چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

 

 

 

چجوری گواهینامه ایزو ISO   بگیرم؟

چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

مدت زمان دریافت گواهینامه ایزو ISO  

سوال بسیاری از متقاضیان که با مراکز مشاوره تماس می گیرند یا در گوگل جستجو می کنند در مورد مدت زمان گرفتن گواهینامه‌های ایزو می‌باشد. مدت زمان اخذ گواهینامه ایزو برای هر نوع گواهینامه متفاوت می‌باشد. البته حجم سازمان و میزان فرآیندهای سازمانی و میزان استفاده از مسئولیت پذیری مدیران مجموعه‌ها و نوع مراجع صدور استانداردهای ایزو از جمله عواملی هستند که بر روی مدت زمان دریافت گواهینامه ایزو تاثیر می‌گذارند. هر چه حجم سازمان بزرگتر باشد مسلماً تعداد پرسنل و کارگر بیشتری در مجموعه کار می‌کنند که آموزش به تمامی آنها زمان بر می‌باشد. البته هرچه تعداد فرآیندها بیشتر باشد استقرار سیستم های مدیریتی راحت‌تر انجام می‌شود. مسئولیت‌پذیری مدیران و پیگیری مداوم آنها برای انجام کار و گذراندن مراحل پروژه زمان دریافت گواهینامه را به جلو می اندازد و آخرین عامل موثر در تعیین مدت زمان گواهینامه‌های ایزو نوع مراجع صدور گواهینامه ایزو میباشد. اگر مرجع صادر کننده گواهینامه‌های ایزو خصوصی باشد به علت اینکه عضو IAF انجمن اعتباردهندگان بین المللی نیستند نیازی به طراحی و پیاده سازی استاندارد‌های ISO ندارند و باعث می شود در مدت زمان خیلی  کوتاهی گواهی صادر شود. اگر مراجع صدور گواهینامه ایزو بین المللی و رسمی باشد به خاطر اینکه تحت اعتبار IAF فعالیت می‌کنند سازمان متقاضی را ملزم به طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو می‌کنند و بعد از پیاده سازی مراحل ممیزی انجام می‌شود. گذراندن مراحل پیاده سازی و مستند سازی و ممیزی به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. بنابراین مدت زمان دریافت گواهینامه های ایزو یکسان نمی‌باشد.

 

میزان هزینه دریافت گواهینامه ایزو ISO‌

گواهینامه‌ها و استانداردهای ایزو با هزینه‌های متفاوتی صادر می‌شوند، چون از طرف مراجع صدور متفاوتی اقدام به دریافتشان می‌شود. همانطور که در مطلب فوق به آن اشاره شد مراجع صدور گواهینامه ایزو به دو صورت خصوصی و بین‌المللی فعالیت می‌کنند. اخذ و گرفتن گواهی از مراجع خصوصی صدور گواهینامه ایزو چون مراحل اجرای مستندات مرحله مشاوره و ممیزی را ندارند بسیار ارزان تمام می‌شود ولی اگر گواهینامه‌های ایزو از طرف مراجع بین المللی صادر شوند به علت طراحی و اجرای مستندات و مشاوره و پیاده سازی قوانین و الزامات ایزو و انجام مراحل ممیزی داخلی و خارجی هزینه اخذ و گرفتن گواهینامه ایزو افزایش پیدا می‌کند. سازمان‌ها و شرکت‌ها با توجه به اهدافی که مد نظر دارند و با توجه به میزان بودجه و اقتصادشان یکی از مراجع گواهینامه‌های ایزو را انتخاب می کنند و نسبت به نوع پروژه هزینه لازم را پرداخت می‌کنند.

 

اصالت و نحوه استعلام گواهینامه ایزو

یکی دیگر از سوالات متداول متقاضیان و مشتریان دریافت گواهینامه ایزو راه تشخیص اعتبار و اصالت مدرک مورد نظرشان می‌باشد. حق طبیعی و مسلم مسئول و مدیر هر سازمان و مجموعه میباشد که در قبال هزینه‌ای که می‌خواهد پرداخت کند تحقیقات لازم را انجام دهد، چون متاسفانه نهاد و مرکزی نیست که بر روی مراجع صدور گواهینامه ایزو نظارت داشته باشد پس بررسی و استعلام اعتبار گواهینامه‌های ایزو بر عهده سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی گواهینامه‌های ایزو می‌باشد. یک روش و راه ساده برای تشخیص اعتبار و اصالت گواهینامه‌های ایزو وجود دارد که اگر تمامی کاربران و متقاضیان از آن مطلع شوند با دلگرمی و اطمینان خاطر بیشتری کار اخذ و دریافت استانداردهای ایزو را انجام می‌دهند. وظیفه اصلی سازمان ایزو تدوین استانداردهای جهانی می باشد و صدور گواهینامه ایزو و اعتبار سنجی و اعتبار بخشی به مراجع صدور گواهینامه ایزو را بر عهده سازمان رسمی و بزرگ International Accreditation Forum با همان IAF قرار داده است. در هر کشور یک نماینده و یک نهاد اعتبار دهنده به نام Accerdiation Body یا AB فعالیت می‌کند و همچنین در هر کشوری تعداد زیادی مراکز به عنوان مراجع صدور گواهینامه ایزو به نام Certification Body یا CB مشغول به کار هستند. حال اگر CB فعال در هر کشوری تحت اعتبار AB آن کشور باشد و سازمان AB هم عضو IAF باشد اعتبار و اصالت مرجع صدور محرز می‌شود. به طور قطع مراجع معتبر صدور ایزو گواهیایزو‌های اصل و معتبر صادر می‌کنند.

 

مراحل دریافت گواهینامه ایزو ISO

مراحل دریافت گواهینامه ایزو ابتدا باید طی یک برنامه ریزی دقیق آغاز شود. بهره گیری از مشاوران و کارشناسان متخصص و مجرب در این موضوع بسیار حائز اهمیت می‌باشد. مدیران مجموعه‌ها و پرسنل مربوطه با دیدن آموزش‌ها و مشاوره‌های لازم در گرفتن گواهینامه ایزو و پیشبرد مراحل دریافت می‌توانند بسیار مؤثر عمل نمایند. با مشخص شدن اهداف و فعالیتهای سازمان نوع گواهینامه ایزو و نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو مشخص می‌شود. طراحی و استقرار سیستم‌های مدیریتی و استانداردهای ایزو در مرحله بعدی انجام می‌شود و پس از آن ممیزی‌های داخلی و خارجی صورت می‌پذیرد و در نهایت ثبت و صدور گواهینامه ایزو ISO اتفاق می‌افتد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست