چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

 چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

برای اینکه روش های اخذ گواهینامه ISO را بدانیم بهتر است ابتدا با سازمان ایزو آشنا شویم و بدانیم که هدف از تاسیس این سازمان چه بوده است؟ سازمان ایزو یک سازمان بین المللی است که وظیفه آن مقرر کردن استانداردهای جهانی می باشد هدف از این کار یکسان سازی تمام امور و روال انجام کارها است.

کلمه ISO مخفف لغت International Organization for Standardization است و معنای آن سازمان بین المللی استاندارد سازی می باشد. پس تا اینجا متوجه شدیم که سازمان ایزو چه سازمانی می باشد و شاید با شناخت سازمان ایزو به ماهیت گواهینامه ISO نیز پی برده باشید.

گواهینامه ISO یک گواهینامه استاندارد بین المللی می باشد که گروه های صنعتی، تولیدی و به طور کلی تمام شرکت ها و موسسات در هر زمینه ای که فعالیت دارند با دریافت آن رتبه شرکت و موسسه خود را در سطح جهانی ارتقا می دهند همچنین این گواهینامه نشان از تعهد گروه مذکور در قبال انجام تمام کارها با روال استاندارد می باشد.

   

 چگونه گواهینامه ISO بگیریم؟

 

سازمان استاندارد جهانی متشکل از چه گروه هایی می باشد؟

سازمان جهانی استاندارد (ISO) مانند هر سازمان بین المللی دیگری از اعضای مختلفی تشکیل شده است که این اعضا یا جزو اعضای اصلی (Member Baby) هستند که نماینده سازمان استاندارد جهانی در کشور خود می باشند، و یا عضو مکاتبه ای (Correspondent Member) هستند که هیچ دخالتی در زمینه استاندارد کردن و روال انجام آن و … ندارند و به نوعی سازمان ذی نفع هستند که کار خاصی انجام نمی دهند، و یا عضو مشترک (Subscriber Member) هستند که نماینده کشورهای خاص در این سازمان می باشند.

P هر کشور فقط می تواند یک عضو اصلی در سازمان ایزو داشته باشد اما سایر اعضا محدودیتی ندارند.

بررسی اهمیت گواهینامه ISO

همانطور که گفته شد گواهینامه ISO یک گواهی جهانی است که بیان کننده استانداردهای هر زمینه می باشد یعنی سازمان ایزو در هر زمینه ای استانداردهایی را تدوین کرده است که این استانداردها پس از اینکه به تایید تمام اعضای اصلی سازمان رسیدند، به شرکت های مختلف که قابلیت دریافت آن را دارند اعطا می شود و پس از آن توسط شرکت مذکور لازم الاجرا می باشند.

پس زمانی که شما بر روی یک محصول لوگو ISO را مشاهده می کنید باید بدانید که این محصول و شرکت سازنده آن تمام استانداردهای جهانی را رعایت کرده است و این به معنای کیفیت بالای محصول مذکور می باشد و هدف سازمان ایزو از اعطای گواهینامه ISO همین موضوع است.

 

  اهمیت گواهینامه ISO

 

 

لیست گواهی های ISO

سازمان ایزو در هر زمینه ای استانداردهایی را مشخص کرده است و بر این اساس در هر زمینه ای نیز گواهینامه ISO صادر می کند پس گواهی های ISO تعداد بسیار زیادی دارند، همچنین استانداردهای ایزو نیز طبق آخرین اخبار اعلام شده از طرف ایشان 2088 عدد می باشد.

برخی از مهمترین گواهی های ISO عبارتند از:

  1. ایزو 9001

این استاندارد مربوط به مدیریت کیفیت می باشد و زمانی یک شرکت یا موسسه می تواند موفق به اخذ این گواهی شود که یک بخش مدیریت کیفیت عالی در شرکت و موسسه خود داشته باشد.

  1. ایزو 14001

این گواهینامه ISO استانداردهای مربوط به محافظت و مدیریت محیط زیست می باشد و سازمان و شرکتی که این گواهی را دریافت کرده باشد متعهد شده است که محصولاتی را تولید، استفاده و … بکند که هیچ آسیبی به محیط زیست نمیزنند.

  1. ایزو 10006

این استاندارد نشان دهنده مدیریت پروژه می باشد و موسسه ای که این گواهینامه ISO را داشته باشد یعنی یک سیستم مدیریت پروژه سطح بالا دارد.

استانداردهای ذکر شده  نمونه ای از تمام استانداردهای ایزو و پرطرفدارترین آنها هستند که اکثر شرکت ها و موسسات به دنبال اخذ این گواهینامه های ISO هستند. به سه استاندارد اول سری گواهینامه های IMS گفته می شود و به استانداردهای 14001 و 18001 نیز سری استانداردهای HSE_MS گفته می شود.

      

  استانداردهای IMS

 

نحوه دریافت گواهینامه ISO

اکنون نوبت پاسخ به سوال چگونه گواهینامه ایزو بگیریم می رسد، اگر قصد دریافت گواهی ISO در هر زمینه ای را دارید می توانید به گروه های تخصصی اخذ گواهینامه ایزو مراجعه کنید (این گروه ها و موسسات تمام تخصص های لازم را در این زمینه دارند) تا نوع گواهینامه ایزویی را که متناسب با شغل شما می باشد را معین نموده و شما را برای دریافت گواهینامه های ایزو راهنمایی کنند. یکی از این گروه های تخصصی گروه سیستم کاران است که آماده راهنمایی شما در زمینه های مختلف استاندارد جهانی می باشد.

 اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

فهرست