نظم سازمانی با ایزو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نظم سازمانی با ایزو

ISO

نظم سازمانی با ایزو

ایزو بحثی هست که برای اغلب مشتریان ناشناخته هست و اگر به طور آماری از افراد جامعه پرسیده بشود که ایزو چیست غالب افراد از ایزو آگاهی ندارند و اظهار می کنند که نمی دانند ایزو چیه و تعداد کمی شاید بتوانند درباره ایزو نظر بدهند که آنها هم فقط اذعان می کنند نام ایزو را شنیده اند و درون رسانه های عمومی همچون تلویزیون در تبلیغات نام ایزو به گوششان خورده است و نهایت اطلاعشان اینست که ایزو یک استاندارد هست. اما صاحبان شرکتها و سازمانها و مدیران تصمیم گیرنده بیشتر با این بحث آشنایی دارند و می دانند ایزو چیست و برایشان ملموس تر هست. مدیران تصمیم گیرنده و صاحبان کسب و کارهای مختلف بایستی هم در خصوص ایزو در برابر دیگر افراد جامعه بیشتر اطلاعات داشته باشند و بخصوص وقتی می خواهند درون مناقصات شرکت کنند و یا صادرات کنند و یا جهت تبلیغات و برند سازی و یا بابت پیاده سازی واقعی و اهداف دیگری که برای سازمان سری هست و تنها خودش میداند، بایستی علم کافی در خصوص ایزو داشته باشد. حالا بپردازیم به اینکه اصلا ایزو ISO چیست؟ چه کاربردی دارد؟ ایزو چگونه نظم سازمانی ایجاد می کند؟ ایزو های پر کاربرد کدامند؟ ایزو در خصوص چه مشاغلی کاربرد دارند؟

 

ایزو ISO چیست؟

ایزو ISO چیست؟ مهمترین و احتمالا اولین و مهمترین سوالی که برای متقاضیان و کاربران پیش میاید همین هست که اصلا ایزو چیست؟ ایزو یک مجموعه الزامات و استانداردهای تعریف شده جهت تمامی مشاغل و حوزه های فعالیت کاری هست که درون سازمان جهانی ایزو تدوین شده و منتشر می شوند. سازمان جهانی ایزو در شهر ژنو کشور سوئیس واقع شده و کشورهای بسیاری درون این سازمان عضو هستند. تمامی استانداردها وقتی نوشته و تدوین می گردند توسط اعضای سازمان جهانی ISO مورد بررسی قرار می گیرند و سپس بعد از کسب اکثریت آراء تایید شده و منتشر می شوند. کلیه استانداردهای ایزو درون همین سازمان جهانی ایزو تدوین می شوند و منتشر می گردند. استانداردهای ایزو در تمام حوزه های مدیریتی ، خدمات و محصولات تدوین میشوند و در انتهای تمام انواع ایزو یک عدد 4 تا 5 رقمی هست که مشخصه آنست و نشانگر استانداردی خاص در حوزه خاص هست. مثلا ایزو 29001 در زمینه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی هست تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، ایزو 22000 در خصوص صنایع غذایی هست و هر شرکتی که به نوعی با مواد غذایی سر و کار دارد تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ، ایزو 13485 در خصوص صنایع و تجهیزات پزشکی با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ، ایزو 16949 در حوزه صنایع خودروسازی تحت عنوان ایزو 16949 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودروسازی ، ایزو 27001 سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و بسیاری انواع استانداردهای ایزو که هر کدام بیانگر الزامات و استاندارد های مربوطه یک حوزه کاری خاص هست.

 

ایزو مرتبط با نظم سازمانی

استاندارد های ایزو بسیار زیاد هستند و در لیست استاندارد ایزو ، مجموعه ای از استانداردهای ایزو تدوین شده اند که اختصاص به سیستمهای مدیریتی دارند و مختص سیستمهای مدیریتی هستند و دو بخش می شوند: استانداردهای عمومی ، استانداردهای تخصصی .

 

لیست استانداردهای ایزو عمومی

استاندردهای ایزو عمومی با توجه به مفهومی که به وضوح از نامش استخراج می شود عمومی هستند و در خصوص انواع شرکتها و صاحبان کار با تمامی حوزه های فعالیتی کاربرد دارند و تمامی شرکتها فارغ از حوزه فعالیت خودشان می توانند از آن استفاده کنند.. استانداردهای عمومی ایزو را اگر بخواهیم عمومی ترین و پرکاربردی ترینشان را بیان کنیم بدین ترتیب می توانیم بیان کنیم: ایزو 9001 و استاندارد ISO9001 تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت کیفیت به عنوان عمومی ترین استاندارد ایزو و سپس استاندارد ایزو 14001 استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی و استاندارد ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ، سه استاندارد ایزو عمومی هستند که بیشترین کاربرد را دارند و مورد استفاده تمامی سازمانها فارغ از نوع فعالیتشان هست و گروه دیگر شامل استانداردهای مشتری مداری می شوند که البته لزوم عمومی بودنشان بسته به نوع فعالیت سازمان دارد. ایزو 10001 تحت عنوان سیستم مدیریت رضایت مشتریان – منشور رفتار سازمانی  ISO 10001 ، ایزو 10002 سیستم مدیریت رسیدگی شکایات مشتریان ISO 10002 ، ایزو 10003 سیستم مدیریت کیفیت در حل اختلاف مشتریان  ISO 10003 و ایزو 10004 سیستم مدیریت سنجش رضایت مشتریان ISO 10004 .

 

استانداردهای ایزو تخصصی

انواع استانداردهای ایزو تخصصی مجموعه دیگر استانداردها را تشکیل می دهد که تخصصی هستند و متناسب زمینه فعالیت سازمانها تعیین می گردد. مشخصه تمام استانداردهای ایزو تخصصی نیز همان کد 4 الی 5 رقمی جلوی آنهاست. به عنوان مثال استاندارد ایزو 22000 استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ، استاندارد ایزو 29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، استاندارد ایزو 13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ، ایزو 27001 و استاندارد ایزو 27001 استاندارد سیستم مدیریت امنیت اطلاعات و دیگر انواع ایزو تخصصی که متناسب زمینه فعالیتهای مختلف ایزو هستند و به جرات می توان گفت که در تمامی زمینه فعالیتها و حوزه های کاری تدوین و منتشر شده اند. به همراه تمامی این استانداردهای تخصصی طراحی و پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت و همان استاندارد ایزو 9001 به عنوان مادر تمامی استانداردها توصیه می گردد زیرا که این استاندارد الزاماتی را بیان می کند که مورد نیاز تمامی حوزه های کاری هست و در تمامی آنها حرفی برای گفتن دارد و بزرگترین مزیتش ایجاد نظم سازمانی در سازمان می باشد که حال اینکه چگونه ایزو 9001 باعث ایجاد نظم سازمانی می شود را در ادامه برایتان توضیح می دهیم و با دقت ادامه مطلب را بخوانید.

 

چگونه ایزو 9001 ایجاد نظم سازمانی می کند؟

صاحبان کسب و کارها و مدیران کلیدی و تصمیم گیرنده غالبا تنها به دنبال اخذ گواهی ایزو منجمله و خصوصا ایزو 9001 هستند و اما به دلیل عدم شناخت کافی و عدم دیدن آموزشهای لازمه از پیاده سازی آن غافل هستند و به همین جهت نیز از پیاده سازی ایزو فراری هستند اما پیاده سازی خصوصا گواهی ایزو 9001 برای سازمانها ایجاد یک نظم سازمانی می کند حالا چگونه برایتان در یک مثال توضیح خواهیم داد اما قبل از آوردن مثال توصیه ما به مدیران کلیدی و سازمانها جهت کسب اطلاعات مطالعه دقیق یکبار متن استاندارد ایزو 9001 هست و جهت شناخت خواندن متن ایزو 9001 بصورت دقیق و ریز به ریز بسیار موثر هست. درون متن استاندارد ایزو 9001 به طور مثال آمده یک چارت سازمانی یا همان نمودار سازمانی تعریف کرده که در آن وظایف محوله کارکنان بیان گردیده و وظایفشان شفاف سازی شده و وظایف هر یک از کارکنان مشخص گردیده است و همین امر باعث عدم اختلال در سازمان و ایجاد نظم و سرعت کاری می گردد و این برای مدیران سازمانها بسیار موثر هست. حال آنکه تنها پیاده سازی یک الزام انقدر تاثیر دارد چرا باقی الزامات بیان شده در متن استاندارد ایزو 9001 و پیاده سازی آنها چه تاثیر شگرفی دارد و چرا یاقی الزامات پیاده سازی نشود. جهت این امر سازمانها نیاز دارند که از وجود یک مشاور خوب بهره بگیرند که البته پیدا کردن یک مشاور خوب کار سختی هست.

 

چگونه مشاور ایزو خوب پیدا کنیم؟

با وجود معرفی دلالان به عنوان مشاور ایزو درون فضاهای مجازی همچون اینستاگرام و گوگل و …. که خود را به عنوان مشاور ایزو معرفی می کنند حال آنکه از یک پکیج مستندات استفاده می کنند و اما علم و دانش مشاوره را ندارند و میایند و ایزو هم صادر می کنند و ادعا می کنند که ایزو آنها معتبر هست و اما اینطور نیست و در اصل آنها علم و آگاهی کافی ندارند. اینجاست که استفاده از یک مشاوره خوب معنا پیدا می کند که نیاز به آگاهی شرکت متقاضی دارد که به فضاهای مجازی اکتفا نکند و در دام افراد کلاهبردار و دلالان بی علم و دانش نیوفتند. مرکز مشاوره سیستم کاران به عنوان یک مرکز عام المنفعه تمامی خدمات مشاوره رایگان را در خصوص مشاور خوب به شما متقاضی محترم خواهد داد و حتی مشاورینی را به شما معرفی خواهد کرد که دارای علم و دانش کافی هستند تاضمن اینکه از یک مشاور خوب بهره می گیرید بتوانید استانداردهای مدیریتی درخواستی و دریافتی خود را پیاده سازی کنید و تنها یک برگه کاغذ به عنوان گواهی نامه ایزو نداشته باشید بلکه بهره وری کافی را ببرید و این قطعا ملزم به وجود یک مشاور خوب هست.

سیستم کاران بزرگترین مرجع مشاوره و اطلاع رسانی در حوزه طراحی ، مستند سازی، اجرا و بهبود سیستمهای مدیریتی در خدمت کلیه متقاضیان محترم می باشد.

فهرست