همه آنچه باید در مورد صدور گواهینامه ISO بدانید؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. همه آنچه باید در مورد صدور گواهینامه ISO بدانید؟

 

 

همه آنچه باید در مورد صدور گواهینامه ISO بدانید؟

همه آنچه باید در مورد صدور گواهینامه ISO بدانید؟

هر شغلی که می خواهد در بازار رقابت کند و زنده بماند ، باید به پارامترهای استاندارد کیفیت پایبند باشد. استانداردهای بین المللی به حفظ شرایط برابر در سطح جهانی کمک می کند. یکی از این سازمانها ISO است. در مورد استانداردهای کیفیت ، سازمان بین المللی استاندارد یکی از معتبرترین سازمان ها است. علاوه بر این ، هر شرکتی که مشغول تولید یا خدمات است باید دارای گواهینامه ISO باشد. بنابراین ، نشان می دهد که محصول یا خدمات مطابق با استانداردهای بین المللی است و به پارامترهای کیفیت استاندارد پایبند است.

با استفاده از گواهینامه ISO ، در صنایع مختلف مانند دستگاه های پزشکی ، شرکت های تولیدی ، مدیریت انرژی و مسئولیت اجتماعی وجود دارد. با این حال ، این نشان دهنده ثبات در کیفیت محصولات است. به صورت عددی طبقه بندی می شود.

 

گواهینامه ISO چیست؟

 گواهینامه ISO علامت تضمین کیفیت برای هر فرآیند یا خدمات است. این یک پارامتر استاندارد است که توسط ISO مشخص شده است و در کشورهای مختلف جهان قابل اجرا است. علاوه بر این ، ISO یک سازمان غیردولتی ، مستقل و بین المللی است که استانداردهایی را ایجاد می کند که نشان دهنده کیفیت ، ایمنی و کارایی یک محصول ، سیستم یا خدمات است.

 ISO بیش از 21000 استاندارد را در زمینه های مختلف مانند مدیریت ایمنی غذا ، بهداشت و ایمنی منتشر می کند. در اینجا طبقه بندی وجود دارد

 ISO 14001 مدیریت محیط زیست- هر شرکتی که در زمینه مدیریت محیط زیست کار می کند باید دارای مجوز کسب و کار باشد

 ISO 27001 مدیریت امنیت اطلاعات این تضمین می کند که شرکت محصولات و خدمات دارد که نیاز مشتری را برآورده می کند

 ISO 31000 مدیریت ریسک نشان می دهد که شرکت می تواند ریسک را مدیریت کند ، در غیر این صورت می تواند تأثیر منفی داشته باشد.

برخی دیگر از گواهینامه های ISO به شرح زیر است

 ISO 10002 : سیستم مدیریت رضایت مشتری

 ایزو 26000 : مسئولیت اجتماعی

 ISO/IEC 17025 آزمایشگاههای آزمایش و کالیبراسیون

 ISO 13485 تجهیزات پزشکی

گواهینامه های دیگری نیز وجود دارد. براساس نوع عمودی کسب و کار ، باید برای صدور گواهینامه مربوطه درخواست دهید. در هر صورت ، صدور گواهینامه ISO ضروری است ، بنابراین کیفیت سیستم را تضمین می کند.

 

ایزو چه نفعی برای سازمان شما دارد؟

 در واقع اگر می خواهید شرکت شما در یک پلت فرم جهانی رقابت کند ، مهم است که دارای گواهینامه ISO باشد ، که نشان می دهد شرکت از پارامترهای دقیق کیفیت پیروی می کند و می توان به آنها اعتماد کرد. در اینجا برخی از مزایای صدور گواهینامه ISO وجود دارد:

با پیدا کردن علت مشکل مکرر در زمان صرفه جویی می شود.

این به بهبود سیستم کمک می کند و کارایی سیستم را افزایش می دهد

رضایت مشتری را تضمین می کند.

تضمین کیفیت محصول یا خدمات است.

همچنین ، این شرکت شما را رقابتی تر می کند

به دست آوردن ارزش بیشتر از منابع.

 

انتخاب مقامات صدور گواهینامه ISO

اگر قصد دارید برای صدور گواهینامه اقدام کنید ، باید بدانید که ISO گواهینامه نمی دهد. علاوه بر این ، تعدادی از مراجع خارجی وجود دارند که استانداردها را قضاوت می کنند و در صورت رعایت شرط ، گواهینامه را تعیین می کنند. بنابراین ، مهم است که شما باید مرجع تعیین کننده مناسب را انتخاب کنید. بنابراین ، در اینجا مواردی است که باید در نظر بگیرید:

ابتدا باید استانداردهای مختلف ISO را جستجو کنید

 ببینید آیا آنها از استانداردهای ایزو پیروی می کنند یا خیر. با این حال ، دومی این است که ISO در کنار ISO کار می کند

 در واقع شما باید بررسی کنید که آیا مرجع صدور گواهینامه معتبر است یا خیر

هزینه:

صدور گواهینامه ISO هزینه خاصی دارد. اما ثابت نمی شود. در واقع هزینه آن در شرکت های مختلف متفاوت است. بنابراین ، هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند:

تعداد کارکنان

سطح ریسک مربوط به دامنه خدمات ارائه شده توسط شرکت.

تعداد فرآیندها.

سیستم مدیریت چقدر پیچیده است؟

همچنین تعداد شیفت های کاری.

بهبود کیفیت شرکت و محصولات آن

 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت بیشتر در مورد کیفیت آن است و یکی از مزایای پیاده سازی QMS سطح کیفی بهبود یافته برای کل شرکت خواهد بود. یک برنامه کنترل کیفیت خوب و کارآمد ، مطابق با  ISO 9001، باید تجارت را در مسیر موفقیت قرار دهد.

 

افزایش رضایت مصرف کننده از کالا

کیفیت به این معنی است که همه چیزهایی که تولید می کنید همانطور که مصرف کنندگان شما در نظر دارند انجام می شود. نه تنها می توانید معیارهای تعیین شده آنها را برآورده کنید – حتی برخی از معیارهای استنباط شده آنها را نیز برآورده می کنید. کیفیت همچنین به معنی شکایات بسیار کمتر و کار بهتر برای حل مشکلات است. هنگامی که طرح کنترل کیفیت به خوبی عمل می کند ، متوجه می شوید که مشتریان چه می خواهند و آن را برآورده می کنید و به افزایش وفاداری مصرف کننده کمک می کنید

 

دستیابی به کیفیت بین المللی

 ISO 9001  یک استاندارد جهانی است و توسط سازمان بین المللی استاندارد ( ISO ) مستقر در سوئیس اداره می شود. حدود یک میلیون سازمان در سراسر جهان در حال حاضر از ISO 9001 استفاده می کنند. این یک هنجار برتر در سراسر جهان است. داشتن گواهینامه ایزو 9001 کسب و کار را در زیرمجموعه بسیار خاصی قرار می دهد.

 

ISO9001 چیست؟ صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 

 

 

فهرست