چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

 

 

 

چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

چه مشاغلی مجاز به دریافت گواهینامه ایزو هستند؟

استانداردهای ایزو با در نظر گرفتن تمام مشاغل و حرفه‌ها تهیه و تدوین شده‌اند و اکثر سازمانها و مسئولان هر کسب و کاری میتوانند گواهینامه‌های ایزو را درخواست و دریافت کنند. شرکت‌های پیمانکاری، راه و ترابری، ساختمانی، تولید کنندگان صنایع خودروسازی و صنایع مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی، صنایع معدن و شرکت‌های کامپیوتری و نرم افزاری و سخت افزاری، هتل‌دارها رستوران‌دارها و شرکت های خدماتی، مراکز آموزشی، مراکز درمانی، صنایع تجهیزات پزشکی، صنایع کشاورزی، صنایع داروسازی و غیره مشاغل و حرفه‌هایی هستند که استانداردهای ایزو شامل حال تمام آنها می‌شوند. البته اشخاص هم بصورت فردی می‌توانند جهت تقویت رزومه کاری خود و جلب نظر کارفرمایان گواهینامه‌های ایزو را بصورت شخصی بگیرند.

 

مرکزهای صدور گواهینامه ایزو ISO

پیشرفت عصر ارتباطات و رونق گرفتن بدست آوردن اطلاعات از جستجو در فضای مجازی باعث شده است دسترسی به مراکز مشاوره و صدور گواهینامه ایزو آسانتر و بهتر شود. مراکز زیادی در حوزه مشاوره و صدور گواهینامه‌های ایزو فعالیت می‌کنند که با تولید محتواهای گوناگون در مورد گواهینامه‌های ایزو و بارگذاری مطالب در سایت‌های مختلف به دنبال جلب رضایت و اعتماد مشتریان و متقاضیان هستند و سعی می‌کنند پاسخگوی سوالات آنها باشند. نکته قابل توجه این است که تمامی مراکزی که دارای سایت و وبلاگ هستند معتبر نیستند و‌مجاز فعالیت نمی‌کنند. یک مرکز مشاوره معتبر با مراجع صدور گواهینامه ایزو معتبر و رسمی عضو IAF انجمن اعتبار دهندگان بین المللی فعالیت می‌کنند. از طرف سازمان استاندارد ملی ایران مجوز فعالیت دارند. رزومه کاری خود را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. آدرس و دفتر مرکزی و نماد الکترونیکی و مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند.

 

راه گرفتن گواهینامه ایزو ISOچگونه است؟

راه دریافت و گرفتن گواهینامه‌های ایزو با مراجعه و برقراری تماس با مراکز معتبر مشاوره ایزو به نحو مطلوبی انجام می‌شود. ابتدا از طرف کارشناس مرکز ایزو ISO یک فرم ثبت‌نام در اختیار شما قرار می‌گیرد. مشخصات فرم در دو قالب فارسی و لاتین نگارش شده است. جهت تکمیل یکسری از قسمت‌های فرم باید اهداف و فعالیتهای سازمان مشخص شود تا بتوان هم نوع گواهینامه ایزو و هم نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو را انتخاب نمود. با توجه به نوع گواهینامه ایزو باید نمونه مستندات استاندارد ایزو مدنظرتان را تهیه کنید. تهیه نمونه مستندات با توجه به فرآیندهای سازمانی مشخص می شود. هر کدام از استانداردهای ایزو دارای بندهای مختلف اصلی و فرعی می‌باشند. برای پیاده سازی واقعی باید کلیه قوانین و دستورالعمل‌های استانداردهای ایزو را در سطح مجموعه اجرا و عمل نمایید. گاهی اوقات یک سری از قوانین هستند که با توجه به نظر کارشناسان متخصص نیازی به اجرایشان نیست.

نکته: اگر مرجع صادرکننده گواهینامه ایزو از مراجع بین المللی و رسمی باشد مرحله تهیه نمونه مستندات و پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌های ایزو ضروری می‌باشد. اگر مرجع صدور گواهینامه ایزو خصوصی و غیررسمی باشد مرحله تهیه نمونه مستندات و پیاده سازی استاندارد‌های ایزو ضروری و اجباری نیست.

بعد از گذراندن مراحل فوق الان دیگر شرکت شما آماده ممیزی است. قبل از ممیزی نهایی توسط بازرس مراجع یک ممیزی ابتدایی توسط کارشناس داخلی انجام دهید تا ممیزی نهایی بدون هیچ مشکلی و بدون وقفه انجام شود و در مرحله آخر گواهینامه ایزو برای شما ثبت و صادر می‌شود.

 

اهداف سازمان‌ها از گرفتن گواهینامه ایزو ISO چیست؟

دامنه و کاربرد استاندارد ایزو آنقدر وسیع است که مورد توجه مشاغل و کسب و کارهای زیادی قرار گرفته است. اکثر شرکت‌های پیمانکاری هم برای اثبات ایمنی در محیط کار و هم حفظ سلامت نیروی انسانی و هم برای شرکت در مناقصات گواهینامه‌های سازمان استاندارد جهانی را اخذ می‌کنند. مهم‌ترین گواهینامه‌های مورد نیاز جهت شرکت در مناقصات ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت، ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو ۴۵۰۰۱ سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می‌باشد. البته سازمان‌ها و شرکت‌های پیمانکاری به غیر از گرفتن گواهی ایزو ، گواهینامه HSE را نیز دریافت می‌کنند. سازمانها و کارخانه‌داران که قصد ورود به بازارهای بین‌المللی را دارند و دوست دارند محصولات و و تولیداتشان را در مناطق بیشتری عرضه کنند پس برای جلب اعتماد و رضایت مشتریان باید مطابق با استانداردهای جهانی رفتار کنند بنابراین متقاضی انواع گواهینامه ایزو هستند و گواهینامه‌های ایزو در برندسازی، تبلیغات و بازاریابی و شرکت در وندور لیست Vendor List نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

 

فهرست