روش اجرایی انبارش

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. روش اجرایی انبارش

 

 

 

روش اجرایی انبارش

روش اجرایی انبارش

روش اجرایی انبارش یکی از روشهای اجرایی مستندات ایزو9001 هست که تاکید این روش اجرایی انبارش بر روی نگهداری و محافظت اقلام با انطباق با کیفیت می باشد و اینکه انبارش اقلام چگونه صورت بگیرد که کیفیت کالا حفظ بشود و کیفیت کالا در مدت زمان پروسه نگهداری حفظ بشود.

1-  هدف:

هدف از تهیه و تدوین روش اجرایی انبارش تشریح و توضیح روند و نحوه دریافت ، نگهداری و حفظ و تحویل قطعات و مواد و همچنین ابزار درون انبار با هدف به دست آوردن اطمینان و نیز جلوگیری از آسیب‌دیدگی مواد و ابزار به هنگام نگهداری آنها ، قابلیت شناسایی قطعات و تامین سر وقت و به وقت كالای مورد نیاز و لارم هر واحد‌ می‌باشد و اینکه هیچ گونه مغایرت و تضادی میان آمار كالاهایی که از انبار خارج می شوند و آمار خروجی که بر مبنای فرم درخواست کالا از انبار هست، وجود نداشته باشد.

 

2- دامنه كاربرد :

روش اجرایی انبارش شامل تولید و تدارک و فروش تمامی انبارهای شرکت و همچنین واحدهایی که مرتبط با انبار هستند، می شود.

 

3- مسئولیت، نظارت و اجرا :

نظارت : مدیر مالی

اجرا : واحد انبار

 

4- شرح:

با توجه به پی بردن به اهمیت بودن واحد انبار بعنوان یکی از واحدهای مهم درون سازمان تمامی آماری که مربوط به ورود و خروج کالاهاست تحت کنترل درمیاید تا بتوان واحدی متمرکز تحت عنوان انبار دارای شرایطی چون چیدمان متمرکز و دارای نظمی خاص ، درج کد بر کلیه ی کالاها و قطعات و همچنین مستنداتی بر اساس کنترل بر اقلام وارد شده یا خارج شده ، داشت.

درخواست تمامی اقلام و كالاها باید در قالب فرمی با عنوان فرم درخواست كالا که توسط مسئول انبار تایید شده مورد بررسی قرار بگیرد و بعد با توجه به موجودی درون انبار، بابت صدور حواله انبار بر طیق حواله انبار و تحویل کالا به درخواست کننده بایستی ارائه گردد.

اگر کالایی که درخواست کننده، درخواست می کند درون انبار وجود نداشته باشد و یا کالایی را سفارش داده باشد، مسئول انبار بر طبق فرم درخواست خرید، درخواست خرید و مراتب خرید را به قسمت واحد تدارکات اعلام می کند.

نکته1: اگر جنسی در یکی از انبارها موجود نباشد و در دیگر انبار های مخصوص شرکت وجود داشته باشد نباید برای تامین مجدد کالا درخواست خرید شود و خرید انجام گیرد بلکه باید از انبار دیگری این اجناس تامین شده و به انبار متقاضی منتقل شود و این امر باید منطبق با فرم بارنامه داخلی باشد.

نکته 2 : هر کالایی که می خواهد از کارخانه و یا شرکت خارج شود مثلا باید منطبق با فرم دستور خروج کالا از شرکت یا کارخانه انجام بشود.

خروج کالا از شرکت به دو دلیل می تواند صورت بگیرد و انتقال میان انبارهای شرکت و یا فروش خارجی به دو علت ممکنه صورت بگیرد که هر دو صورت بابد با تایید مدیر عامل و یا مدیر مالی صورت بگیرد و بدون دستور مدیرعامل و یا مدیر مالی این انتقال ممکن نیست. مسئول انبار هم وظیفه دارد که کالاهایی که درون فرم دستور خروج کالا وجود دارد را درون بارنامه داخلی ثبت کند و اقدامات لازمه را برای خروج کالا از شرکت انجام بدهد.

– در روش اجرایی انبارش مثلا می گوید ، صدور مجوز خروج کالا فقط با یک نسخه ی بارنامه داخلی توسط شخصنگهبان صورت بگیرد.

– مسئول انبار بعد از صادر کردن بارنامه داخلی ، یک نسخه از بارنامه داخلی را برای نگهبان پروژه مبدا برای کسب اجازه خروج کالا از پروزه و یک نسخه دیگر را جهت انبار مقصد فکس کند تا روند قانونی طی بشود.

– نگهبان نسخه ی اصلی انبار مقصد را که در اختیار شخص انتقال دهنده قرار داده است را با آن نسخه که مسئول انبار برای نگهبان فکس کرده مطابقت بدهد و اگر انطباق بین این دو بود، مجوز خروج کالا صادر گردد.

