چگونه گواهی نامه ایزو بگیریم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. چگونه گواهی نامه ایزو بگیریم؟

 

 

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

ISO به معنای سازمان بین المللی استاندارد است. ISO یک سازمان مستقل است که استانداردهایی را از نظر ایمنی، کیفیت و کارایی کالاها و خدمات ارائه شده توسط مشاغل ارائه می کند. با رقابت فزاینده در بین کسب و کار، ارائه کیفیت بالای کالاها و خدمات به منظور تداوم در بازار حیاتی است. گواهینامه ISO 9001 به بهبود اعتبار کسب و کار و کارایی کلی کسب و کار کمک می کند.

 

فرآیند صدور گواهینامه ISO در ایران

انتخاب فرم گواهینامه ISO

در مرحله اول، فرد باید فرم گواهینامه ISO مورد نیاز برای تجارت خود را انتخاب کند. انواع مختلفی از گواهینامه ISO موجود است مانند ISO 9001 برای مدیریت کیفیت، ISO 14001 برای مدیریت محیط زیست، ISO 27001 برای مدیریت امنیت اطلاعات، ISO 22000 برای مدیریت ایمنی مواد غذایی و غیره.

 

انتخاب مرجع صدور گواهینامه ISO

توجه به این نکته ضروری است که خود ایزو به سازمان ها و شرکت ها گواهی ارائه نمی کند. صدور گواهینامه عموما توسط نهادهای خارجی انجام می شود. بسیار مهم است که شخص یک مرجع گواهی معتبر و شناخته شده را انتخاب کند. برخی از نکات مهمی که هنگام انتخاب ثبت کننده ISO باید به خاطر بسپارید

 

1) ارائه دهندگان خدمات گواهینامه ISO 9001 مختلف را ارزیابی کنید.

2) بررسی کنید که آیا ارائه دهندگان خدمات از استانداردهای ایزو پیروی می کنند یا خیر.

3) بررسی کنید که آیا معتبر است یا خیر. اعتبار سنجی اجباری نیست اما آنها باید مطابق با نهادهای اعتباربخشی ISO باشند.

 

بررسی اسناد با کیفیت

ممیز ISO کلیه کتابچه های راهنمای کیفیت و اسناد مربوط به خط مشی ها و رویه های مختلف در حال پیگیری در شرکت را مشاهده خواهد کرد. بررسی کار موجود به ممیز ISO کمک می‌کند تا شکاف‌های احتمالی در برابر ضرورت‌های مندرج در استانداردهای ISO را تشخیص دهد.

 

برنامه عملیاتی

پس از اینکه ممیز ISO در مورد شکاف های موجود در شرکت اطلاع رسانی کرد، باید یک برنامه عملیاتی برای رفع این شکاف ها تهیه کرد. باید لیستی از وظایف مورد نیاز برای ایجاد تغییرات مهم در شرکت تهیه شود. همه کارکنان باید از استانداردهای ISO از نظر کارایی کارآمد و استانداردهای کیفیت آگاه باشند.

 

ممیزی صدور گواهینامه اولیه

ممیزی صدور گواهینامه اولیه به دو دسته تقسیم می شود یعنی مرحله یک و مرحله دو.

 

مرحله یک

ممیزی ISO تغییرات مورد نیاز شما را در شرکت بررسی خواهد کرد. سپس آنها سعی خواهند کرد عدم انطباق های احتمالی در سیستم ها و رویه ها را با سیستم مدیریت کیفیت مطلوب تشخیص دهند. آنها این عدم انطباق ها را به عدم انطباق های اصلی و جزئی تقسیم می کنند. متقاضی باید تمام این عدم انطباق ها را به دقت ارزیابی کند و از طریق اصلاح در فرآیندها و تکنیک های مورد استفاده شرکت، آن را مطابق با استانداردهای کیفی ترجیحی هماهنگ کند.

 

مرحله دو

پس از انجام کلیه تغییرات لازم در شرکت، ممیز ISO ممیزی نهایی را انجام می دهد. ممیز بررسی خواهد کرد که آیا تمام عدم انطباق ها مطابق با استانداردهای کیفیت ISO حذف شده اند یا خیر. در صورت تایید ممیز ، آنها گزارش نهایی ممیزی ISO را تهیه و به ثبت کننده ISO ارسال می کنند.

 

اتمام گواهینامه ISO

پس از رسیدگی به تمام موارد عدم انطباق و قرار گرفتن تمام نتایج در گزارش ممیزی ISO، ثبت کننده گواهینامه ISO را اعطا می کند.

 

ممیزی های نظارتی

ممیزی نظارت اساساً برای اطمینان از حفظ استانداردهای کیفیت ISO توسط سازمان انجام می شود. به موقع انجام می شود.

 

هزینه های فرآیند صدور گواهینامه ISO

هزینه دریافت گواهینامه ISO ثابت نیست و از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. آژانس صدور گواهینامه ISO پس از در نظر گرفتن پارامترهای مختلف مانند:

1) تعداد کارکنان و فرآیندها

2) سطح ریسک مرتبط با حوزه خدمات سازمان

3) پیچیدگی سیستم مدیریت

4) تعداد شیفت کاری.

هزینه صدور ایزو را بیان میکند.

مرکز سیستم کاران بزرگترین و اولین مرکز مشاوره و اطلاع رسانی در خدمت متقاضیان محترم می باشد

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

 

 

فهرست