مراحل اخذ ایزو ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مراحل اخذ ایزو ISO

مراحل اخذ ایزو ISO

مراحل اخذ ایزو ISO

مراحل اخذ ایزو ISOمراحل سختی نیست و شرایط خاصی نیاز ندارد و با توجه به مراجع صادر کننده ایزو ، مراحل و شرایط و ضوابط دریافت گواهینامه ایزو با هم متفاوت هست. قطعا گواهی نامه های ایزو اصیل دارای اعتبار IAF شرایط اخذ سخت تری دارند.

شرایط دریافت و اخذ گواهینامه ایزو را به طور کل اینگونه می توان بیان و تعریف کرد:

تعیین هدف از دریافت گواهي نامه ايزو

تعیین نوع گواهینامه ایزو

انتخاب مراجع صادر کننده ایزو

مستند سازی و پیاده سازی ایزو

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی

ممیزی نهایی

ثبت و صدور گواهینامه ایزو

 

تعیین هدف از دریافت گواهي نامه ايزو

شرکتهای متقاضی ایزو جهت اخذ گواهینامه ایزو اهداف و مقاصد مختلفی دارند، اهداف شرکتهای متقاضی و متقاضیان دریافت ایزو را می توان اینچنین طبقه بندی کرد:

اخذ گواهی نامه ISO جهت شرکت در مناقصات

اخذ گواهینامه ایزو ISO بابت مطرح شدن توی بازارهای ملی و بین المللی

دریافت گواهینامه ایزو برای شرکت توی بازارهای جهانی ( مناقصات )

گرفتن گواهینامه ایزو جهت تبلیغات و برند سازی

دریافت گواهی نامه ISO به جهت رقابت در میان رقبا

گرفتن گواهی نامه ایزو برای پیاده سازی واقعی

اخذ گواهی ایزو با دیگر اهداف سری سازمانها که تنها خودشان می دانند

متقاضیان ایزو در ابتدا باید حتما هدفشان را از اخذ گواهینامه ایزو تعیین کنند.

 

انتخاب نوع گواهینامه ایزو

انتخاب نوع گواهی نامه  ISO، با توجه به شرايط و ضوابط و همچنین حوزه فعالیت و میزان وسع و گستردگی سازمان متقاضي از دیگر مراحل دریافت گواهي نامه ایزو مي باشد. گوناگوني و تعدد انواع و اقسام ايزو ها بسیار فراوان هست و مناسب با هر حوزه کاری گواهینامه ایزو خاص آن حرفه را تهیه و تدوین و منتشر کرده است. به طور كلی استانداردهای ايزو در دو بخش طبقه بندی می گردند: برخي از آن استانداردهای ایزو عمومي و پر مصرف هستند و جهت تمامی مشاغل کاربرد دارند. استانداردهاي ایزو عمومي در زمينه هاي مختلف و حوزه های کاری متفاوت كاربرد دارند و در تمامی صنايع مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند. اما گواهينامه هاي تخصصي فقط در زمینه مختص به حوزه کاری خودش قابل استفاده هستند. بعنوان مثال ایزو 22000 تحت عنوان سيستم مديريت ايمني صنايع غذايي ، فقط در زمینه فعاليت هاي حوزه  ی صنايع غذايي کاربردیست و صنایعی که به هر شکلی با حوزه صنایع غذایی مرتبط هستند و نمي توان به عنوان مثال از آن در صنعت خودرو سازي بهره برد. استانداردهاي ایزو عمومي را در حوزه هر صنعت و هر فعاليتي ميتوان استفاده کرد. ایزو 14001 با عنوان سيستم مديريت زيست محيطي که در تمام حوزه های کاری الزاماتی را جهت حفظ منابع طبيعي ومحيط زيست بیان می کند تا فعالیتهای سازمان به منابع طبیعی و آب و هوا و خاک حداقل تاثیر منفی را بگذارد. ایزو 9001 با عنوان سيستم مديريت كيفيت نيز جزو ايزو هاي پركاربرد می باشد و مهمترین و معروفترین نوع ایزو محسوب می گردد كه دستورالعمل هاي آن برای بهبود سطح كيفيت كالا ها وخدمات تعيين شده است. ایزو 9001 اصطلاحا مادر تمامی استانداردها محسوب می گردد. ایزو 45001 تحت عنوان سيستم مديريت ايمني و بهداشت شغلی نيز از دیگر انواع عمومی گواهی ایزو محسوب می شود که الزامات ایمنی و بهداشت را بیان می کند و موجب ايجاد امنيت وسلامتي كارمندان می شود و در نتیجه بالا رفتن راندمان کاری کارمندان و سبب رشد و ارتقای سازمان می شود.

 

