته معنا و مفهوم کلمه ایزو زیاد فراگیر و گسترده نشده بود و اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها با توجه به نداشتن شناخت کافی بدنبال اخذ و دریافت گواهی ایزو نبودند و از مزایا و فواید دریافت ایزو اطلاعی نداشتند. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و همچنین بخاطر تبلیغات بسیار گسترده‌ای که از محصولات و تولیدات با کیفیت و دارای ایزو که در رسانه‌های ملی می‌شود باعث شده است بازار گرفتن و دریافت گواهینامه ایزو رونق پیدا کند.

 

انواع گواهینامه‌های ایزو

گواهینامه‌های ایزو با توجه بنوع مشاغل و حرفه‌ها و بصورت کلی با توجه بنوع ارائه خدمات و محصولات سازمان‌ها و شرکت‌ها به دو دسته گواهینامه‌های مدیریتی و گواهینامه‌های خدماتی و تولیدی تقسیم بندی می‌شوند. گواهینامه‌های خدماتی و تولیدی دارای استاندارد‌های مخصوص و مربوط به نوع خدمات و محصولات سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌شوند. گواهینامه‌های مدیریتی نیز به دو دسته گواهینامه‌های عمومی و تخصصی تقسیم می‌شوند.

 

گواهینامه‌های ایزو مدیریت عمومی کدامند؟

گواهینامه‌های ایزو مدیریت عمومی همانطور که از اسمش پیداست جنبه عمومی و همگانی دارند و شامل تمامی مشاغل و حرفه‌ها می‌شوند. قوانین و دستورالعمل‌ها و یا همان مستنداتی که سازمان ایزو برای این نوع استانداردها تهیه و تدوین نموده است جوری تنظیم شده‌اند که قابلیت طراحی، اجرا و پیاده سازی در هر سازمان و مجموعه‌ای را دارند. سه گواهینامه ایزو مهم و پرکاربرد سیستم های مدیریتی، گواهینامه ISO 9001 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت و ISO 14001 با عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی و ISO 45001 با عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می‌باشند. هنگامی که سازمانی هر سه گواهینامه ایزو عمومی مدیریتی فوق را اخذ نماید در اصطلاح گفته می‌شود سازمان یک سیستم مدیریتی یکپارچه و هماهنگ را با عنوان سیستم مدیریت IMS دریافت نموده است.

 

گواهینامه‌های ایزو مدیریت تخصصی کدامند؟

گواهینامه‌های تخصصی ایزو با عنوان سیستم مدیریتی همان‌طور که از اسمشان پیداست فقط مختص یک حرفه و یک نوع شغل می‌شوند و قوانین و دستورالعمل‌های این نوع گواهینامه‌ها از طرف سازمان ایزو بصورت خصوصی تهیه و تدوین شده‌اند. مثلا ISO 22000 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع غذایی فقط قابل استفاده در سازمان‌ها و کارخانه‌های مواد غذایی می‌باشد. ISO 13485 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در تجهیزات پزشکی فقط قابل استفاده در سازمان‌ها و مراکز و شرکت‌های مربوط به تولید و عرضه تجهیزات پزشکی می‌شود. ISO 29001 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و ISO 10015 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در آموزش و… از دیگر گواهینامه‌های ایزو مدیریت تخصصی می‌باشند.

 

گواهینامه‌های ایزو خدماتی و تولیدی کدامند؟

گواهینامه‌های ایزویی که استانداردهای آن‌ها مربوط به خدمات، تولیدات و محصولات سازمان‌ها و مجموعه‌ها می‌شود و دیگر با مدیریت مجموعه ارتباطی ندارند و مربوط به مسائل فنی و خط تولید و کیفیت محصولات و خدمات می‌شوند. مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران جهت رفاه حال کلیه کاربران و متقاضیان محترم نام اکثر گواهینامه‌ها و استانداردهای ایزوی مهم و پرکاربرد را در سایت خود معرفی نموده است. البته سازمان استاندارد جهانی ایزو نام هزاران هزار گواهینامه‌ای را که تهیه و تدوین نموده است را در سایت رسمی WWW.ISO.ORG منتشر نموده است.

 

اهداف اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو

هر کدام از سازمان‌ها و شرکت‌ها که بدنبال اخذ گواهینامه ایزو هستند اهداف و برنامه‌هایی را مد نظر دارند. یکسری از سازمانها جهت شرکت در مناقصات و به دستور کارفرما متقاضی اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو می‌شوند. یکسری از سازمان‌ها جهت معرفی و ارائه خدمات و محصولاتشان و برند سازی بدنبال اخذ گواهینامه ایزو هستند. سازمان‌ها و شرکت‌هایی هستند که بجهت اینکه بعنوان وندور لیست ( vendor List ) فعالیت کنند متقاضی اخذ و دریافت گواهینامه ایزو می‌شوند. یکسری دیگر از مجموعه‌ها جهت ارتقا سطح کیفیت محصولات و خدمات و تولیدات خود و کسب رضایت مشتریان بدنبال اخذ گواهینامه ایزو هستند. همچنین گواهینامه‌های ایزو باعث می‌شوند سازمان‌ها و شرکت‌ها براحتی بتوانند هم در بازارهای داخلی و هم در بازارهای بین المللی پیشرفت نمایند و رقبا را براحتی کنار زنند.

 

 سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 

 

 

 

فهرست