نحوه اخذ گواهینامه ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نحوه اخذ گواهینامه ISO

 

نحوه اخذ گواهینامه ISO

نحوه اخذ گواهینامه ایزو چگونه است

حال که متوجه تاثیر وجود گواهینامه ایزو در کسب و کار، یعنی تاثیر آن در کیفیت محصولات و جلب اعتماد مشتریان شدیم باید بدانیم مراحل و نحوه اخذ گواهینامه ISO به چه صورت است.

نحوه اخذ گواهینامه ایزو ، به این صورت است که ابتدا با توجه به زمینه ی فعالیتی که در شرکت داریم، موضوع این گواهینامه ایزو را انتخاب می کنیم. برای مثال اگر زمینه فعالیت صنایع غذایی است ، گواهینامه ایزو مخصوص دارد؛ و یا اگر زمینه فعالیت عمرانی یا صنعتی و تولیدی یا مراکز خدماتی یا … است هر کدام گواهی نامه های ISO  مخصوص خود را دارند.

حال که زمینه فعالیت انتخاب شده است، مرحله بعد برای اخذ گواهی ایزو، معین کردن عنوان گواهینامهایزو، با توجه به نیازات و میزان اهمیت هر عنوان است. برای مثال اگر زمینه فعالیت صنایع غذایی باشد، برای اخذ گواهی ISO مناسب، می توانیم ایزو 22000 را که استاندارد ایزو سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است را انتخاب کنیم. و یا همچنین می توانیم ایزو 45001 را انتخاب کنیم که استاندارد ایزو ایمنی و سلامت است و یا … . (البته باید توجه داشت که یک سری از این عنوان های ایزو می توانند در بین چندین یا حتی گاهاً در همه ی زمینه های فعالیت صدق بکند و حتی جزئی از ملزومات باشد.)

همچنین برای اخذ این گواهی ایزو، شرکت ها باید شرایط خاصی داشته باشند؛ مثل داشتن تعداد معینی کارمند و افراد شاغل، تعداد معینی فعالیت و فرآیند در شرکت، مدیریت مناسب و غیره.

حال که خوان دوم را هم رد کردیم، می رسیم به خوان سوم که کمی سخت تر از دو خوان قبلی است؛ و آن هم پیدا کردن مرجع صدوری معتبر برای گرفتن این گواهینامه های ایزو است چرا که در بسیاری از این مراجعی که وجود دارد و پول های هنگفت می گیرند، نا معتبر بوده و حتی اگر مدارکی هم بفرستند متاسفانه جعلی هستند و این مدارک جعلی فاقد اعتبار در ایران و همچنین خارج از ایران هستند. اما با تحقیق و پرسش از افراد معتبر در زمینه شرکت و ISO، می شود زیر مجموعه ای مناسب از سازمان ISO پیدا کرد که در راستای بهبود شرکت به شما کمک کند. پس پیدا کردن مرجعی معتبر دقت کافی و تحقیق می خواهد. ( برای مثال یکی از بهترین راه های تشخیص این مراجع معتبر از مراجع غیر معتبر، داشتن مجوز رسمی است و پاسخگویی کامل و چک کردن کد رجیستری داده شده و همچنین دیدن تجربه بقیه افراد در سایتشان و … . )

 

مراجع معتبر صادر کننده گواهینامه ایزو

حال که مرجع خود را نیز با دقت کافی انتخاب کردید، مراحل روش اخذ گواهی نامه ایزو شروع می شود. به طور خلاصه این مراحل را اینجا بازگو می کنیم.

 با توجه به موضوع زمینه ی انتخابی و نوع گواهینامه درخواستی، با کمک یک مشاور یا یک کارشناس در این زمینه، بند های اصلی و فرعی حائز اهمیت را رعایت کرده و در شرکت به اثبات رسانیده و هنگامی که این اصلاحات در جهت بهبود کارکرد شرکت، در شرکت و کارکنان جا افتاد، یکی از کارشناسان صادر کننده ایزو باید آن را مورد تایید قرار دهد. پس از تایید و بررسی ممیزی ها و … می توان گواهینامه ی خود را اخذ کرد و به مدت سه سال از آن استفاده بهینه کرد تا تمدید دوباره. ( لازم به ذکر است که در طول این سه سال، کارشناسان باز هم برای بررسی به شرکت شما خواهند آمد و چنانچه متوجه فعالیتی  خارج از بند های گواهینامه شوند، توانایی باطل کردن گواهینامه ی شرکت را دارند. پس برای استفاده بهینه از این گواهینامه و بهبود کارکرد شرکت و جلب رضایت مشتریان، از ماست آن اصلاحات انجام شده را کاملا در شرکت جا انداخت و رعایت کرد. )

   حال که این مراحل هم به خوبی طی شد و گواهینامه در دستان شما و شرکت قرار دارد، شما یک سر و گردن از رقبای خود جلو ترید! هرچه گواهینامه های بیشتری داشته باشید، برای شرکت شما بهتر خواهد بود و روند رو به جلو خواهید داشت چرا که مشتری با دیدن استاندارد های متعدد روی محصولات شما، با دلی امن و خیالی آسوده از کیفیت مطلوب و حتی بدون فکر به بقیه ی محصولات، شما را انتخاب می کند و  این برای شرکت شما پرتابی رو به جلو است. داشتن این گواهینامه های ایزو حتی در کار های بین المللی یا مناقصات بزرگ و یا … نیز به شما کمک می کند. پس اگر هدف های بزرگ برای شرکتتان دارید، اخذ ISO ( اخذ ایزو ) بهترین راه حل است.

نحوه اخذ گواهینامه ISO

 

 

 صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنیدInstagram.Icons - LearnParsi 1

 

فهرست