نحوه اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نحوه اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

 

 

 

نحوه اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

نحوه اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

ایمنی و امنیت در محیط کار و حفظ سلامت کارکنان و کارگران در یک مجموعه به هنگام انجام فعالیت از مهم ترین مسائلی است که کارفرمایان باید به آن توجه نمایند تا بتوانند به نحو احسن پروژه را به پایان مطلوبی برسانند. استانداردها و گواهینامه های بین المللی و ملی زیادی هستند که قوانین و دستورالعملهای آنها ایمنی در محیط کار و بهداشت شغلی را در یک سازمان ایجاد می‌نماید. گواهینامه HSE و گواهینامه ISO45001 از جمله استانداردهای بین‌المللی هستند که الزامات آنها به جهت پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی در یک مجموعه تدوین شده است. گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران از دسته مدارک ملی می‌باشد که مخصوص کشور ایران است و زیر نظر وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی صادر می گردد. در واقع می‌توان گفت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران در واقع گواهینامه hse اداره کاری محسوب می‌شود و متقاضیان محترم توجه بفرمایند که مرجع صدور گواهینامه hse همان مراجع صدور گواهینامه ایزو می‌باشند ولی مرجع صدور گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران یا همان گواهینامه hse اداره کاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌باشد.

 

آیا اخذ فوری و سریع گواهینامه اطلاعات ایمنی پیمانکاران ممکن است؟

متاسفانه به علت ناآگاهی یکسری شرکتهای پیمانکاری از موضوع ضرورت وجود گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران یا همان گواهی نامه ایمنی اداره کار برای مناقصات باعث شده است به هنگام حضور در مناقصات و ناقص بودن مدارکشان دچار استرس و سردرگمی شوند. بنابراین مدیران و مسئولان این نوع شرکت‌ها با مراکز مشاوره مربوطه تماس برقرار می‌کنند و خواهان دریافت سریع گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران می‌شوند. مرکز سیستم کاران در همین جا موظف است به خاطر رعایت حقوق مشتریان و انجام عمل نیک مشتری مداری اعلام دارد که اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران به صورت فوری غیر ممکن است و روند اخذ به گونه‌ای است که فراهم آوردن مدارک لازم یک مدت زمانی را بصورت طبیعی لازم دارد. بدترین شکل ممکن هنگامی است که مدارک یکسری از مشتریان به قدری ناقص است و یا شرایط آمادگی مدارک را ندارند که زمان پروژه دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران بیشتر از حد معمول طول میکشد و یا غیر ممکن می شود. توصیه و پیشنهاد مرکز سیستم کاران به شما متقاضیان محترم این است که قبل از شرکت در مناقصات و انجام کارهای پیمانکاری و بستن قرارداد کاری به دنبال آماده‌سازی یکسری مدارک مورد نیاز و مدارک پیش نیاز باشید تا سرعت روند گرفتن گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران با سرعت بیشتری انجام گیرد.

 

مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟

مهمترین مدرک لازم برای گرفتن گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران اخذ گواهینامه پیش نیاز می‌باشد. مشاغل و کسب و کارها بطور کلی در دو حوزه خدماتی و فنی مهندسی فعالیت می کنند. فعالان در حوزه های خدماتی به اخذ گواهینامه تعیین صلاحیت شرکت‌های خدماتی یا همان مجوز اداره کار به عنوان گواهینامه پیش نیاز احتیاج دارند. فعالان در حوزه‌های فنی و مهندسی به گواهینامه صلاحیت پیمانکاری یا همان رتبه پیمانکاری یا گرید پیمانکاری احتیاج دارند. البته مجوز‌های دیگری همچون مجوز از وزارت صنایع وزارت صنعت و معدن، مجوز نیروی انتظامی و مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوز از وزارت نیرو ومجوز مسکن بنیاد انقلاب اسلامی و مجوز جهاد کشاورزی هستند که می‌توانند به عنوان گواهینامه‌های پیش نیاز مورد استفاده قرار بگیرند. لازم به ذکرست سامانه اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران به آدرس www.svcc.mcls.gov.ir می باشد

یکسری مدارک فیزیکی نیز جهت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران لازم می‌باشد که در سایت رسمی مرکز سیستم کاران اسامی مدارک مورد نیاز مربوطه قید شده است. آماده سازی گواهینامه‌های آموزشی کارفرمایان،کارگری و مسئول ایمنی نیز از دیگر مدارک لازم و مهم جهت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران میباشند. دوره گواهینامه آموزشی کارفرمایان یک دوره ۲۰ ساعته با نام دوره عمومی ایمنی و بهداشت می باشد. دوره گواهینامه آموزشی کارگری نیز یک دوره ۸ ساعته با نام دوره عمومی ایمنی و بهداشت می‌باشد. گواهینامه آموزشی مسئول ایمنی شامل دو مرحله می شود. اگر فردی که به عنوان مسئول ایمنی انتخاب می شود مدرک دانشگاهی مرتبط با مسئولین ایمنی را داشته باشد، بهترست یک دوره ۱۶ ساعته با نام شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک ( اختیاری ) را بگذراند ولی چنانچه نیروی استخدام شده به عنوان مسئول ایمنی، مدرک دانشگاهی و تخصصی مربوطه را نداشته باشد، بهترست یک دوره دیگر 40 ساعته ایمنی و بهداشت ( اختیاری ) را نیز بگذراند. تمامی گواهینامه‌های آموزشی مورد نیاز جهت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران زیر نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات، حفاظت فنی و بهداشت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی صادر می‌گردد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست