چطوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. چطوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

 

چطوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

چطوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

وظیفه سازمان ایزو

سازمان ایزو ISO‌ یک نهاد غیر دولتی ولی مورد قبول و اعتماد اکثر کشورهای دنیا می‌باشد. کار اصلی این سازمان تحقیق و یکدست کردن قوانین و دستورالعمل‌هایی است که هر کشوری در مشاغل و کسب و کارهایش اعمال می‌کند. در واقع نمایندگان این سازمان استاندارد‌هایی را با به صورت عمومی و یا به صورت تخصصی تدوین می‌کنند که اکثر مشاغل دنیا را پوشش می‌دهند. بنابراین تصور یکسری از سازمان‌ها و شرکت‌ها که فکر می‌کنند می‌توانند بصورت مستقیم گواهینامه‌های ایزو را از سازمان ایزو بگیرند اشتباه است‌. سازمان ایزو برای رسیدگی به صدور گواهینامه‌های ایزو یک نهاد کاملا قانونی و رسمی به نام انجمن اعتبار دهندگان بین المللی را ایجاد نموده است تا به مراکز و نهادهایی که عضو سازمان ایزو هستند اعتبار ببخشد. ایزو لفظ فارسی این سازمان می‌باشد که در هنگام جستجو افراد و کاربران با نام ISO ، iso ، Iso ، IZO ، izo آن را سرچ می‌کنند. کلمه ISO نگارش درست این لغت می‌باشد که به معنای همسو سازی و یکدست کردن است و همچنین مخفف عبارت International Organisation for Standardiztion به معنای سازمان بین‌المللی استاندارد می‌باشد.

 

انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF

IAF مخفف عبارت International Accreditation Forum است. انجمن IAF تنها یک سایت رسمی و معتبر به نام WWW.IAF.NU دارد. پس اگر هنگام دریافت گواهینامه ایزو مرکزی برای اعتبار دهی به نهاد و مراجع صدور گواهینامه ایزو انجمن دیگری مثل ASCB را معرفی کرد مسلما قصد سودجویی و کلاهبرداری را دارد. تمامی نهادهای اعتبار دهنده در هر کشوری عضو IAF هستند و در لیست این سازمان منتشر شده‌اند.

 

نهادهای اعتبار دهنده AB

نهادهای اعتبار دهنده را Accerdiation Body می‌گویند. وظیفه این نهادها تأیید صلاحیت مراجعی هست که وظیفه صدور گواهینامه‌های ایزو را برعهده دارند. AB ها اعتبار و اصالتشان را از نماینده سازمان ایزو یعنی IAF می‌گیرند. AB هایی هم هستند که بصورت مستقل فعالیت می‌کنند.

 

مراجع صدور گواهینامه ایزو CB

مراجع صدور گواهینامه ایزو را Certification Body می‌گویند. وظیفه این مراکز نظارت و بازرسی استانداردهای پیاده شده در سطح سازمان و شرکت‌ها می‌باشد. مراجع صدور گواهینامه ایزو به دو صورت فعالیت می‌کنند. یکسری از این مراجع زیر نظر تأیید و صلاحیت نهادهای معتبر عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی فعالیت می‌کنند. یکسری دیگر زیر نظر تأیید و صلاحیت AB های خصوصی فعالیت می‌کنند و یا اینکه کلا بدون هیچ اعتباری به صورت کاملا خصوصی و غیر قانونی فعالیت می‌کنند که این نوع مراجع صدور گواهینامه‌های فیک و تقلبی را صادر می‌نمایند.‌

 

راه و روش دریافت گواهینامه ایزو ISO چطوری است؟

راه و روش گرفتن گواهینامه ایزو امری ساده می‌باشد به شرط آنکه یک مشاور و راهنمای خوب در طی مسیر همراه شما باشد. پس ابتدا باید با هوشیاری و آگاهی به سراغ مراکز مشاوره‌ای بروید که مطمئن باشید که اعتبار و اصالت دارند و مجوز فعالیت از طرف سازمان ملی استاندارد ایران را دارند و مورد تأیید قوه قضاییه و وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند. بعد از جستجوی یک مرکز مشاوره معتبر از طریق واتساپ یا تلفن ارتباط برقرار نمایید و درخواستتان را اعلام کنید. مشاور ابتدا فعالیت و اهداف شما از اخذ گواهینامه ایزو را جویا می‌شود. بعد از مشخص شدن نوع فعالیت و اهداف براحتی میتوان هم نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو و هم نوع گواهینامه‌های ایزو را تعیین کرد.‌ همانطور که گفته شد مراجع صدور گواهینامه ایزو به دو صورت فعالیت می‌کنند.‌ از اینجا به بعد روش کار به دو دسته تقسیم می‌شود:

روش اول انتخاب مرجع بین المللی صدور گواهینامه ایزو می‌باشد. در این روش باید کلیه نمونه مستندات گواهینامه‌های ایزو یی را که انتخاب کرده‌اید تهیه کنید و توسط کارشناسان و متخصصان در سطح فرآیندهای مجموعه طراحی و اجرا کنند. بعد از پیاده سازی استانداردهای ایزو ابتدا یک ممیزی داخلی توسط کارشناس داخلی مجموعه انجام داده می‌شود تا نواقص و عدم انطباقات برطرف شوند و در آخر یک ممیزی نهایی توسط بازرس مرجع انجام می‌شود و با دستور تأیید سر ممیز ثبت و صدور گواهینامه ایزو انجام داده می‌شود.

 

روش دوم

انتخاب مرجع خصوصی صدور گواهینامه ایزو می‌باشد. در این روش سطح سخت‌گیری مراجع صدور گواهینامه ایزو بسیار پایین است و متقاضی گواهینامه ایزو می‌تواند بهت از تهیه نمونه مستندات، طراحی و اجرای مستندات و پیاده سازی استانداردهای ایزو را بصورت اختیاری توسط کارشناس داخلی هر زمانی که خواست انجام دهد چرا که مرجع صدور گواهینامه ایزو هیچ الزامی در بحث پیاده سازی مستندات ندارد و سازمان متقاضی با انجام یک ممیزی داخلی می‌تواند با الزامات ایزو منطبق کند. ثبت و صدور گواهینامه ایزو از مراجع صدور خصوصی و غیر رسمی بعد از درخواست و تکمیل فرم ثبت نام ایزو براحتی انجام می‌شود.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست