مشاور ایزو ، مشاوره ایزو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مشاور ایزو ، مشاوره ایزو

 

مشاور ایزو ، مشاوره ایزو

مشاور ایزو ، مشاوره ایزو

متقاضیان و کاربران محترم اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو شاید در دوران تحصیل خود یا فرزندان و اطرافیانشان دیده باشند برای یادگیری بهتر دروس مخصوصاً دروسی که ضعف بیشتری در آن داشته، در هنگام آزمون ورودی دانشگاه از مراکز یا افرادی که به عنوان مشاوره های تحصیلی فعالیت می‌کنند کمک گرفته‌اند. همچنین یک سری از خانواده‌ها برای اینکه یک‌ زندگی بهتر و شادتری داشته باشند برای انجام بهتر یک سری از کارها و رفتارهای درست به سراغ متخصصان و مشاوران خانواده می‌روند تا با راهنمایی و آموزش بیشتر زندگی موفق تری داشته باشند. مشاوره ایزو هم دقیقاً مثل همان مشاوران و متخصصان در حوزه‌های درسی و خانوادگی عمل می‌نمایند. یعنی سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی گواهینامه ایزو برای اینکه کار مراحل اخذ گواهی و طراحی و مستندسازی و پیاده سازی استاندارد های ایزو را بتوانند به درستی و از راه و روش علمی و اصولی پیش ببرند نیازمند بهره گیری از علم و دانش و تخصص مشاوره ایزو هستند.

 

مشاوره ایزو و مشاوره ایزو شامل چند بخش می‌شود؟

بخش اول مربوط به مرکز مشاوره ایزو می‌شود که سازمان متقاضی با برقراری تماس درخواستش را اعلام می‌نماید. در این مرحله پرسنل متخصص مرکز مشاوره باید با آگاهی درخواست متقاضی گواهینامه ایزو و مورد بررسی قرار دهند و با توجه به زمینه فعالیت سازمان تشخیص دهند. نوع گواهینامه ایزو که متقاضیان قصد دریافت آن را دارند را با فعالیت و نوع فرآیندهای سازمان بررسی می‌کنند که مربوط به هم باشند. یا همچنین اهداف سازمان را باید جویا شوند و با مشخص نمودن اهداف سازمان نوع مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو را به متقاضی محترم معرفی نمایند. بنابراین بخش اول مشاوره ایزو شامل رسیدگی به درخواست متقاضی، مشخص نمودن هدف سازمان و انتخاب مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو می‌باشد. بخش دوم مشاوره ایزو مرتبط با کارشناسان و متخصصان مرکز مشاوره می‌شود که باید با توجه به میزان سطح توقعات سازمان، نوع مرجع صادرکننده و میزان سختگیری ممیزی مرجع صادرکننده و نوع گواهینامه به تهیه نمونه مستندات بپردازد و در مرحله بعد شروع به طراحی، اجرا و پیاده سازی مستندات ایزو نمایند. همچنین مشاور باید در تمامی مراحل تا بعد از پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌های استانداردهای ایزو در حفظ و نگهداری از سیستم مدیریتی پیاده شده کار خود را ادامه دهند و مشاوره‌های لازم را به عمل آورند.

 

مزایا و فواید استفاده از مشاوره ایزو مشاوره ایزو برای سازمان متقاضی اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

یک مشاور ایزو خوب با پیاده سازی استراتژیکی بر ارزش فرآیندهای سازمان اضافه می‌کند. موجب بهبود سیستم مدیریت و جلب اعتماد و رضایت مشتریان و سودآوری بیشتر و مدیریت بهتر پروژه و رعایت اصول مشتری مداری می‌گردد. همچنین یک مشاور ایزو با اجرای صحیح و درست مستندات به غیر از افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات، اصول رعایت ایمنی در کار و شناسایی خطرات و ریسک‌ها و محافظت از نیروی انسانی را در محیط بوجود می‌آورد. سازمان‌ها و متقاضیان گواهینامه ایزو که از دانش و تخصص مشاور ایزو بهره مند گردند مسلما با اعتماد به نفس بالاتری محصولات و خدمتشان را روانه بازارهای داخلی می‌کنند و از طرف دیگر براحتی هم می می‌توانند کار صادرات انجام دهند. براحتی در مناقصات شرکت کنند و رقبا را از میان بر می‌دارند چون از یک سیستم مدیریتی قوی بهره مند شده‌اند.

 

چرا امروزه اکثر سازمانها و شرکت‌های متقاضی گواهی نامه ایزو از بکارگیری مشاوره ایزو امتناع می‌ورزند؟

پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو توسط مشاور ایزو نیازمند طی نمودن یکسری مراحل می‌باشد، که هم زمان‌بر و هم هزینه‌بر خواهد بود. بهمین خاطر یکسری از شرکت‌ها یا به خاطر اینکه تازه تأسیس هستند یا به خاطر اینکه از نظر مالی کمبود بودجه دارند به سراغ مشاور ایزو نمی‌روند. دلیل دیگر این است که مراجع صدور گواهینامه ایزو بخاطر اینکه مشتریان را از دست ندهند کمتر سخت‌گیری می‌کنند و به هنگام طراحی، مستند سازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو ایرادات سازمان متقاضی را بیان نمی‌کنند و قسمت مشاور ایزو را حذف میکنند، تا با اعلام هزینه کمتر مشتریان و متقاضیان بیشتری را جذب نمایند. یکسری مراجع هستند که کار صدور گواهینامه ایزو را به صورت خصوصی انجام می‌دهند و کلا ملزم به اجرای قوانین و ملزومات در سازمان نیستند و اصلا از مشاور ایزو بهره‌ای نمیبرند. همچنین یکسری از افراد برای از دست ندادن مقام و جایگاهشان مشاوره ایزو را حذف میکنند تا نواقص و عیوبشان پنهان بماند و شغل خود را از دست ندهند.‌ البته موارد دیگری همچون زیاده خواهی مدیران و مسئولان یکسری از سازمان‌ها باعث شده در استفاده از مشاور ایزو ممانعت ورزند.‌

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست