سیستم اطلاعات مدیریت (MIS)

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. سیستم اطلاعات مدیریت (MIS)

سیستم اطلاعات مدیریت (MIS)

سیستم اطلاعات مدیریت (MIS)

سیستم اطلاعات مدیریت (MIS) به یکسری مجموعه ای از سیستمها و همچنین مجموعه ای از رویکردها گفته می شود که اطلاعات و داده ها را از دید وسیعی از منابع تدوین و تجمیع و جمع آوری کرده ، آنها را کامپایل میکند و در قالبی که قابلیت خواندن دارد را ارائه می دهد. مدیران از MIS بابت ایجاد گزارشهایی بهره می برند که نمای کلی و جامع و کاملی از کلیه ی اطلاعات مورد نیاز و مورد درخواست آنها جهت تصمیم گیری از جزئیات روزانه تا استراتژی سطح بالا را برایشان فراهم می نماید. سیستمهای اطلاعاتی مدیریت امروزی و ونوین بیشتر جهت تدوین و جمع آوری و ارائه داده ها و اطلاعات به فن آوری متكی هستند، ولیکن این معنا و مفهوم به نسبت فن آوری های مدرن و به روز محاسبات قدیمی تر هست.

 

تصمیم گیریهای تجاری

هدف اصلی سیستم اطلاعات مدیریت ، کارآیی و پیشرفت و بهره وری بیشتر در جهت تصمیم گیری مدیران هست. با استفاده از تدابیری همچون جمع آوری اطلاعات از طیف وسیع و گسترده ای از منابع در حد یک پایگاه داده واحد و همین طور ارائه اطلاعات در قالبی منطقی ، یک سیستم اطلاعات مکانی می تواند هر چه را که بابت تصمیم گیری آگاهانه مورد نیازشان هست و همچنین تجزیه و تحلیل عمیق مسائل و موارد عملیاتی را به مدیران ارائه دهد.

 

جمع آوری اطلاعات تجاری

 یک MIS می تواند جهت جمع آوری و تدوین تقریبی هر نوع اطلاعات مورد نیاز مدیران تهیه شود.  مدیران می توانند اطلاعات و داده های مالی همچون درآمد و حقوق و  هزینه های روزانه را مشاهده کرده و آنها را به قسمتها و بخشها و گروههای خاص خود مرتبط کنند. شاخصها و مقیاسهای عملکردی مثل به موقع بودن پروژه ها و یا کیفیت محصولات بیرون از خط مونتاژ می تواند که به مدیران کمک کند تا که حوزه ها و زمینه های بهبود مورد نیازشان را مشخص کنند. پرسنل می توانند برنامه های شیفت کاری ، ورودیها و محموله های خروجی را از هر مکان و جایگاه مربوط به MIS مدیریت کنند.

 

آسان سازی همکاری و ارتباطات

 یک سیستم اطلاعات مدیریت می تواند که همکاری و ارتباط را نیز آسان کند. کارمندان و پرسنل و کارکنان می توانند اسناد را ویرایش کرده و سپس به اشتراک بگذارند و اطلاعات مرتبط با تحولات و همچنین هشدارهای پیش بینی شده در کلیه ی سازمان را با کارکنان و پرسنل در میان بگذارند.

 

تنظیم گزارشهای تجاری

 یکی از ارزشمندترین و با ارزش ترین ویژگیها و خصوصیات یک سیستم اطلاعات مدیریت ، توانایی آن سیستم در جذب داده ها و اطلاعات داخلی و خارجی از منابع مختلف و متعدد و ارائه آن داده ها به سهولت برای تجزیه و تحلیل هست. گزارشات داخلی با درج کلیه ی اطلاعات و داده های مربوطه و همچنین گروه بندی داده ها با روشی منطقی ، اطلاعات را طوری ارائه می دهند که مدیران بتوانند آن اطلاعات را درک کرده و بفهمند. بعنوان مثال ، گزارشی که مدیر شرکتی برای یک رستوران زنجیره ای تدوین کرده است، و ممکنست نمایانگر درآمد ، هزینه ، ساعت کار و همچنین حجم هر فروش باشد، به او اجازه می دهد که ببیند کدام فروشگاهی بیشترین و بالاترین درآمد را برای هر کارمندی در هر طبقه شغلی دارد و کدام فروشگاهها هزینه بیشتری دارند در مقایسه با درآمد و حجم – شاخص زباله یا سرقت.

 

تولید گزارش های دولتی

 سازمانهای غیر انتفاعی و غیر دولتی می توانند که از MIS جهت تولید خودکار گزارشهای مورد نیاز دولت استفاده نمایند . این امر به کارمندان و پرسنل و داوطلبان امکان این امر را می دهد تا وقت خودشان را بر روی فعالیتهای مفیدتر متمرکز نمایند و همچنین می تواند خطاها و هم هزینه های مربوطه ی ارسال مجدد گزارشها را کاهش دهد.

 

مزایای خط مقدم

کارمندان خط مقدم می توانند برای انجام وظایف خودشان با کارآیی و کارآمدی بیشتر از MIS استفاده کنند. به عنوان مثال ، کارمندان در کلیه ی سطوح می توانند با استفاده از الزامات یک MIS  وضعیت کالاهای موجودشان را بررسی کنند، آمار مربوطه ی بخش و یا گروه خاص خودشان را مشاهده کرده و انتقال مواد داخلی را درخواست نمایند.

 

آموزش کارکنان استفاده از سیستم

سیستم اطلاعات مدیریت می تواند که یک سرمایه گذاری پرهزینه باشد. علاوه بر خرید بسته نرم افزاری MIS ، سفارشی سازی سیستم و همچنین استخدام پرسنل IT اضاف برای نظارت و نگهداری سیستم ، یک شرکت بایستی به همه کارمندان و پرسنل آموزش بدهد که چگونه از سیستم استفاده کنند. کارمندان و پرسنل خط مقدم غالباً دو مرحله اول را در MIS ، جمع آوری و ورود داده ها انجام می دهند و فرصت کمتری جهت تمرکز بر روی فعالیتهای تولیدی دارند و این می تواند هزینه های کلی حقوق و مزایا و دستمزد را افزایش دهد. قبل از اجرای این ابزار در کسب و کار کوچک خود ، هزینه های MIS را در مقابل مزایای احتمالی بسنجید.

 

سیستم اطلاعات مدیریت ( MIS ) صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

فهرست