شرایط دریافت گواهینامه ISO چگونه است؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. شرایط دریافت گواهینامه ISO چگونه است؟

 

 

 

شرایط دریافت گواهینامه ISO چگونه است؟

شرایط دریافت گواهینامه ISO چگونه است؟

گواهی ISO تضمین می کند که یک سیستم یا فرآیند مطابق با استانداردهای کیفیت، ایمنی و کارایی است. ISO سازمان بین المللی استانداردسازی است. استانداردها را توسعه می دهد و به مشاغل و سازمان ها گواهی می دهد. گواهینامه ISO 9001 بر کارآمدتر کردن مشاغل در جلب رضایت مشتریان تمرکز دارد.

دریافت گواهینامه ISO چقدر سخت است؟ صدور گواهینامه ISO نیاز به زمان، تلاش و بهبود در بسیاری از زمینه های کسب و کار دارد. با این حال، اقداماتی که باید انجام شود برای هر شرکتی ارزش دارد. به نفع صاحبان مشاغل، کارمندان و مشتریان خواهد بود.

اگر قصد دریافت گواهینامه ISO را دارید، مهم است که تا آنجا که ممکن است در مورد گواهینامه و فرآیند آن بیاموزید. شما باید دقیقا بدانید که برای دریافت گواهینامه چه کاری باید انجام دهید.

 

دریافت گواهینامه ISO 9001 چقدر سخت است؟

سوالات و باورهای نادرست زیادی در مورد کسب ISO 9001 وجود دارد، ممکن است فرآیندی دشوار و غیر ضروری به نظر برسد، اما دریافت گواهینامه ISO 9001 مطمئناً برای شما مفید خواهد بود.

یادگیری در مورد فرآیند اولین و مهم ترین مرحله برای دریافت گواهینامه ISO 9001 است. اگر از آنچه دریافت ISO 9001 شامل می شود آگاه باشید، این فرآیند را برای همه ساده تر می کند.

 

گواهینامه ISO 9001 شامل چه مواردی است؟

سازماندهی فرآیندها

بررسی ها

 تعهد

گواهینامه های ISO 9001 همه در مورد ایجاد و سازماندهی یک سیستم مدیریت کیفیت کارآمد است. اکثر کسب و کارها دارای فرآیندهایی هستند، اما این فرآیندها ممکن است نیاز به تغییر در طی فرآیند صدور گواهینامه ایزو برای بهبود سیستم مدیریت داشته باشند.

داشتن یک سیستم مدیریت کارآمد با استانداردهای تعیین شده، کلید راه اندازی یک کسب و کار است. گواهینامه ISO 9001 به کسب و کارها کمک می کند تا این استانداردها را ایجاد کرده و آنها را رسمی کنند. سازماندهی و مکتوب نگه داشتن فرآیندهای مدیریت به تسهیل صدور گواهینامه ISO 9001 کمک می کند.

در طول فرآیند، ممکن است یک بازبین برای کمک به ارزیابی و بهبود سیستم‌های موجود درگیر شود. بازبین به یافتن بخش هایی از سیستم که با استانداردهای ISO 9001 مطابقت ندارند کمک می کند. به این ترتیب، کسب و کار به راحتی می تواند سیستم مدیریت موجود را بهبود بخشد تا استانداردهای لازم برای صدور گواهینامه ISO را برآورده کند.

البته، هنگامی که یک کسب و کار دارای گواهینامه ISO 9001 شد، کسب و کار باید مایل به تعهد به استانداردهایی باشد که وضع شده است. داشتن استانداردها و گواهینامه های رسمی به کسب و کارها در انجام این کار کمک می کند و این کار را به یک کار ساده تبدیل می کند.

صدور گواهینامه ISO می تواند یک کار بزرگ به نظر برسد، اما برای کل کسب و کار ارزش آن را دارد. دریافت گواهینامه ISO 9001 دشوار نیست، اما مستلزم ایجاد تغییرات و تعهد به آن تغییرات است.

 

نحوه دریافت گواهینامه ISO 9001

اکنون که از آنچه گواهینامه ISO 9001 شامل می شود آگاه هستید، باید آماده شروع فرآیند باشید. هنگام دریافت گواهینامه ISO 9001 برای یک کسب و کار کوچک باید چند مرحله را دنبال کنید.

