سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO

 

 

 

سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO

سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO

گواهی نامه ایزو یکی از اساسی ترین و مهمترین نوع گواهینامه های مورد نیاز و مورد درخواست شرکتهاست جهت مقاصد و اهداف مختلفی علی الخصوص مناقصات . شرکتها و سازمانهای متقاضی ثبت و صدور ایزو با اهداف مختلفی دنبال اخذ گواهی ایزو هستند. اهداف و مقاصدی مثل تبلیغات و برند سازی ، رقابت با رقبای همکار ، شرکت کردن درون بازارهای ملی و بین المللی ( مناقصات ) ، پیاده سازی واقعی و حقیقی سیستمهای مدیریتی و بسیاری از اهداف سری دیگر که تنها و فقط خود شرکت متقاضی ایزو و متقاضیان ایزو می دانند. هنگامی که یک شرکت و موسسه مجموعه ای از استانداردها و الزامات لازمه با هر حوزه را استقرار داده و پیاده سازی کند و از سوی ممیز نیز تایید گردد آن موقع می تواند گواهینامه مورد نظر خود را دریافت کند.

سیر تا پیاز گواهی نامه ایزو دغدغه اغلب شرکتها و سازمانهای متقاضی اخذ ایزو هست. ایزو بحثی ناشناخته می باشد که وقتی از افراد سوال می گردد ایزو چیست؟ غالبا در خصوص این مقوله و مبحث شناختی ندارند و تنها در حد یک نام، اسم ایزو را از تلویزیون شنیده اند و اما شرکتها و سازمانها و صاحبان کسب و کار اطلاعاتشان به نسبت عامه مردم بیشترست و شاید اطلاعی اولیه ای به نسبت دیگران داشته باشند که البته کافی نیست. سیر تا پیاز گواهینامه ایزو شامل چندین مبحث شده و چند سرفصل مهم را شامل می شود، مباحثی همچون:

ایزو ISO چیست؟

مراحل اخذ گواهی نامه ایزو

انواع گواهینامه ایزو

مراجع صادر کننده ایزو ISO

هزینه اخذ گواهی نامه ایزو

مدت زمان اخذ گواهی ایزو

و بسیاری مباحث دیگر و سر فصلهای دیگری که در مقوله ی مبحث ایزو پیش خواهد آمد. در زیر به تفسیری کوتاه و مختصر من باب این چند سرفصل خواهیم پرداخت:

 

ایزو چیست؟

ایزو یکسری مجموعه ای از الزامات و استانداردهای تعریف و بیان شده در جهت مشاغل و شرکتهای مختلف هست که این استانداردها درون سازمان بین المللی ایزو تهیه و تدوین گردیده و سپس منتشر می شود. مقر این سازمان جهانی در ژنو سوئیس هست و تمامی کشورها درون آن عضویت دارند. تمامی انواع استانداردها و الزاماتشان متناسب با نیاز سازمانها و متناسب حوزه فعالیت آنها در درون سازمان ایزو تدوین شده و سپس منتشر خواهد شد. استانداردهای بسیاری درون این سازمان تهیه و تدوین شده اند که تعدادشان زیاد هست و متناسب هر حوزه فعالیت یک نوع و حتی چندین استاندارد مختلف تدوین گردیده است.

 

انواع گواهی نامه ایزو

همان گونه که گفته شد استانداردهای بسیاری هستند که درون سازمان ایزو تدوین شده و منتشر گردیده است. به طور کلی می توان انواع استانداردهای ایزو تدوین شده سازمان جهانی ایزو را در دو دسته طبقه بندی کرد: استانداردهای ایزو عمومی ، استانداردهای ایزو تخصصی .

استانداردهای ایزو عمومی یا همان گواهی نامه های ایزو عمومی برای تمامی شرکتها مفید و کافی هست و تفاوتی ندارد در چه حوزه ای فعالیت دارند اما چیزی که هست این هست که گروه گواهی نامه های ایزو عمومی الزاماتی را تعریف کرده و بیان می کند که برای تمامی آنها کاربردیست. عمومی ترین و مهمترین و معروفترین انواع استاندارد ایزو که از کلیه ی انواع ایزو کاربردی تر به حساب میاید، سه استاندارد بسیار مهم و کاربردی هست: سیستم مدیریت کیفیت ایزو9001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو14001 و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو45001 . این سه گواهی نامه ایزو از مهمترین و عمومی ترین انواع گواهی ایزو هستند که اهمیتشان به حدی هست که وقتی این سه سیستم مدیریتی یکسان و به صورت هماهنگ و یکپارچه پیاده سازی گردند می گویند که آن سازمان موفق به طراحی و پیاده سازی یک سیستم مدیریت یکپارچه درون سازمانش شده است و همچنین پیاده سازی این سه استاندارد از هزینه های دوباره کاری جلوگیری کرده و در هزینه های سازمان صرفه جویی می کند.

