مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه ISO

 

 

 

مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه ISO

مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه ISO

 

مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه ISO

روش‌های دریافت گواهینامه ISO به چند صورت است؟

روش‌های دریافت گواهینامه ایزو با توجه به موقعیت مکانی سازمان و کوچک و بزرگ بودن مجموعه متقاضی ایزو و اینکه از چه مراجعی قصد دریافت گواهینامه ISO را دارد متفاوت می‌شود. البته اصل و روش کار یکسان است و می‌توان گفت فقط مراحل و مدت زمان اخذ گواهینامه‌ها با هم متفاوت می‌شود. برای گرفتن گواهینامه ایزو از مراجع بین المللی نیازمند وقت و زمان بیشتر و همچنین طراحی و اجرا و پیاده سازی مستندات ایزو می‌باشیم ولی برای گرفتن گواهینامه ایزو از مراجع خصوصی در مدت زمان کوتاه بدون پیاده سازی مستندات می‌توانیم گواهینامه مورد نیاز را بدست آوریم.

 

معرفی اصطلاحات کاربردی در حوزه ایزو

ISO مخفف عبارت International Organisation Standardtion بنام سازمان استاندارد جهانی می‌باشد.

AB مخفف عبارت Accreditation Body بنام مؤسسات یا نهادهای اعتبار دهنده به ایزو می‌باشد.

CB مخفف عبارت Certification Body بنام مراجع یا مراکز صادر کننده گواهینامه ایزو می‌باشد.

IAF مخفف عبارت International Accreditation Forum بنام انجمن بین‌المللی اعتبار دهندگان جهان می‌باشد.

وقتی که متقاضیان اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو نام دقیق تمام مراکز و‌ مراجعی که در حوزه دریافت گواهینامه ایزو دخیل هستند و اصطلاحات و الفاظ مورد نیاز را بدانند بهتر متوجه روند کار می‌شوند و با بالا بودن سطح آگاهیشان راه را بر سودجویان و کلاهبرداران می‌بندند. مثلا IAF که بعنوان بزرگترین نهاد رسمی و قانونی در دنیا می‌باشد که می‌توان با مراجعه به سایت این نهاد نام تمام مراکز اعتبار دهنده و‌ مراجع ISO را جستجو نمایید و صحت و درستی آن‌ مراکز را استعلام بگیرید.

 

گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو کدامند؟

هنگامی که AB ( نهاد اعتبار دهنده ) به CB ( مراجع صادر کننده ) عضو IAF انجمن بین المللی اعتبار دهندگان جهان باشد گواهینامه صادر شده بعنوان یک گواهینامه بین‌المللی و کاملا معتبر شناخته می‌شود. ولی هنگامی که نهاد اعتبار دهنده به مراجع صادر کننده ایزو عضو IAF نباشد گواهینامه صادر شده بین المللی نمی‌باشد و بعنوان یک گواهینامه خصوصی شناخته می‌شود. اهداف سازمان‌ها باعث می‌شود که سازمان‌ها و شرکت‌ها تصمیم بگیرند از کدام مرجع گواهینامه بگیرند.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهینامه ایزو کدامند؟

سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی اخذ گواهینامه ایزو بعد از اینکه شناخت کافی از CB ها و AB ها پیدا کردند و مراجع مناسب مورد نیاز فعالیت و‌ کار خود را پیدا کردند بدنبال پرونده سازی و فراهم کردن مدارک مورد نیاز جهت اخذ ایزو می‌روند. فراهم سازی مدارک و اسناد ایزو کار بسیار آسانی می‌باشد و فقط کافی است با انتخاب درست مراکز مشاوره قانونی ایزو‌ کار خود را آسان کنید. بطور کلی و عمده مهم‌ترین مدرک ایزو مستندات ایزو هستند. مستندات هم همان قوانین و ملزوماتی هستند که سازمان ایزو برای تک تک استانداردها تهیه، تنظیم و تدوین نموده است. طراحی و اجرای این ملزومات در سطح مجموعه متقاضی و اثبات هماهنگی با قوانین سازمان ایزو را مستندات می‌نامند.‌

 

چه سازمان‌ها و مشاغلی می‌توانند گواهینامه ISO دریافت کنند؟

گواهینامه‌های سازمان جهانی ایزو شامل شرکت‌های خدماتی، شرکت‌های پیمانکاری، صنایع غذایی، صنایع خودروسازی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، شرکت‌های ساختمانی و تاسیساتی، شرکت‌های خدماتی، مراکز درمانی، مراکز آموزشی، کارخانه‌های تولید انواع مایحتاج روزمره زندگی افراد جامعه، صنعت پوشاک، آزمایشگاه‌ها و شرکت‌های کامپیوتری و اینترنتی و غیره می‌شود.

 

گواهینامه ‌ها و مستندات ایزو به چند دسته تقسیم می‌شوند ؟

گواهینامه‌های ISO به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم می‌شوند و باطبع مستندات و قوانین و دستورالعمل‌هایشان هم به دو دسته تقسیم می‌شوند. یکسری استانداردها هستند که شامل حال تمام مشاغل و حرفه‌ها می‌شوند. ISO 9001 ( سیستم مدیریت کیفیت ) یکی از همان استانداردهای پر کاربرد و عمومی می‌باشد که جهت بالا بردن سطح کیفیت و بهبود فرآیندهای هر سازمان مورد نیاز تمام سازمان‌ها و شرکت‌ها با هر نوع زمینه فعالیتی می‌باشد. مستندات گواهی ایزو ۹۰۰۱ برای همه سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز عمومیت دارد. یکسری استانداردها هستند که فقط مخصوص یک حرفه و یک نوع کسب و کار می‌باشند و قوانین و ملزومات ویژه و مخصوص به خود را دارند. ISO 13485 ( سیستم مدیریت کیفیت در تجهیزات پزشکی ) یکی از استانداردهای تخصصی در حوزه تجهیزات پزشکی می‌باشد و قوانین و دستورالعمل‌هایش را نمی‌توان برای مشاغل دیگر استفاده کرد.

 

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در یک اقدام مشتری مدارانه در راستای ارائه خدمات برتر کلیه مدارک و مستندات مورد نیاز سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی انواع گواهینامه‌های ایزو را براحتی در دسترس قرار داده است. مستندات و الزامات مورد نیاز جهت دریافت گواهینامه ایزو در یک پکیج کامل بصورت کاملا رایگان تهیه و تنظیم گردیده است. مشاوران و کارشناسان مرکز هم در تهیه و تکمیل فرم درخواست ایزو و هم در اجرا و آموزش مستندات نیز همراه با مشاوره رایگان در خدمت شما می‌باشد.

 

 

 اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

فهرست