انتخاب مرجع صادر کننده ايزو

مراجع صادر كننده ISO با یکدیگر متفاوتند. مراجع ایزو دو دسته ميباشند. دسته اول که تحت اعتبار جهاني هستند و از اعتبار انجمن IAF بهره مند هستند که این دست مراجع و مراکز IAF در حوزه ی پياده سازي صحيح وكامل الزامات متناسب با مستندات تاکید دارند و سختگیری خاصی بر روی پیاده سازی ایزو صورت می گیرد که البته این پیاده سازی واقعی ایزو برای متقاضیان و شرکتهای متقاضی ایزو بسیار مهم هست و این امر سبب بهره وری بالایی در سازمان می شود. انجمن IAF داخل سایت سازمان ISO به عنوان تنها مرکز و نهاد معتبر در زمینه ی ثبت و صدور ایزو معرفی گردیده است و غیر از نهاد IAF نهاد دیگری را من باب ایزو دارای قابلیت نمی داند. کلیه ی کشورها درون سازمان ایزو عضویت دارند و نمایندگانی را درون نهاد IAF دارند که اين نمايندگان را در اصطلاح و در اختصار AB ميگويند که به معنای نهادهای اعتبار دهنده ایزو هست که این نهاد دولتی AB خودش ایزو صادر نمی کنند و انجام این کار را بر عهده ی مراجع دیگر می گذارند که بهشان CB می گویند با عنوان مراجع صادر کننده ایزو . این AB ها بایستی از قواعد و قوانین IAF تبعیت کند. كار AB ها دادن اعتبار به مراجع صادر كننده ایزو ISO یا همان CB ميباشد تنها AB موجود در ايران NACI هست و تعداد زیادی CB هستند که تحت نطر هر AB فعالیت می کنند. تعداد مراكز و مراجع صادر كننده گواهينامه های ایزو بسيار زيادست. اعتبار اين نوع گواهی ایزو که دارای اعتبار IAF هست از بالاترین اعتباربرخوردارست و در سطح بین المللی مورد قبول هستند و تنها گواهینامه های IAF در سطح بین المللی دارای اعتبار هستند. دسته ی ديگر از مراجع ایزو ، مراجعي هستند كه زير نظر انجمن IAF نیستند ومدرك اعطاء شده ی آنها قطعا دارای اعتبار كمتري هست. البته اين گواهينامه های ایزو غیر IAF فقط در ايران وبرخي كشورهاي همسايه مورد قبول هستند و تنها در بعضي فعاليتها همچون صادرات، اغلب كاربرد و اعتبار لازمه را ندارد. بنابراين شركتهايي كه میخواهند جهت مقاصدی چون تبليغات و برندسازي و اهداف دیگری که قبلا ذکر شد گواهی ایزو بگیرند می توانند توسط مراجعي كه زير نظر انجمنIAF نيستند اقدام کنند.

 

پیاده سازی مستندات ایزو

مستند سازی و پیاده سازی ایزو مرحله بعدی از سری مراحل اخذ گواهی نامه ایزو به شمار میاید. متقاضیان و سازمانهای متقاضي طرحهاي اجرايي الزامات استاندارد را بر مبنای فرايند هاي مجموعه تهيه می کنند و بعد از آن اقدام می کنند به برپايي طرحهاي تدوين شده وكليه مستندات استاندارد . آموزش كاركنان و همچنین آموزش مديران مجموعه نیز در حوزه ی پیاده سازی حائز اهمیت هست و مدیران کلیدی و کارکنان باید آموزش لازمه را دیده باشند.

 

ممیزی

سپس مراجع صادر كننده ايزو متقاضی را براي انجام مميزي مطلع مي کند. از طرف مراجع صادر كننده ایزو كارشناسي به مجموعه ی متقاضی فرستاده ميشود كه بهش افسر مميزي ميگويند، و به بررسي تمهيدات انجام شده مي پردازد و چنانچه اگر اشكال عمده اي در حوزه پياده سازي مشاهده نگردد، مدرك ايزو را صادر ميكنند اما درصورتيكه عدم تطابقي در آن ديده شود، مميزي به زمان دیگری خواهد افتاد ومتقاضيان ميبايست نسبت به رفع آن عدم تطابقها اقدام نمايد. مراکز مشاوره بسیاری وجود دارند که می توانند به موسسات کمک کنند تا نسبت به شرايط و موقعيت مجموعه در كوتاهترين زمان ممکن گواهی مورد نظر را كسب كنند. این مراکز با استفاده ازتجربیات خود می توانند براحتی مشخص کنند که برای سازمان متقاضی کدام نوع ISO مناسب هست. مرکز مشاوره ما با استفاده از متخصصین مجرب خودشان در تمام مراحل، مجموعه را راهنمایی می کنند تا نشان ایزو برایشان صادر گردد.

 

ثبت و صدور گواهینامه ایزو

وقتی که کلیه ی مراحل ایزو طی شد و ممیزی نیز صورت گرفت و ممیز سازمان را تایید کرد، در نهایت شرکت و سازمان متقاضی را حائز شرایط اخذ ایزو به مراجع صادر کننده ایزو معرفی می کند و در نهایت گواهینامه ایزو صادر می شود، جهت سهولت کار خود مراجع صادر کننده ایزو می توانند از صفر تا صد اخذ ايزو را به مراجع صدور ایزو بسپارند. در این روش قرار دادی با مرکز مربوطه منعقد خواهد شد و مركز صادر کننده به انجام مراحل ميپردازد.

براي اطمينان ازمیزان اصالت گواهي ایزو ، چنانچه گواهی ایزو از نوع IAF باشد می توان از طریق سایت IAF استعلام گرفت. در خصوص گواهی نامه های ایزو غیر IAF مي توان، كد يا شماره اي که در روي گواهينامه درج شده است را در سايت اصلي سازمان اعتبار دهنده، استعلام كرد تا از صحتش اطمينان حاصل نمود. گذشته از اين موارد مي توان به جنس وكيفيت كاغذ اسناد ارائه شده وامضاء وهولوگرامش نيز توجه كرد كه البته چندان قابل اعتماد نيست. روش آسان تر، مراجعه و تماس با مراکز آگاهی همچون سیستم کاران وياري خواستن ازآنها دراين خصوص ميباشد. مرکز سسیستم کاران آموزش استعلام ISO و کلیه خدمات آموزشی رابه صورت رايگان به متقاضی ارائه خواهد داد.

 

مراحل اخذ ایزو ISO صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

فهرست