وقتی واحد تداركات برای خرید کالا اقدام کرد هنگام ورود کالای خریداری شده به انبار باید که کالا از نظر کیفی و همچنین کمی کنترل بشود. وظیفه کنترل کمی بر عهده مسئول انبار هست و وظیفه کنترل کیفی بر عهده واحدQC  . مسئول انبار بعد از اینکه کنترلهای مذکور انجام شد، فرم رسید انبار را صادر می کند و یک نسخه هم به مسئول واحد تدارکات تحویل می دهد تا واحد تدارکات رسید انبار را به بخش حسابداری شرکت ارائه کنند. لازم به ذکرست که اگر كالایی به كارگاه وارد شود كه بعلت حجم زیاد آنها جهت استفاده به پای كار منتقل شود نیز می بایست فرم رسید انبار منطبق با روش فوق صادر شود.

ورود کالا به انبار یا خرید بایت از تامین کننده یا انتقال بین انبارها.

هر زمان که کالا برای پروژه ارسال می شود، نگهبان با انباردار تماس می گیرد و او را از رسیدن کالا مطلع می کند. بررسی تعداد و دریافت کالا فقط توسط انباردار انجام می شود. اما در شب و یا در غیاب انباردار به هر دلیلی این کار توسط نگهبان و طبق برگه رسید موقت انجام می شود. در این صورت کالا در محلی به نام بارانداز نگهداری می شود تا در اولین فرصت توسط انباردار نهایی شود.

زمانی که کالایی وارد انبار می شود و می رسد طبق فرم کارتکس در کارتکس های انبار ثبت می شود (و به موجودی انبار اضافه می شود) و زمانی که کالا طبق حواله انبار خارج می شود باید از کارتن های انبار کسر شود. که موجودی انبار به روز باشد. . در نهایت اقلام ورودی با توجه به جدول چیدمان و شرایط نگهداری چیدمان و نگهداری در مکان های مناسب قرار می گیرند. چیدمان مواد و قطعات در جدول فوق به دلیل حساسیت آنها اعلام شده است و سایر موارد در شرایط عادی داخل قفسه یا جعبه و پالت قرار می گیرند.

در کارگاه ها اگر اقلامی مانند ابزار از انبار به عنوان ودیعه درخواست شود، واحد انبار کالا را تحویل می دهد و در فهرست اقلام تحویل موقت تحت عنوان فرم تحویل موقت مستند می شود.

مدیر انبار جهت پیگیری درخواست های خرید انجام شده توسط واحد تدارکات کلیه درخواست های خود را به صورت هفتگی طبق فرم کالای خریداری نشده مطرح می نماید.

 

5- توزیع نسخه ها:

مطابق با فرم لیست اسناد سیستم مدیریت کیفیت توزیع شده است.

 

6- مدارک پیوست:

فرم درخواست کالا از انبار

فرم درخواست خرید

فرم رسید انبار

فرم جدول شرایط چیدمان و نگهداری

فرم کاردکس

فرم تحویل موقت اقلام

فرم بارنامه داخلی

فرم کالای خریداری نشده

فرم حواله انبار

دستور خروج

فرم رسید موقت

 

7- مدارک مرتبط:

نحوه اجرای عرضه کالا (خرید)

کاربران با مرورگرهای مختلفی منجمله گوگل با عبارات مختلفی به دنبال جستجو درباره دانلود رایگان روشهای اجرایی ایزو ، دانلود رایگان دستور العمل های ایزو و همچنین دانلود رایگان فرم های ایزو هستند. دانلود رایگان مستندات ایزو ، دانلود رایگان دستورالعملهای ایزو 9001 ، دانلود رایگان دستورالعمل های ایزو 14001 ، دانلود رایگان دستورالعمل های ایزو 45001 ، دانلود رایگان دستورالعملهای IMS ، دانلود رایگان روش اجرایی ISO 9001، دانلود رایگان روش اجرایی ایزو14001 ، دانلود رایگان روش اجرایی ایزو45001 ، دانلود رایگان روش اجرایی IMS ، دانلود رایگان روش اجرایی انبارش ، دانلود رایگان دستورالعمل روش انبارش و بسیاری عبارات دیگر و سوالات دیگر که کاربران را به سمت مرورگرها جهت جستجو می کشاند.

تمامی مستندات و روش های اجرایی و فرم ها و دستورالعملهای انواع گواهینامه های ایزو رابه صورت رایگان دانلود نمایید. جهت دانلود رایگان روش های اجرایی و دانلود رایگان فرم ها و دانلود رایگان دستورالعملهای انواع گواهی نامه ایزو و تهیه دانلود رایگان مستندات ایزو و تهیه فایل مستندات ایزو به صورت رایگان تنها کافیست با مرکز سیستم کاران یک تماس بگیرید.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست