مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهی ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهی ISO

 مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهی ISO

مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهی ISO  

 

مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهی ISO  

دریافت گواهی ISO   امروزه به یک بحث داغ و پرکاربرد تبدیل شده است. همین امر باعث شده است مراکز بسیار زیادی بعنوان مرکز مشاوره و ثبت و صدور گواهینامه ایزو در سراسر ایران شروع به فعالیت کنند. هر کدام از این مراکز مدارک مورد نیاز جهت گرفتن گواهی ایزو را به شکل خاصی معرفی و ارائه می‌کنند. تجربه نشان داده است مراکز ثبت و صدور گواهی ایزو که در امر مشاوره و اخذ گواهی ایزو ناشی و ناکارآمد هستند مدارک لازم برای دریافت ایزو را خیلی پیچیده و دشوار جلوه می‌دهند و‌ راه روشن و مستقیمی را جلوی پای مشتریان و متقاضیان ایزو قرار نمی‌دهند. ما در این عنوان با ارائه یکسری مطالب مفید و کاربردی که حاصل چندین سال تجربه و فعالیت در این حوزه می‌باشد مسیر درست و آسانی را برای تهیه مدارک مورد نیاز و اخذ گواهینامه ISO را به شما نشان می‌دهد.

 

اهداف دریافت گواهی ISO  

ابتدا باید سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی دریافت گواهینامه ایزو اهداف مورد نظر خود را از قصد گرفتن گواهی ایزو مشخص نمایند. صاحبان کار هر کدام با نیات و اهداف متفاوتی بدنبال اخذ مدرک ISO می‌روند. یکسری از سازمان‌ها فقط قصد فعالیت در داخل ایران را دارند و از توان مالی بسیار زیادی برخوردار نیستند و بدنبال مدرکی هستند که خیلی ارزان و مقرون به صرفه برایشان تمام شود. بعضی از سازمان‌ها جهت شرکت در مناقصات بدنبال اخذ گواهینامه می‌آیند و با توجه به مدت زمان کوتاهی که وقت دارند بدنبال اخذ گواهی ایزو در طی کمترین زمان هستند. یکسری از مجموعه ها به افق دورتری چشم دوخته‌اند و بغیر از تصاحب بازارهای داخلی و شرکت در مناقصات به تصاحب بازارهای خارجی و بین المللی نیز فکر می‌کنند و رضایت و جلب اعتماد مشتریان برایشان بسیار مهم می‌باشد. در همین راستا با شناسایی اهداف متقاضیان گواهینامه‌های ایزو به دو دسته بین المللی و خصوصی تبدیل می‌شوند.

 

دریافت گواهینامه ایزو از طرف مراجع بین المللی ISO  

سازمان بین المللی ایزو مسئول تهیه و تدوین استانداردهای مختلف با توجه به نیاز و متناسب با فعالیت سازمان‌ها می‌باشد. یکسری Certification Body ها یا در اصطلاح CB هایی هستند که بعنوان مرجع صدور ثبت و صدور گواهینامه ایزو فعالیت می‌کنند. هنگامی که مراکز اعتبار دهنده یا Accreditation Body به CB ها عضو انجمن بین المللی اعتبار دهندگان بنام IAF باشد در واقع گفته می‌شود گواهینامه صادر شده با اعتبار بالا در سطح بین المللی صادر می‌گردد. اخذ این نوع گواهینامه بهترین نوع از مدرک ایزو می‌باشد. چراکه با دریافت گواهی از مراجع IAF دار تمامی قوانین و دستورالعملهای استاندارد مربوطه را سطح سازمان اجرا و مستندسازی و در نهایت پیاده سازی می‌گردد و این برای سازمان  به معنای رسیدن به اهداف عالی و عظیم می‌باشد.

 

دریافت گواهینامه ایزو از طرف مراجع خصوصی

امروزه با توجه به رکود اقتصادی و مشکلات مالی زیادی که اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستند باعث شده است یکسری سازمان‌ها نتوانند بدنبال درخواست گواهینامه ایزو از مراجع بین المللی باشند و بودجه کافی و لازم جهت اخذ این گواهی را نداشته باشند. همچنین یکسری از سازمانها هم جهت شرکت در مناقصات بعلت نداشتن زمان کافی وقت طی کردن پروسه مراحل اخذ گواهینامه ایزو بین‌المللی را ندارند چراکه مناقصه را از دست خواهند داد. بهمن خاطر ایرانی‌ها جهت حل این مشکل مراجع داخلی صدور گواهینامه ایزو را بوجود آورند تا بتوانند به کمک سازمان‌های فوق بیایند. مراجع صدور گواهینامه ایزو یا همان CB  هایی که مرکز اعتبار دهنده آن‌ها عضو انجمن بین المللی اعتبار دهندگان بنام IAF نباشد بعنوان یک نهاد خصوصی گواهینامه ایزو با اعتبار داخلی را صادر می‌نماید. روش کار این مراجع بدین صورت است که سازمان‌ها و شرکت‌ها ملزم به پیاده سازی تمامی الزامات و مستندات استاندارد مربوطه در سازمان خود نیستند و همین امر باعث می‌شود هم هزینه‌های اخذ کاهش پیدا کند هم گواهی در مدت زمان بسیار کوتاهی آماده گردد.

 

نکات لازم جهت اخذ گواهی ایزو

دریافت گواهینامه ایزو ملزم به رعایت نکات خاص ولی بسیار ساده می‌باشد. یعنی ابتدا سازمان متقاضی باید درخواست خود مبنی به دریافت گواهی ISO را اعلام نماید و بعد از تعیین هدف و انتخاب مرجع صدور گواهینامه باید مستندات لازم جهت طراحی و اجرای قوانین و  دستورالعمل‌های استاندارد مورد نظر را تهیه نماید. تهیه و تنظیم و رسیدگی به تمام نکات مورد نیاز جهان اخذ گواهینامه ایزو را از مرکز سیستم کاران بخواهید.

 

مرکز سیستم کاران با توجه به چندین سال سابقه درخشان و موفق در حوزه اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو با اکثر مراجع بین المللی و در اصطلاح IAF دار و هم مراجع صدور خصوصی و در اصطلاح غیر IAF کار می‌کند. توصیه مرکز سیستم کاران به متقاضیان و کاربران محترم اخذ گواهینامه ایزو از مراجع بین‌المللی می‌باشد چراکه باعث قوت و انسجام و ماندگاری سازمان می‌گردد.

 

 اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

فهرست