گرفتن گواهینامه ایزو برای فست فود

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گرفتن گواهینامه ایزو برای فست فود

 

گرفتن گواهینامه ایزو برای فست فود

گرفتن گواهینامه ایزو برای فست فود

مقدمه

پیشرفت تکنولوژی و علم و ظهور جهانی شدن مشاغل و کسب و کارها در حوزه مواد غذایی باعث رقابتی‌تر شدن بازار‌ها شده است و فرصت مناسبی را برای رقبای جدید ایجاد کرده است. البته این به معنای خطر برای بقای مشاغل دیگر نیست بلکه چالشی است که آنها باید در نظر بگیرند. این چالش ها مربوط به نیاز به ایجاد وفاداری بیشتر مصرف کننده به محصولات و خدمات و تناسب بیشتر محصول با نیازهای مصرف کننده و اثرگذاری آن در اجتماع می شود. مفهوم کیفیت محصول به مناسب بودن آن برای مصرف کننده تعریف می شود. به صورت کلی کیفیت محصولات ویژگی‌هایی هستند که منجر به رضایت از محصول می شوند و عدم وجود خرابی را اعلام می نمایند و نیاز مصرف کنندگان را برآورده می سازند و در نتیجه رضایت آنها را فراهم می کنند. البته این حس رضایت و نتیجه مطلوبی که برای مصرف کننده ایجاد می شود نه تنها به ویژگی های یک محصول غذایی مربوط می شود بلکه به موجود بودن آن در بازار با قیمتی سازگار و به شیوه ارائه و توزیع مواد غذایی نیز مربوط می‌شود. همچنین بخش دیگر کیفیت مربوط به عدم وجود عیب در محصولات و نوع ارائه محصولات و خدمات می‌شود. برای رسیدن به این اهداف متعالی مشاغل و کسب و کارهای فعال در حوزه مواد غذایی مانند رستوران‌ها و فست فودها نیاز به مدیریت کارآمد کیفیت دارند.

طراحی، اجرا و پیاده سازی استانداردهای سازمان ایزو باعث ایجاد یک سیستم مدیریت کیفیت می‌شوند. سازمان‌های فعال در حوزه مواد غذایی برای رسیدن به اهداف متعالی باید از آنها استفاده نمایند. مدیریت کیفیت ترکیبی است از تعهد، نظم و انضباط و تلاش که توسط همه افراد درگیر در فرآیند تولید و تکنیک های اساسی مدیریت و مدیریت با هدف بهبود مستمر در کلیه فرآیندها انجام می‌شود. برای این منظور صنایع غذایی باید ساختار سازمانی داشته باشند. سیاست‌ها و برنامه‌های کیفی ایجاد کنند و رضایت مشتریان را اندازه گیری کنند و حتی ابزارها و روش های با کیفیت بیشتری استفاده کنند. به طور خاص برای صنایع غذایی دانش و کاربرد تکنیک ها و برنامه‌های ایمنی محصول نیز مورد توجه قرار می گیرند.

 

ایزو ۲۲۰۰۰ و سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ( فست‌ فود )

اجرای اصول ایمنی و کیفیت مواد غذایی در بخش زنجیره قضایی از کشاورزی گرفته تا ارائه غذا در رستوران‌ها و فست فود‌ها به مصرف کنندگان و مشتریان به صورت ملی و بین المللی در حال اجرا می باشد. ایزو ۹۰۰۱ تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت و استاندارد HACCP تحت عنوان تجزیه و تحلیل خطر و نقطه کنترل بحرانی هر دو به عنوان یک راه حل بین المللی برای بهبود ایمنی مواد غذایی در دنیای مدرن و توسعه‌یافته امروزی گسترش چشمگیری داشته‌اند. سازمان استاندارد جهانی بدلیل مهم بودن موضوع صنعت مواد غذایی و از همه مهم‌تر به جهت حفظ و صیانت از سلامت افراد جامعه در سال ۲۰۰۵ میلادی گواهینامه‌ای تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی را با کد اختصاصی ISO 22000 تهیه و تدوین نمود. آخرین نسخه ویرایش شده ایزو ۲۲۰۰۰ در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد. گواهینامه ISO 22000 تلفیقی از استاندارد ISO 9001 و استاندارد HACCP می‌باشد. استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ انطباق خدمات و محصولات را برای تجارت بین المللی با اطمینان از قابلیت سازمان و ایمنی مواد غذایی را تایید می‌کند. اخذ همزمان دو گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۲۲۰۰۰ باعث ایجاد بهترین نتایج مطلوب در سطح یک مجموعه می‌گردد.

 

چه سازمان‌ها و مراکزی در حوزه تأمین زنجیره غذایی می‌توانند گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ را اخذ نمایند؟

سازمان‌ها صرف‌نظر از اینکه صنعت تولیدی هستند یا خدماتی، در تولید مواد غذایی و آشامیدنی، تجارت مواد غذایی و آشامیدنی، انبار داری مواد غذایی و آشامیدنی، حمل و نقل مواد غذایی و آشامیدنی، بسته بندی مواد غذایی، فعالیت در حوزه کشاورزی و آبزی پروری، باغبانی میوه و سبزیجات، محصولات لبنی وگوشت و فرآورده های گوشتی، ماهی و محصولات ماهیگیری، ادویه‌ها و چاشنی‌ها و غلات، نانوایی و قنادی، رستوران‌ها و هتل‌ها و فست فود‌ها می‌توانند از گواهینامه و اجرای سیستم مدیریت ایمنی غذا یا همان استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ بهره‌مند شوند.

 

مراکز مشاوره صدور گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با بهره ‌مندی از مشاوران و کارشناسان مجرب و حرفه‌ای توانسته است خدمات ارزنده‌ای در حوزه اخذ گواهینامه ایزو برای مشاغل فعال در حوزه مواد غذایی مانند رستوران‌ها و فست فودها را انجام دهد. مرکز مشاوره سیستم کاران به شما کمک می کند تا سیستمی را مطابق با الزامات سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی در مجموعه خود طراحی نمایید و همچنین می‌تواند به شما در پیاده سازی مستندات ایزو ۲۲۰۰۰ و در دریافت گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ تا زمان صدور گواهینامه معتبر توسط نهادهای معتبر و اصیل صدور گواهینامه ISO کمک و راهنمایی نماید.

 

Instagram.Icons - LearnParsi 1  صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست