چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

 

چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

گواهینامه IMS چیست؟

IMS مخفف Integrated Manegment systems به معنی سیستم مدیریت یکپارچه می‌باشد. سازمان استاندارد جهانی ایزو قوانین و دستورالعمل‌های زیادی را تحت عنوان استاندارد‌های ایزو تهیه و منتشر نموده است. یک سری از این استانداردها در حوزه سیستم‌های مدیریتی به صورت عمومی و به صورت تخصصی تدوین شده‌اند. از مهم ترین و پرکاربرد ترین و اساسی ترین استانداردهای سیستم مدیریتی در حوزه عمومی سه گواهینامه بین المللی ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت و ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو‌ ۴۵۰۰۱ سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می‌باشند. به طور کلی می‌توان گفت اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در هر نوع کسب و کاری این گواهینامه‌ها را درخواست می‌کنند. اگر یک سازمانی به طور همزمان گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی را اخذ نمایند در اصطلاح گفته می شود سازمان متقاضی یک سیستم مدیریت یکپارچه را درسطح مجموعه خود طراحی و اجرا نموده است.

 

مراجع صدور گواهینامه IMS کدامند؟

گواهینامه IMS و گواهینامه‌های ISO توسط مراجع صدور گواهینامه ایزو هم به صورت خصوصی و هم به صورت بین المللی صادر می‌شود. البته ارزش اعتبار گواهینامه ims از هردو مرجع صدور گواهینامه ایزو به یک اندازه است. اینکه هر سازمان و شرکتی که قصد دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ ایزو ۴۵۰۰۱ را به صورت همزمان بخواهد با توجه به اهداف سازمانی خود می‌تواند یک نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو را انتخاب کند. سازمان متقاضی اگر اهداف داخلی را دنبال می‌کند و قصد حضور در مناقصات یا انجام تبلیغات و برند سازی را دارد از مراجع خصوصی گواهینامه ایزو را درخواست می کند. زیرا این مراجع به علت اینکه تحت اعتبار نهادهای عضو انجمن اعتباردهندگان بین المللی IAF نیستند و سازمان متقاضی را ملزم به طراحی و پیاده سازی استاندارد‌های ایزو نمی‌کنند و با هزینه کم در ظرف مدت خیلی کوتاهی صادر می‌شوند. ولی اگر سازمان متقاضی اهداف بین المللی همچون صادرات و ورود به بازارهای خارجی را مد نظر داشته باشد از مراجع بین المللی گواهینامه ایزو را درخواست می کند. زیرا این مراجع به علت اینکه تحت اعتبار نهادهای عضو انجمن اعتباردهندگان بین المللی IAF هستند سازمان متقاضی را ملزم به طراحی و پیاده سازی استاندارد‌های ایزو می‌کنند و سازمان متقاضی را مجهز به قوانین و دستورالعمل‌ها و استانداردهای ایزو می کنند. بنابراین گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ هم توسط مراجع خصوصی و هم توسط مراجع بین المللی ایزو قابلیت صدور دارند.

 

ریجستری گواهینامه IMS

برخی از مراکز مشاوره ایزو برای جلب رضایت و اعتماد مشتریان متاسفانه از عناوین و القاب دروغین در رزومه کاریشان استفاده می‌کنند و از اعتماد متقاضیان و مشتریان انواع گواهینامه‌های ISO و گواهینامه IMS سوء استفاده می کنند. مثلاً برای گواهینامه IMS نیز اعلام می‌کنند که گواهینامه معتبر و بین‌المللی با قابلیت ریجستری را می‌توانند صادر کنند در حالی که گواهینامه IMS فقط یک اصطلاح است و به عنوان یک مدرک، سیستم مدیریت یکپارچه در یک سازمان را اثبات میکنند و گواهینامه IMS جز استانداردهای تدوین شده از سوی سازمان جهانی ایزو نیست و فقط یک سری از مراجع صدور گواهینامه ایزو به صورت اختیاری این گواهینامه را برای متقاضیان صادر می کنند.

 

مراحل دریافت گواهینامه IMS

ابتدا سازمان متقاضی گواهینامه IMS باید با مرکز مشاوره ایزو ارتباط برقرار کند و فرم درخواست گواهینامه ISO9001 و ISO14001 و ISO45001 و IMS را تکمیل ‌کند. سازمان متقاضی با یک جلسه مشاوره حضوری و یا مشاوره تلفنی بصورت رایگان اهداف سازمان را مشخص می‌کنند تا نوع مراجع صدور گواهینامه ایزو ISO به درستی انتخاب شوند. تهیه نمونه مستندات مرحله بعدی می‌باشد. نمونه مستندات باید توسط افراد یا کارشناسان متخصص و حرفه‌ای تهیه شود که البته مرکز ما در طی چندین سال تجربه و سابقه درخشان در حوزه اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو خصوصی و بین المللی توانسته است کلیه نمونه مستندات را بصورت فایل WORD و به صورت رایگان از هر طریقی که متقاضی برایش ممکن است در اختیارش قرار می‌دهد. مرحله بعدی پیاده سازی استانداردهای ایزو می‌باشد و در مرحله بعدی با انجام یک ممیزی داخلی توسط کارشناس داخلی و درنهایت یک ممیزی نهایی توسط بازرس مرجع صدور گواهینامه ایزو انجام می‌شود و گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ و گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ به صورت جداگانه برای سازمان صادر می‌شود و در نهایت یک گواهینامه IMS نیز از طرف مرجع صدور گواهینامه ایزو اعطا می‌گردد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست