صدور گواهينامه ايزو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. صدور گواهينامه ايزو

صدور گواهينامه ايزو

صدور گواهينامه ايزو

همه ی شرکتها و ارگانهایی كه قصد ورود به بازار رقابت با ديگر رقباي خود را دارند يا كارخانه هاي توليدي برای اينكه با ارائه و تولید كالاي استاندارد ، اعتماد مشتري را جلب نمایند و تقاضاي بيشتر و در نهايت امر فروش بيشتر و بالاتری داشته باشند به استاندارد بودن كالا و خدمات خودش توجه زیادی نشان ميدهند. به عبارتي وقتي که كالا و خدمات يك سازمان بخواهد که در حد اعلا باشد میبایست استاندارد سازي بشود و جهت اين امر و استاندارد سازی درست و واقعی و همچنین بهبود کیفیت خدمات و نیز محصولات پياده سازي ISO کمک شایانی کرده و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت هست. زمانی که یک شرکت می خواهد برای اخذ ISO اقدام کند در ابتدا باید که شناختی ابتدایی در خصوص ISO و گواهی نامه ISO داشته باشد و سپس برایش سوال پیش خواهد آمد که شرایط صدور ISO چیست؟

 

گواهينامه ايزو چيست و شرايط و مراحل صدور ISO كدام است؟

ايزو استانداردی بين المللي در دنیا می باشد كه وظيفه ی يكسان سازی و استاندارد سازی عوامل و كارهاي قانوني را در جهت توليدات و خدمات بهتر بر پايه ی استاندارد جهاني شامل ميشود.iso سازمان بين المللي استاندارد می باشد که از همه ی کشورها عضو فعال دارد كه ايران نیز جزو يكي از اعضاي این سازمان ایزو هست. استانداردهای ایزو در این سازمان تهیه و تدوین شده و منتشر می گردند. سازمان ایزو ISO تنها و فقط نهاد IAF را در زمینه ISO معتبر دانسته و گواهی ISO یی را قبول دارد و ایزویی مورد قبولش هست كه در نهایت تحت اعتبار نهاد IAF باشد و اصطلاحا گواهی ایزو IAF ی باشد و چنانچه گواهی ایزو تحت اعتبار iaf نباشد و در نهایت اصالت آن به IAF نرسد و در اصطلاح غیر IAF باشد اعتبار خواهد داشت و اما قطعا اعتبارش به حد گواهی IAF نیست و دارای اعتبار داخلي هست و جهت فعالیت درون بازارهای جهانی و بین المللی در اغلب موارد نوع غیر IAF کافی نیست، اما که جهت شرکت در مناقصات ، تبلیغات و برند سازی ، رقابت با رقبای همکار و بسیاری موارد دیگر شرکتها می توانند از انواع گواهی ISO با اعتبار غیر IAF بهره بگیرند.

مزایای دريافت گواهينامه ايزو برای شرکتها و سازمانها برای کلیه ی جامعه هم قطعا سود دهی دارد يعني وقتي موسسه ای گواهينامه ايزو را مي گيرد بدين معناست كه محصولات و خدماتش از نظر ایمنی و همچنین کیفیت استاندارد بوده و خیال جامعه بابت استفاده از خدمات و محصولات آن شرکت راحت خواهد شد. همچنین باعث می شود که سازمان دریافت کننده ISO در میان رقبای همکار خود از همه موفقتر باشد و مشتریان را به سوی خودش جلب کند و مزیت بزرگ دیگر صادرات به ديگر كشورهای جهان خواهد بود که شرکتها و سازمانهای دارای گواهی ISO می توانند به راحتی به واسطه گواهی ISO به دیگر کشورها صادرات نمایند و حتی دولت بر روي اين سازمان دارای گواهی ایزو سرمايه گذاري نماید. در جامعه امروزی بر حسب تنوع كالا و تنوع خدمات و اينكه مصرف كننده نمي داند كدام كالا و خدمات كيفيت بهتری خواهد داشت و به سراغ كدام خدمات بايستی برود كه كيفيت برتر را دارد در اينجا گواهينامه ايزو و استاندارد بودن خدمات اين مساله را برای مشتری روشن مي نماید. جهت اخذ ايزو ابتدا شرکتها و سازمانها بايستی بدانند كه گواهينامه های ايزو انواع مختلف و متعددی دارد و اينكه به چه منظور باید به دنبال اخذ گواهينامه ايزو باشند. در اینجا مراجع صادر کننده ایزو ISO سازمان و موسسات را راهنمایی و هدايت ميكنند كه كدام يك از انواع گواهينامه ISO را تقاضا كنند. از میان انواع ISO گواهينامه ایزو9001و ایزو14001و همچنين ایزو45001 به عنوان عمومي ترین و مهمترین انواع ISO جهت تمامی مشاغل و زمینه های فعالیت قابل دريافت ميباشد و مثمر ثمر خواهد بود. همه ي سازمان ها و شركت ها مي توانند طبق شرايط و ضوابط و رعايت تعهدات لازم يكي يا چند مورد از گواهينامه هاي ايزو ISO را دريافت كنند. مثلا شرکت متقاضی می تواند انواع عمومی ایزو ISO را بگیرد و در کنار آن ایزو ISO یا ایزو های ISO های تخصصی متناسب با صنایع و حوزه کاریش را دریافت کند. مثلا شرکتهای فعال در حوزه صنایع غذایی می توانند در کنار سه گواهی ISO عمومی ، ISO22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی را دریافت کنند. شرکتهای فعال در حوزه صنایع و تجهیزات پزشکی ، ISO13485 و شرکتهای فعال حوزه نفت و گاز و پتروشیمی ISO29001 و همچنین هر سازمانی متناسب با نوع فعالیت خود می تواند از انواع ISO تخصصی متناسب خود به همراه انواع گواهی ISO عمومی که بیان شد بهره بگیرند.

گواهينامه ايزو 9001 عمومي ترين نوع استاندارد ISO و به عبارتی مادر تمامی استانداردها محسوب ميشود كه كنترل كيفيت خدمات و محصولات را شامل ميشود و اينكه ويژگي محصول و خدمات بايد به گونه اي باشد كه مصرف كننده يك فرايند خوب را دريافت كند و بعد از اين هم به دنبال همان خدمات باشد چرا كه كيفيت بهتري داشته است. بعد از ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ايزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ايزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بسیار مهم هستند و عمومی ترین نوع استاندارد ایزو به شمار میایند و مکمل یکدیگرند و اصلا در کنار هم معنا پیدا می کنند و خیلی کم پیش میاید که شرکتی ایزو 14001 را داشته باشد و ایزو 45001 را نداشته باشد ویا ایزو45001 را داشته باشد و ایزو14001 را نداشته باشد.

 

صدور گواهينامه ايزو

صدور گواهينامه ايزو ، همانطور كه در مبحث بالا ذكر شد سازمان متقاضي صدور گواهينامه ابتدا بايد بداند به چه منظور به دنبال اخذ گواهينامه ايزو مي باشد یعنی اولین گام تعیین هدف از اخذ گواهی نامه ISOمی باشد. بعد شركت متقاضی ISO بایستی بداند کدام نوع گواهی ISO را می خواهد و شرکت صادر كننده ISO بداند كدام نوع از گواهينامه را براي سازمان صادر كند، یعنی گام دوم تعیین نوع گواهینامه ISOهست. در مرحله ي بعد شرکت متقاضی ISO با رعايت يك سري شرايط و عوامل بايد در دوره هاي اموزشي مركز شركت و از قوانين انها مطلع شود و در همان زمينه انها را به كار ببرد مثلا در مورد گواهينامه ايزو 45001 كه مربوط به ايمني و بهداشت شغلي مي باشد بايد تمام نكات مربوط به ايمني و بهداشت رعايت شده باشد و نتيجه ي دوره هاي آموزشي در كل خدمات و توليدات اين سازمان نمايان شود، پس آموزشهای لازمه توسط یک مشاوره خبره ، می تواند گامی دیگر در جهت اخذ گواهی نامه ISO و صدور ISO باشد که سازمان متقاضی را در جهت پیاده سازی ISOیاری می کند پس گام بعدی مستند سازی و پیاده سازی ISOخواهد بود. در مرحله بعد بايد كارشناساني كه از طرف مركز صدور گواهينامه اعزام ميشوند و به آنها ممیز و افسر مميزي هم گفته ميشود سازمان متقاضی را ارزیابی کنند و انطباقها و عدم انطباقها را بررسی کنند و جهت رفع عدم انطباقها اقدامات لازم را انجام دهند، شخص ممیز با دقت و تبحر كامل بایستی جوانب كار را بسنجد و عدم انطباقها را گرفته و رفع شد پس گام بعدی ممیزی داخلی و ممیزی خارجی و ممیزی نهایی هست و در نهایت چنانچه سازمان مربوطه از طرف ممیز مورد تاييد بود گواهينامه ISO صادر می شود و ممیز اجازه صدور ISO را خواهد داد پس گام نهایی صدور گواهینامه ISO خواهد بود.

البته در بعضي موارد موسسات نوپا وقت و هزينه كافي جهت اخذ گواهينامه ايزو را ندارند كه در اين خصوص مراجع صادركننده ISO غیر IAF پيشنهاد اخذ گواهينامه ارزان وفوري را به سازمان متقاضي ميدهند و يك مورد ديگر كه بايد در اين مبحث ذكر شود اينكه شركتهاي زيادي گواهينامه iso صادر ميكنند اما در بعضي مواقع اين گواهينامه ها نامعتبر ميباشد پس جهت اخذ گواهينامه هاي ايزو بايد به شركتهاي معتبر مراجعه كرد.

مرکز سیستم کاران به عنوان مرکزی عام المنفعه در خصوص گواهینامه ISO و ثبت و صدور و اخذ ISO با خدمات مشاوره رایگان و بسیاری خدمات رایگان دیگر در خدمت متقاضیان صدور گواهی ISO می باشند تا گواهی ISO معتبر متناسب نیاز آنها برایشان صادر گردد.

با ما در تماس باشید.

   صدور گواهينامه ايزو  صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

{jcomments on}

فهرست