نحوه دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نحوه دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱

 

نحوه دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱

نحوه دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱

متأسفانه در این چند سال اخیر بی توجهی‌ها و بی مبالاتی یکسری از سازمان‌ها و صنایع و مشاغل لطمه‌های جبران ناپذیری را به چرخه طبیعت و محیط زیست ما وارد کرده است. استفاده از روش‌های سنتی در مشاغل صنعتی همچون صنعت فولاد و صنعت کشاورزی، صنعت سنگ و معدن و .. به کاهش ذخایر آب زیر زمینی و رودخانه‌های ما صدمات جبران ناپذیری وارد کرده است. سم پاشی‌های غیر استاندارد و استفاده مکرر از کودهای شیمیایی و قطع بی رویه درختان و از بین بردن جنگل‌ها و .. با از بین بردن خاک و فرسایش بی رویه زمین صدمات زیادی وارد کرده‌اند. کارخانه‌های صنعتی که پسماندها و فاضلاب‌های خود را وارد آب دریاها و رودخانه‌ها می‌کنند و دود فراوانی که از انجام یکسری فرآیندهای اشتباه سازمان‌ها و کارخانه‌ها آب و هوا را آلوده میکنند و غیره از مواردی هستند که بر سلامت محیط زیست و از بین رفتن منابع طبیعی بسیار اثر گذار هستند و ادامه دادن به چنین رویه‌هایی سرگذشت آیندگان و کودکانمان را به خطر می‌اندازند. سازمان بین المللی استاندارد برای حفظ و صیانت از محیط زیست و نگهداری از منابع طبیعی استانداردی را تهیه و تدوین نموده است که ویرایش جدید آن در سال ۲۰۱۵ انجام شد.

 

گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ اصلی چیست؟

امروزه مراکز مشاوره زیادی در حوزه زیاد فعالیت می‌کنند و هر کدام با مراجع صدور مختلفی کار می‌کنند. مراجع صدور گواهینامه ایزو به دو دسته مراجع خصوصی و مراجع بین‌المللی تقسیم می‌شوند. اخذ گواهینامه ایزو از مراجع خصوصی در نهایت منجر به صدور یک مدرک فیک و تقلبی می‌شود که اعتبار داخلی دارد و فاقد اعتبار بین المللی می‌باشد ولی هنگامی که اخذ گواهینامه ایزو از مراجع بین‌ المللی انجام شود مدرک صادر شده اصل و کاملا معتبر می‌باشد. سازمان استاندارد جهانی ایزو وظیفه تدوین استانداردهای عمومی و تخصصی ایزو را دارد و برای اعتبار بخشی و‌ نظارت بر مراجع صدور بین المللی یک نهاد رسمی و بزرگی را با نام انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF ایجاد نموده است. نهادهای اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو که به صورت رسمی و بین المللی فعالیت می‌کنند عضو نهاد رسمی IAF می‌باشند. گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ اصل هنگامی بدست می‌آید که تمامی قوانین و دستورالعمل‌های سیستم مدیریت زیست محیطی را در مجموعه‌اش طراحی و اجرا نماید.

 

گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ ارزان چیست؟

بحران‌های اقتصادی در دنیای تجارت امروزی و در بازار کسب و کار باعث شده است سازمان‌ها و کارخانه‌ها و شرکت‌ها با کمبود بودجه و مشکلات اقتصادی روبرو شوند و مجبور شوند از یکسری خواسته‌ها و اهدافشان بگذرند. در این میان یکسری از مدیران و مسئولان سازمان‌ها و نهادها با وجود همین بودجه کم تمایل دارند گواهینامه‌ها و استانداردهای ایزو را مخصوصا برای رعایت اصول محافظت از محیط زیست ایزو ۱۴۰۰۱ را اخذ نمایند. بخاطر همین اکثرا این سؤال را دارند که آیا دریافت گواهینامه ایزو ارزان هم وجود دارد؟ آیا گواهینامه‌ ایزو ۱۴۰۰۱ با قیمت ارزان صادر می‌شود؟ بله سازمان‌ها می‌توانند از طرف مراجع صدور خصوصی گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ ارزان را دریافت نمایند. CB های خصوصی بعلت اینکه عضو انجمن IAF نیستند سخت گیریهای مراجع بین اهالی صدور گواهینامه ایزو را ندارند و الزامی در طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو‌ها ندارند. البته عوامل دیگری هم به جز کمبود بودجه مثل شرکت در مناقصات و تبلیغات و بازاریابی نیز باعث شده‌ است که سازمانها برای نمایش رعایت اصول زیست محیطی بدنبال اخذ گواهینامه ایزو ارزان باشند. مرکز سیستم کاران با تهیه نمونه مستندات بصورت رایگان و ارائه مشاوره رایگان گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ را با کمترین هزینه در کمترین زمان برای متقاضیان صادر می‌نماید.

 

ایزو ۱۴۰۰۱ و عوامل مؤثر بر محیط زیست

ایزو ۱۴۰۰۱ و طراحی و اجرای مستندات این گواهینامه بین‌المللی تأثیرات بسیار مهمی را هم بر روی محیط زیست می‌گذارد هم موجب پیشرفت و توسعه عملکردهای یک سازمان می‌شود. اولین تأثیر مثبت ایزو‌۱۴۰۰۱ بالا بردن سطح آگاهی و مسئولیت پذیری مدیریت و پرسنل مجموعه می‌شود. آلودگی‌های آب و هوا و خاک کاهش پیدا می‌کنند و بازیافت به صورت صحیح انجام می‌شود. دفع پسماندها و آلاینده‌ها بصورت اصولی انجام می‌شود. افزایش عملکرد و کارایی مجموعه افزایش پیدا می‌کند و هزینه‌‌های اضافی کاهش پیدا می‌کنند. رضایت و اعتماد مشتریان افزایش پیدا می‌کند در نتیجه مصرف کنندگان افزایش پیدا می‌کنند. با افزایش مصرف کنندگان راه ورود در بازارهای داخلی و جهانی هموارتر می‌شود. سرمایه‌گذاران بیشتری حذب مجموعه می‌شوند. زیرا رعایت اصول حفظ و صیانت از محیط زیست و ارزش نهادن به مواظبت از منابع طبیعی در حین انجام پروژه‌ها نام نیکی را برای یک سازمان ایجاد می‌کند. همین عوامل مؤثر باعث پایداری هر مجموعه و سازمانی می‌شوند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

 

فهرست