چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

 

چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

ارزانترین گواهینامه ایزو را چگونه باید بگیرم؟

سازمان‌ها و شرکت‌ها و تولیدی‌ها و کارخانه‌های جوان و نوپا اکثراً برای دریافت گواهینامه‌های ایزو از نظر بودجه و هزینه دچار مشکل هستند زیرا که در ابتدای راه هستند و دستشان خالی است و قدرت گرفتن گواهینامه های بین المللی را ندارند. همچنین شرکت‌های پیمانکاری به علت اینکه مداوم برای انجام کارهای پیمانکاری و عقد قرار داد با کارفرمایان به گواهینامه‌های ایزو احتیاج دارند. گرفتن مکرر گواهینامه‌های با قیمت بالا برایشان مقدور نمی‌باشد. این سازمان‌ها و شرکت‌ها وقتی با مراکز مشاوره ایزو تماس می‌گیرند و اولین سؤالی که از کارشناسان می‌پرسند میزان هزینه اخذ گواهینامه‌های ایزو می باشد. گواهینامه‌های ایزو در اصطلاح عامیانه به دو صورت ارزان و گران صادر می‌شوند ولی با بیان این مطالب به صورت تخصصی تر باید این گونه بیان کرد که گواهینامه‌های ایزو هم به صورت بین المللی ( رسمی ) و هم به صورت خصوصی ( غیررسمی ) صادر می‌شوند. گواهینامه‌هایی که از طرف مراجع خصوصی صادر می‌شوند ارزان تمام می‌شوند و گواهینامه‌هایی که توسط مراجع بین المللی صدور گواهینامه ایزو صادر می شوند با قیمت بالاتری صادر می‌شوند.

 

تفاوت مراجع بین المللی و مراجع خصوصی صدور گواهینامه ایزو

اولین تفاوت بین دو مرجع بین المللی و خصوصی صدور گواهینامه ایزو این است که گواهینامه‌ای که مرجع بین المللی ایزو صادر میکند معتبر و قانونی است ولی گواهینامه‌ای که مرجع خصوصی ایزو صادر می کند فیک و تقلبی می‌باشد و ارزش بین‌المللی ندارد. دومین تفاوت در روش و مراحلی است که ثبت و صدور گواهینامه ایزو انجام میشود.

 

مراحل ثبت و صدور گواهینامه ایزو از مراجع بین المللی

برقراری ارتباط از طریق واتساپ و یا تماس تلفنی و درخواست گواهینامه ایزو معتبر و بین المللی

دریافت فرم ثبت نام گواهینامه ایزو ISO و تکمیل فرم و ارجاع به مرکز مشاوره جهت انجام اقدامات لازم

انتخاب نوع گواهینامه ایزو ISO متناسب با فعالیت سازمان

انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو ISO بین المللی مناسب با اهداف سازمان

تهیه نمونه مستندات قوانین و دستورالعمل‌های ایزو ISO

طراحی و اجرای مستندات و پیاده‌سازی واقعی استانداردهای ایزو ISO

ممیزی اولیه جهت حذف عیوب و نقص‌های باقی مانده و انجام اقدامات اصلاحی برای عدم انطباقات

ممیزی نهایی و رأی به صدور گواهینامه ایزو ISO

ثبت و صدور گواهینامه ایزو ISO

نگهداری و مراقبت از استقرار سیستم‌های مدیریتی

 

مراحل ثبت و صدور گواهینامه ایزو از مراجع خصوصی

برقراری ارتباط از طریق واتساپ با تماس تلفنی با مرکز مشاوره ایزو و اعلام درخواست گواهینامه ارزان

دریافت فرم ثبت نام گواهینامه ایزو ISO و تکمیل فرم ارجاع به مرکز مشاوره جهت انجام اقدامات لازم

انتخاب نوع گواهینامه ایزو ISO متناسب با فعالیت مجموعه

انتخاب مرجع خصوصی صدور گواهینامه ایزو ISO متناسب با اهداف سازمان

تهیه نمونه مستندات به صورت اختیاری و اجرای مستندات

ممیزی اولیه و داخلی توسط کارشناس مجموعه

ثبت و صدور گواهینامه ایزو ISO

گرفتن گواهینامه ایزو از مراجع خصوصی نیازی به طراحی و پیاده‌سازی واقعی استانداردهای ایزو ندارد، چون سازمان و نهاد دولتی از طرف سازمان ایزو بر روی این مراجع نظارت نمی کند و این مراجع به صورت خصوصی و غیره قانونی گواهی ایزو را صادر می‌کنند. حذف پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌های ایزو بالطبع مرحله ممیزی از طرف بازرس مرجع را نیز کنار می‌زند. بیشترین هزینه و قیمت بالایی که برای دریافت گواهینامه بین المللی لخاظ می‌شود مربوط به همین دو مرحله است. تفاوت دیگر بین دو مرجع بین‌المللی و مرجع خصوصی ایزو مدت زمان اخذشان می باشد. صدور گواهینامه‌های ایزو از مراجع خصوصی و غیررسمی در مدت زمان بسیار کوتاهی ( حداقل یک روزه ) انجام می‌شود ولی صدور گواهینامه ایزو از مراجع بین المللی مدت زمان بیشتری ( حدود یک ماه ) زمان می‌برد.

 البته تمام مراحل اخذ ایزو اگر توسط کارشناس مرکز ایزو با مدیریت و برنامه ریزی صحیح انجام شود و نمونه مستندات به درستی تنظیم و تهیه شوند و مستند نویسی و هم ممیزی توسط یک فرد کارشناس و متخصص انجام شود. البته با تمام این تفاسیر صدور گواهینامه ایزو بین المللی بیشترین زمانی که می‌برد مربوط به مرحله پیاده سازی استانداردهای ایزو و ممیزی‌ها می‌شود. نوع فعالیت‌های سازمان، حجم سازمان و تعداد فرآیندها و تعداد پرسنل و حمایت و پشتکار مدیریت و همکاری پرسنل از جمله عواملی هستند که مدت زمان انجام پروژه و دریافت گواهینامه ایزو را متغیر می‌کنند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

فهرست