استانداردهای ایزو تخصصی ، گواهینامه های ایزو تخصصی از گروه استانداردهایی هستند که الزامات مورد نیاز و مورد درخواست یک زمینه فعالیت خاص را بیان کرده و تعریف میکند و قسمت عمده ای از این استانداردها را تشکیل می دهد زیرا که متناسب حوزه فعالیت هر سازمانی یک یا چند نوع استاندارد ایزو تهیه و تدوین گردیده است. از این میان می توان این استانداردها را به عنوان استانداردهای پرکاربرد تخصصی بیان کرد:

ایزو22000 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی

ایزو29001 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی

ایزو10015 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت- آموزش

ایزو29990 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت خدمات آموزش جهت موسسات غیر دولتی

ایزو10006 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت- مدیریت پروژه

ایزو2000 تحت عنوان سیستم مدیریت خدمات IT

ایزو 15189 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت ویژه آزمایشگاه تشخیص طبی

ایزو 13485تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت ویژه تجهیزات

ایزو16949 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودرو

و بسیاری از اقسام و انواع استاندارد دیگری که ما جهت آشنایی متقاضیان چند تا از معروفترین استانداردهای تخصصی ایزو را بیان کردیم.

 

مراحل اخذ گواهینامه ایزو

مراحل اخذ و ثبت و صدور و دریافت گواهی نامه ایزو به طور کلی شامل این مراحل می شود:

مشخص کردن قصد از اخذ گواهینامه ایزو

انتخاب انواع گواهینامه ایزو

تعیین و انتخاب مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو

مستند سازی و پیاده سازی استاندارد ایزو

ممیزی داخلی و خارجی و ممیزی نهایی

ثبت و صدور گواهی نامه ایزو

 

در ابتدا شرکت متقاضی و همچنین متقاضیان اخذ و دریافت گواهینامه ایزو بایستی هدفشان را از نحوه اخذ ایزو مشخص بکنند. شرکتها و سازمانها با مقاصد و اهداف مختلفی برای اخذ و صدور گواهینامه ایزو اقدام می کنند: جهت شرکت درون مناقصات ، شرکت درون بازارهای ملی و بین المللی ( صادرات ) ، رقابت در میان رقبای همکار ، تبلیغات و برند سازی ، پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو و بسیاری از اهداف سری دیگری که خود متقاضیان اخذ ایزو می دانند. بعد از اینکه هدف از اخذ ایزو مشخص شد سپس نوبت به انتخاب نوع گواهی ایزو متناسب با نیاز سازمان خواهد رسید که در بالا به این مبحث به طور خلاصه پرداخته شد و شرکت متقاضی بایستی بداند که به کدام نوع ایزو نیاز دارد و کدام نوع ایزو را باید بگیرد. البته سه استاندارد ایزو عمومی که در بالا بیان شد بسیار برای شرکتها ثمر بخش هست و بهترست آنها را دریافت کنند. بعد از اینکه نوع گواهی ایزو انتخاب شد، نوبت به انتخاب یک مرجع صادر کننده ایزو می رسد که بسیار بسیار مهم هست. شرکتهای زیادی هستند که اقدام به ثبت و صدور ایزو می کنند و بسیاری از آنها خودشان را معتبرترین می دانند و رقبایشان را نیز فاقد اعتبار دانسته و معرفی می کنند. پس انتخاب یک مرجع معتبر صادر کننده ایزو بسیار مهم هست که متقاضیان محترم می توانند با یک تماس با مرکز سیستم کاران اطلاعات لازمه را گرفته و دریافت کنند و مراکز و مراجع معتبر ایزو را بشناسند و با خیال من باب اخذ گواهی نامه ایزو اقدام نمایند. در مرحله بعد مستندات ایزو متناسب استاندارد ایزو مورد نظر آماده می شود و سپس با توجه به مستندات ایزو پیاده سازی انجام می گیرد. در نهایت ممیزی ایزو توسط شخص ممیز انجام می شود و انطباقها و عدم انطباقها بررسی می گردد و بعد از آن عدم انطباقها رفع خواهد شد و در نهایت طی ممیزی نهایی شخص ممیز اجازه صدور گواهی ایزو را صادر می کند.

 

مراجع صادر کننده ایزو

مراجع صادر کننده ایزو را در اصطلاح CB می نامند که خود این CB ها ( مراجع صادر کننده ایزو ) تحت اعتبار نهادی دولتی با عنوان AB ( نهاد اعتبار دهنده به CB ) فعالیت می کنند و مدیریت می شوند و در نهایت خود AB باید که تحت اعتبار یک نهاد بین المللی با عنوان IAF فعالیت کند. یکسری مراجع ساختگی در ایران بخصوص نیزوجود دارند که تحت اعتبار IAF نیستند و AB و CB مستقل از آی ای اف هستند و به این دست مراجع غیر IAF می گویند.

 

هزینه و مدت زمان اخذ گواهی نامه ایزو

هزینه و مدت زمان اخذ و دریافت گواهی نامه ایزو برای غالب شرکتها علی الخصوص شرکتهای نوپا بسیار بسیار مهم هست و به دنبال اخذ گواهینامه ایزو فوری و ارزان می باشند و من باب هزینه و زمان دریافت ایزو بسیار اهمیت می دهند و اما متقاضیان ایزو بایستی مراقب باشند انقدری این هدف دریافت ایزو فوری و ارزان آنها را درگیر نکند که باعث شود در دام مراجع صادر کننده ایزو تقلبی بیوفتند. جهت دریافت و اخذ گواهی ایزو متناسب زمان و هزینه خودتان با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید.

مرکز سیستم کاران به عنوان یک مرکز عام المنفعه از سیر تا پیاز گواهی نامه ایزو و اخذ ایزو را به شما توضیح داده و شما را به گواهی ایزو معتبر متناسب وقت و هزینه و نیازتان می رساند.

 

سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 

 

فهرست