مراحل اولیه برای دریافت گواهینامه ISO 9001

استانداردهای ISO را یاد بگیرید

پیاده سازی و مستندسازی استانداردها

توسط ممیز بررسی شود

گواهینامه را دریافت کنید

اولین قدم برای دریافت گواهینامه ISO 9001 ، یادگیری استانداردهایی است که برای دریافت گواهینامه لازم است. آماده سازی با بازنگری استانداردها و فرآیندهای موجود به منظور آمادگی برای بهبود آنها مهم است.

هنگامی که یک کسب و کار از استانداردهایی که باید اجرا شوند و فرآیندهایی که باید تغییر کنند آگاه باشد، آنگاه فرآیند واقعاً می تواند آغاز شود. مستندسازی فرآیندهای مدیریت، مسئولیت های کارکنان و سایر فرآیندهای سازمانی بسیار مهم است.

اجرای استانداردهای ISO 9001 می تواند یک پروژه بزرگ باشد. این امکان وجود دارد که یک مشاور از یک شرکت دارای گواهی ISO برای کمک به اجرای استانداردهای مورد نیاز استخدام کنید. این می تواند برای یک کسب و کار جدیدتر یا برای کسب و کاری که باید تغییرات زیادی ایجاد کند مفید باشد. این فرآیند بدون کمک مشاور نیز قابل انجام است.

پس از ایجاد استانداردها، شخصی باید فرآیندها را بررسی کند تا مطمئن شود که شایسته گواهی ISO 9001 است. ممیز فرآیندها را بررسی می کند و به بهبود هر چیزی که به طور کامل استانداردهای لازم را ندارد کمک می کند. ممیز به رفع هر چیزی که از قلم افتاده کمک می کند و در این فرآیند به شما کمک می کند.

پس از تایید، کسب و کار گواهینامه ISO 9001 را دریافت می کند. با دریافت گواهینامه ISO 9001، یک کسب و کار دارای استانداردهای مناسب خواهد بود. پس از گذراندن مراحل صدور گواهینامه، مطمئناً کسب و کار شما استانداردهای کارآمدتری را در اختیار خواهد داشت.

این گواهینامه دستورالعمل ها و استانداردهایی را ارائه می دهد که کسب و کار باید حتی پس از دریافت گواهی ISO 9001 به آنها ادامه دهد. فرآیندهایی که اجرا می شوند با ایجاد کسب و کار کارآمدتر و منصفانه تر، برای کارکنان، مدیران، مالکان و مشتریان مفید خواهد بود.

 

فرآیند صدور گواهینامه ISO 9001 چگونه کار می کند؟

فرآیند دریافت گواهینامه ISO 9001 بسیار ساده است. ممکن است الزامات زیادی وجود داشته باشد و ممکن است تغییراتی وجود داشته باشد که باید ایجاد شود، اما به راحتی می توان آن را ساده کرد تا روند بسیار ترسناک تر شود.

فرآیند صدور گواهینامه ISO 9001 برای کسب و کارها سه مرحله ساده شده وجود دارد.

3 مرحله از فرآیند صدور گواهینامه ISO 9001

بررسی فرآیندهای جاری

مستندسازی فرآیندهای جدید

تعهد به فرآیندها

فرآیندهایی که یک کسب و کار قبل از دریافت گواهینامه ISO 9001 انجام می دهد ممکن است استانداردهای لازم برای صدور گواهینامه را برآورده نکند. قبل از دریافت گواهی، یک کسب و کار باید مایل باشد که فرآیندهای فعلی خود را بررسی کند. این به کسب و کار کمک می کند تا تغییرات صحیح را ایجاد کند و سیستم خود را بهبود بخشد.

هنگامی که شیوه های کسب و کار بررسی شد، در موقعیتی هستید که می توانید آنها را بهبود بخشید. کسب و کار باید استانداردهای فعلی را که برای مطابقت با استانداردهای ISO 9001 وجود دارد، اصلاح کند. یک مشاور می تواند به پیاده سازی فرآیندهای جدید کمک کند، یا اینکه کسب و کار ممکن است این کار را به تنهایی انجام دهد.

