نحوه دریافت گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نحوه دریافت گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی

 نحوه دریافت گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی

نحوه دریافت گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی

استاندارد مورد نیاز برای اثبات رعایت اصول حفاظت از محیط زیست چه نام دارد؟

سازمان بین‌المللی استاندارد که با نام اختصاری ایزو شناخته شده است برای اکثر مشاغل و حرفه‌ها استانداردهای متعددی را تهیه و تدوین نموده است. کلیه سازمانها و شرکتها برای پیشرفت و بهبود مستمر و بهره‌وری بیشتر باید با متدها و استانداردهای روز دنیا وفق پیدا کنند و از اصول و قواعد استانداردهای بین‌المللی در فرآیندها و عملکردهای مجموعه‌شان استفاده کنند. یکی از استانداردهای تدوین شده از سوی سازمان جهانی ایزو در مورد رعایت قوانین و الزامات زیست محیطی می‌باشد. استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی با کد ایزو ۱۴۰۰۱ بعنوان گواهینامه عمومی در حوزه سیستم‌های مدیریتی می‌باشد. تمامی سازمانها و کارخانه‌ها با هر نوع فعالیت صنعتی و تولیدی که موجب زدن لطمه به محیط زیست و منابع طبیعی و مصرف بی رویه انرژی می‌شوند بصورت اختیاری و اجباری از طراحی و پیاده سازی سیستم مدیریت زیست محیطی به حفظ و صیانت از محیط زیست می‌پردازند. استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی موجب استفاده درست و صحیح از مواد بازیافت شده در سازمان می‌شود و همچنین از ورود پسماندها و آلاینده‌ها و دودها به آب‌های زیرزمینی و رودخانه‌ها و هوا جلوگیری می‌کند.

 

آیا گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی بصورت شخصی هم صادر می‌شود؟

مدیران و مسئولان یا افراد تحصیل کرده یا افراد با سابقه در مشاغل و صنایع می‌‌توانند جهت تکمیل رزومه شخصی خود و یا برای حضور در مناقصات گواهی ایزو ۱۴۰۰۱ را به صورت شخصی دریافت نمایند. افراد با داشتن گواهی شخصی می‌توانند در میان رقبا قوی‌تر عمل نمایند. گواهی‌نامه شخصی ایزو ۱۴۰۰۱ هم توسط مراجع خصوصی و هم توسط مراجع بین‌ المللی گواهینامه ایزو صادر می‌شود. متقاضیان گواهی نامه شخصی سیستم مدیریت زیست محیطی با توجه به درخواست کارفرمایان و الزامات سازمانی که قصد فعالیت در آن را دارند را مرجع صدور گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ را انتخاب می‌کنند. افراد متقاضی گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی می‌توانند مستندات ایزو ۱۴۰۰۱ را آموزش ببینند و گواهی شخصی مربوطه را اخذ نمایند.

 

چطوری گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی را می‌گیرند؟

گرفتن گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی مراحل سخت و پیچیده‌ای ندارد و همچنین نیازی به مدرک سازیهای متعدد و زیادی ندارد. اولین اقدام برای دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ تکمیل فرم ثبت‌ نام ایزو می‌باشد. در این فرم باید نام شرکت و نام مدیر عامل و مشخصات حقوقی شرکت قید شود. در ادامه فرم باید نوع گواهینامه ایزو ( ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت زیست محیطی ) و نوع مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو هم قید شود. البته آیتم‌های فرم به دو صورت فارسی و انگلیسی نگارش شده‌اند که مشاوران و کارشناسان مرکز سیستم کاران برای تکمیل فرم به شما کمک می‌کنند و بصورت رایگان مشاوره‌های لازم را می‌دهند. بعد از درخواست گواهینامه ایزو باید اهداف سازمان را مشخص نمود. اهداف سازمان‌ها اگر صادرات محصولات و تولیدات باشد و مدیران مجموعه‌ها قصد پیاده سازی واقعی استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی را داشته باشند مسلما به طراحی و پیاده سازی مستندات ایزو ۱۴۰۰۱ نیاز دارند پس باید از مراجع صدور بین‌المللی گواهینامه ایزو را دریافت نمایند. اگر اهداف سازمان‌ها صرفا چشم انداز‌های داخلی مانند شرکت در مناقصات و تبلیغات و برندسازی داخلی باشد و سازمان متقاضی بودجه کافی برای طراحی و پیاده سازی واقعی استاندارد ایزو نداشته باشد می‌تواند از مراجع صدور خصوصی گواهینامه ایزو را دریافت نماید. اخذ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ از مراجع بین‌المللی سازمان را ملزم به تهیه نمونه مستندات ایزو و طراحی و پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌های ایزو می‌کند. مرحله بعدی ممیزی داخلی توسط نیروی داخلی در سازمان و ممیزی نهایی توسط بازرس مرجع صدور گواهینامه ایزو انجام می‌شود و در نهایت با تأیید بازرس گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی صادر می‌شود. البته اگر کار دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ را از طریق مراجع خصوصی صدور گواهینامه ایزو ادامه دهیم تهیه نمونه مستندات و اجرای قوانین اختیاری می‌باشد و گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی بدون هیچ الزام و قانونی برای سازمان متقاضی صادر می‌شود.

 

مدت اعتبار گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی

تمام گواهینامه‌های ایزو مدت اعتبارشان سه ساله است. ولی طبق قانون سازمان جهانی ایزو اعتبار سه ساله گواهینامه‌های ایزو از جمله گواهی سیستم مدیریت زیست محیطی به شرط تمدید سالیانه می‌باشد.چرا که سازمان دریافت کننده گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱باید اثبات نماید که از سیستمهای مدیریتی پیاده شده نگهداری کرده و به قوانین و دستورالعمل‌های ایزو پایبند مانده است. اگر ممیزی مراقبتی انجام ندهد و در مدت سه سال هر سال تمدید گواهینامه ایزو را انجام ندهد خود به خود گواهی ایزو ( گواهی سیستم مدیریت زیست محیطی ) باطل می‌گردد.

 اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست