راهنمای دریافت گواهینامه ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. راهنمای دریافت گواهینامه ISO

راهنمای دریافت گواهینامه ISO

راهنمای دریافت گواهینامه ISO

دریافت گواهینامه ایزو و چگونگی اخذ و دریافت گواهی ایزو پرسشی هست که برای غالب شرکتها و سازمانهای متقاضی دریافت ایزو پیش میاید. در ابتدا متقاضیان اخذ و دریافت ایزو باید که به این حد از علم برسند که بدانند گواهینامه ایزو چیست؟ بعد از فهم اینکه گواهی نامه ایزو چیست نوبت به مقوله دریافت گواهی ایزو می رسد. پس با این تفاسیر در ابتدای مقدمه سازمانهای متقاضی اخذ گواهی نامه ایزو و متقاضیان اخذ ایزو بایستی در مورد ایزو و درباره گواهینامه ایزو اطلاعاتی را به دست بیاورند.

 

ایزو چیست؟

ایزو یکسری مجموعه ای از الزامات و استانداردهای مورد نیاز شرکتها و سازمانها هست و مقر این سازمان ISO درون ژنو سوئیس واقع شده است. تمامی استانداردهای ایزو درون سازمان ایزو تهیه و تدوین شده و منتشر می گردند. ایزوها انواع و اقسام مختلف و متعددی دارند که این انواع ایزو تنوع و تعدد بالایی دارند وبه طور کلی شامل دونوع کلی استاندارد ایزو عمومی و استاندارد ایزو تخصصی می گردند. تنوع و تعدد استانداردهای ایزو تخصصی به دلیل تخصصی بودن استانداردها بسیار بیشتر هست زیرا که در ازای هر حوزه و زمینه ی تخصصی استاندارد ایزو ، یک و یا حتی استانداردهایی خاص از طرف سازمان ایزو تدوین گردیده است. استانداردهای عمومی که در برگیرنده ی تمامی حوزه های و زمینه های تخصصی میشود و جهت تمامی آنها کاربرد داشته و مورد استفاده بوده و بسیار تاثیرگذار هست. مهمترین و عمومی ترین و پرکاربردی ترین انواع عمومی گواهی ایزو که جهت تمامی مشاغل دارای بهره وری بالایی دارد و باعث افزایش راندمان کاری سازمان در جهت محصولات و خدماتشان می شود، می توان به این موارد اشاره کرد: سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو 14001و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ایزو45001 .

 

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو همان مجموعه الزامات و مجموعه استانداردهای تدوین شده ای می باشد که در قالب گواهی نامه صدور و به شرکتهای متقاضی متناسب نیازشان اعطا می گردد و سازمانهای متقاضی با اهداف متعدد و مختلفی به دنبال دریافت و اخذ گواهینامه ایزو می روند و اما آنچه بسیار مهم هست و حائز اهمیت شرکتهای متقاضی بایستی با آگاهی و اطلاعات کامل به دنبال اخذ گواهی ایزو بروند، زیرا که در این روزها بسیاری از دلالان و کلاهبرداران و افراد حقیقی و حقوقی متقلب هستند که میایند و گواهی نامه هایی را ارائه می دهند که با اینکه غیر معتبر هستند اما آنها مدعی هستند که آن گواهی نامه ها دارای بالاترین اعتبار هستند و حتی در این بین رقبای همکار خود را که حتی ممکنست گواهی نامه های ایزو صادره آنها دارای اعتباری بسیار بالاتر باشد را نامعتبر بخوانند.

متقاضیان اخذ گواهی ایزو جهت دریافت ایزو غالبا ممکنست با سوالات بسیاری روبرو شوند به عنوان مثال:

چگونگی و روند دریافت گواهی نامه ایزو ؟

چطور باید گواهینامه ایزو گرفت؟

چگونه و چطور می توانم گواهی ایزو بگیرم؟

مراحل اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

مرحل گرفتن ایزو ؟

شرایط و ضوابط اخذ و دریافت گواهی ایزو ؟

روند اخذ گواهینامه ISO

مراحل دریافت گواهینامه ایزو ISO

 دریافت گواهی نامه ایزو معتبر

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو و روند اخذ ایزو از آنها

و هزاران سوال دیگر که متقاضیان جهت اخذ گواهینامه ایزو با آن روبرو می شوند. که در ذیل به تفسیر آن می پردازیم.

 

دریافت گواهینامه ایزو

دریافت گواهینامه ایزو ISO و چگونگی دریافت ایزو دغدغه ی بسیاری از شرکتهایی هست که به دنبال اخذ ایزو بوده و می خواهند ایزو بگیرند و به دنبال همین دریافت و اخذ ایزو با یکسری سوالات و پرسشهای متعدد مواجه می شوند و از همه مهمتر اینکه چگونه و چطور گواهی نامه ایزو بگیرند؟ مراحل اخذ گواهی نامه ایزو چیست؟

جهت دریافت گواهی نامه ایزو متقاضیان مراحل ذیل را بایستی طی کنند و نسبت به این مراحل آگاه باشند:

1 – مشخص کردن هدف از گرفتن گواهینامه ایزو

2 – شناخت مراجع صادر کننده ایزو و تعیین مرجع معتبر صادر کننده ایزو

3 – مستند سازی و استقرار و پیاده سازی ایزو

4- ممیزی داخلی و ممیزی خارجی و سپس ممیزی نهایی

5 –صدور گواهینامه ایزو

 

مشخص کردن هدف از گرفتن گواهینامه ایزو

اهداف شرکتها و سازمانها از اخذ و دریافت و گرفتن گواهی نامه ایزو متفاوت و متعدد هست و شرکتها و سازمانها و نهادها برای دریافت گواهینامه ایزو ISO اهداف متعدد و متفاوتی دارند که چنانچه بخواهیم اهداف شرکتها را از اخذ گواهی ایزو به طور کلی دسته بندی کنیم می توانیم چنین تعریف کنیم:

اخذ گواهینامه ایزو ISO برای شرکت در مناقصات

دریافت گواهی نامه ایزو برای مطرح شدن در بازارهای ملی و بین المللی

رقابت با رقبای همکار

دریافت گواهینامه ایزو برای تبلیغات و برند سازی

استقرار و پیاده سازی واقعی استانداردها

اخذ گواهی نامه ایزو جهت صادرات

دریافت گواهی نامه ایزو با اهداف سری و مخفیانه سازمانها

 

انتخاب مرجع معتبر ثبت و صدور گواهینامه ایزو

بعد از اینکه اهداف شرکتها از اخذ و دریافت گواهی ایزو تعیین و مشخص شد وقت آن می رسد که شرکتها و سازمانها با توجه به هدف و مقصد و شرایط سازمان خودشان برای انتخاب یک مرجع معتبر اقدام نمایند، این مرحله از مراحل گرفتن گواهی نامه ایزو خیلی مهم دارد و مهمترین مرحله اخذ ایزو هست. اهمیت انتخاب مرجع صادر کننده ایزو به دلیل این هست که کلاهبرداران و دلالانی که اقدام به صدور گواهی نامه ای می کنند که فاقد هر گونه اعتبار هست و تنها برگه ای ارائه می کنند که بیشتر از یک برگه پرینتی اعتبار ندارد و فاقد اعتبار هست و اعتبار آن در حد یک برگه پرینتی هست و این گواهی نامه ها را با ظواهری موجه ارائه می دهند غافل از اینکه این گواهی نامه ها نامعتبر هستند و تنها ظاهرشان گول زنک هست و نامهایی ساختگی و دهن پرکن برای آنها می گذارند و برند سازی میکنند و ظاهری موجه بهشان می دهند و اما در اصل فاقد اعتبار هستند. مرکز سیستم کاران به عنوان یک مرکزی عام المنفعه با وجود مشاورین خبره، ضمن ارائه آموزش نحوه استعلام و همچنین اعتبار سنجی مرجع صادر کننده ایزو انتخابی متقاضیان محترم و همچنین معرفی مراجع معتبر ثبت و صدور ایزو ، گواهی نامه ایزو دارای بالای اعتبار با کمترین هزینه و زمان ممکنه را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. پس بدون نگرانی شناخت مراجع معتبر و گواهی ایزو معتبر خود را به ما بسپارید.

 

مستند سازی و پیاده سازی ایزو

پیاده سازی الزامات تعریف شده ی درون هر یک از انواع استانداردهای تعریف شده متناسب نیاز یک سازمان بسیار اهمیت دارد و حتی مدیران آگاه یک سازمان و مجموعه وقتی می خواهند ایزو بگیرند تنها هدفشان بر استقرار و پیاده سازی یک سیستم مدیریتی در سازمانشان هست. استقرار و پیاده سازی استانداردهای ایزو مزایا و محاسن زیادی برای سازمانها در جهت تمامی فرآیندها و خدمات و محصولاتشان دارد و پیاده سازی همه ی انواع استانداردها باعث ایجاد نظم سیستماتیک درون یک سازمان و مجموعه می گردد که موجب پیشرفت و بهره وری و افزایش راندمان کاری سازمان خواهد شد.

 

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی و ممیزی نهایی

بعد از اینکه پیاده سازی انجام شد نوبت می رسد به رفع عدم انطباقها در سازمان که ممیز فرستاده میشه به سازمانها و شخص ممیز عدم انطباقها را دیده تعیین می کند و سازمان بایستی این عدم انطباقها را رفع کند و در نهایت در ممیزی نهایی از سوی شخص ممیز تایید گردد و ممیز اجازه صدور ایزو را می دهد. در این مرحل جهت رفع عدم انطباقها مانند دیگر مراحل استفاده از یک مشاور بسیار کمک کننده هست.

 

ثبت و صدور گواهی نامه ایزو

بعد از طی کردن کلیه ی مراحل ذکر شده نوبت می رسد به صدور گواهی ایزو. بایستی دقت کرد که گواهینامه ایزو صادره قابلیت رجیستری و استعلام داشته باشد آن هم استعلام از طریق سایت نهاد بین المللی IAF . سازمان جهانی ایزو نیز تنها نهاد IAF را معتبر می داند پس گواهی نامه ای معتبر هست که توسط سایت IAF قابلیت رجیستری و استعلام داشته باشد. تمامی کشورها درون IAF نمایندگانی دارند که به این نمایندگان در اصطلاح AB گفته می شود و این AB ها از سوی IAF مجوز صدور گواهی ایزو را به CB می دهند. البته در این میان یکسری مراجع غیر IAF نیز هستند که کار راه اندازند اما تحت نظر IAF نیستند و اما جهت بسیاری اهداف کار راه انداز هستند و همه هم دارای اعتباری یکسانند اما چیزی که مشخصا بایستی گفت این هست که این گواهینامه های صادره اصطلاحا غیر IAF به هیچ وجه اعتبارشان به گواهی نامه های ایزو IAF نمی رسد.

مرکز سیستم کاران به عنوان مرکزی عام المنفعه با خدمات مشاوره رایگان آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان اخذ گواهی نامه ایزو می باشد و ضمن آموزش استعلام و آگاهی متقاضیان از کلیه ی مراجع معتبر صادر کننده ایزو ،گواهی نامه های ایزو با بالاترین اعتبار را به تمامی متقاضیان با کمترین هزینه و زمان ممکنه ارائه می کنند.

 

راهنمای دریافت گواهینامه ISO صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

فهرست