فرآیندهای جدید باید به درستی مستند شوند. مستندات رسمی به کارمندان و مدیریت آینده کمک می کند تا استانداردهایی را که توسط یک کسب و کار ایجاد شده است به طور مداوم دنبال کنند. این به کارمندان، مدیریت و صاحبان مشاغل کمک می کند تا استانداردهای رسمی را داشته باشند.

با مستندسازی فرآیندهای رسمی و دارای گواهی ISO ، یک کسب و کار می تواند به آنها متعهد شود. پایبندی به استانداردهای تایید شده یکی از مهمترین مراحل است. زمانی که یک کسب‌وکار به استانداردهای جدید متعهد شد، می‌تواند با رضایت بیشتر مدیریت، کارکنان و مشتریان، کارآمدتر کار کند.

برای اطمینان از اینکه یک کسب و کار به استانداردهای تایید شده ISO 9001 که در طول فرآیند وضع شده اند متعهد است، کسب و کار باید هر سه سال یکبار مجدداً تأیید شود.

 

آیا گواهینامه ISO ارزشش را دارد؟

تصورات غلط زیادی در مورد گواهینامه ISO و فرآیند دریافت آن وجود دارد.

این گواهینامه با افزایش کارایی و بهره وری به مدیریت، کارمندان، مشتریان و کل کسب و کار سود می رساند.

 

چرا یک گواهینامه ISO ارزش آن را دارد؟

مدیریت

کارمندان

مشتریان

کسب و کار

مدیریت و صاحبان یک کسب و کار مطمئناً ISO را ارزشمند خواهند یافت. با وجود یک سیستم رسمی و تایید شده، مدیریت می تواند مسئولیت ها و قوانین را با سهولت بیشتری اجرا کند.

گواهی ISO نیز به نفع کارمندان خواهد بود. صدور گواهینامه تضمین می کند که سیستم موجود مطابق با استانداردهای خاصی است که به نفع کارکنان است. مسئولیت آنها رسمی خواهد بود و فرآیندهایی برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

به دلیل کارایی که گواهینامه ISO برای یک تجارت ایجاد می کند، مشتریان نیز راضی خواهند بود. آنها مطمئناً از سیستم های رسمی که برای کسب و کار در نظر گرفته شده است سود خواهند برد. برخی استانداردها همچنین تضمین می کنند که استانداردهای کیفیت به نفع مشتریان رعایت می شود.

با بهره مندی مدیریت، کارمندان و مشتریان از ISO ، کسب و کار به عنوان یک کل نیز سود خواهد برد. با وجود فرآیندهای کارآمد، کسب‌ وکار از طریق انتقال کارمندان یا مدیریت دچار مشکل نخواهد شد.

کسب و کار نیز از افزایش بهره وری سود خواهد برد. با وجود مسئولیت های کارکنان و مدیریت و استانداردسازی شده توسط مستندات ISO شما، هیچ سوالی در مورد اینکه چه کسی مسئول چه چیزی است وجود نخواهد داشت. مسئولیت ها برای اطمینان از منصفانه و معقول بودن آنها استاندارد می شود.

با تمام مزایایی که با دریافت گواهینامه ISO به همراه دارد، تقریباً غیرممکن است که بگوییم این فرآیند ارزش نتیجه نهایی را ندارد. برای یک کسب و کار مهم است که فرآیندهای رسمی داشته باشد و استانداردهای خاصی را رعایت کند تا مشتریان، کارمندان، مدیریت و مالکان را راضی کند.

دریافت گواهینامه ISO گام مهمی برای هر کسب و کاری است. ممکن است با کاغذبازی، ممیزی و تغییرات، فرآیند دشواری به نظر برسد. با این حال، پیشرفت هایی که این فرآیند صدور گواهینامه ایجاد می کند، ارزش مشکلاتی را دارد که ممکن است با پیروی از فرآیند صدور گواهینامه ISO 9001 همراه باشد.

در نتیجه، به دست آوردن ISO ممکن است نیاز به تغییرات زیادی داشته باشد. ممکن است نیاز به تغییر فرآیندهای مدیریتی داشته باشد. با این حال، مزایا مطمئناً بر مشکلات این فرآیند بیشتر خواهد بود. شرکتی که دارای گواهینامه ISO باشد، رضایت همه افراد درگیر در این کسب و کار را ساده‌تر خواهد یافت.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست