تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران بحث و موضوعی هست که در مبحث اخذ این دو پیش میاید. تعریف و تفسیر و بیان دو گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران تفاوت میان این دو را محرز و مشخص می کند. گواهینامه ایمنی پیمانکاران به دلیل اینکه HSE اداره کار نیز عنوان خوانده شده و عنوان می گردد با گواهینامه HSE اشتباه گرفته می شود در صورتی که باید دانست گواهینامه HSE یا HSE – MS و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران دو مبحث مجزا از هم هستند که به دلیل اطلاق گواهینامه HSE اداره کار و یا گواهینامه ایمنی اداره کار به گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران این اشتباه پیش خواهد آمد. در ذیل به تفکیک تفاوتها به تعریف و تمایز این دو موضوع از هم خواهیم پرداخت.

 

تفاوت ماهیت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه HSE یا HSE – MS تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی الزامات ایمنی و بهداشت شغلی و محیط زیستی را بیان می کند و به نوعی می توان گفت تلفیق ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی به نوعی تشکیل دهنده الزامات HSE هست البته این به آن معنا نیست که ترکیب ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می شود HSE ، بلکه HSE خودش یک گواهینامه جدا و مجزاست. گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران گواهینامه ای هست که مختص شرکتهای فعال در حوزه پیمانکاری در زمینه های ساختمان ، آب ، راه و ترابری ، تاسیسات و تجهیزات ، نفت و گاز ، ارتباطات ، صنعت و معدن ، نیرو ، کاوشهای زمینی و مرمت آثار باستانی، با گرایشهای مختلف می باشد. هنگامی که شرکتهای پیمانکاری فعال در این رشته ها می خواهند برای مناقصه شرکت کنند از آنها درخواست گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران می گردد که لازم به ذکرست که بایستی جهت اخذ گواهینامه ایمنی اداره کار شرکتها در ابتدا گواهینامه صلاحیت پیمانکاری را داشته باشند سپس بابت گواهینامه صلاحیت HSE اداره کار اقدام کنند. شاید شما متقاضی محترم نام گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران را با عنوان گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران شنیده باشید که البته این نام قدیم و ابتدایی گواهی نامه ایمنی اداره کار هست و در حال حاضر نامش دقیقا ( گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران ) هست که ممکنست در گذر زمان این نام دوباره تغییر پیدا کند.

 

مرجع صادر کننده گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

مرجع صادر کننده HSE را در اصطلاح CB می نامند که قطعا این اصطلاح را در بحث ایزو ISO شنیده اید بله مراجع صادر کننده HSE همان مراجع صادر کننده ایزو هست زیرا HSE یا همان HSE – MS از سیستم های مدیریتی هستند که از طریق مراجع صادر کننده گواهی نامه ISO صادر می گردند که همان CB هستند که این CB تحت اعتبار یک نهاد بالا دست با عنوان AB ، که یک نهاد بین المللی هست فعالیت دارند و مجوز فعالیت می گیرند و AB ها که خودشان تحت اعتبار یک نهاد جهانی بین المللی با عنوان IAF هستند ( تنها نهادی که توسط سازمان جهانی ایزو مورد تایید هست همین IAF هست.) وظیفه صدور گواهینامه را بر عهده CB می گذارند و خود AB تنها به CB اعتبار می بخشد پس خود AB یک نهاد اعتبار دهنده هست که تعداد زیادی CB تحت نظر هر AB فعالیت دارند. AB های معتبر IAF را تماما می توانید در سایت سازمان جهانی ایزو به آدرس WWW.IAF.NU مشاهده بفرمایید. البته یک دست مراجع نیز هستند که CB و AB داخلی هستند و تحت نظارت IAF نیستند که به اصطلاح بهشان غیر IAF گفته می شود. گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی صادر می گردد و تنها از طریق همین اداره کار امکان صدور گواهینامه صلاحیت HSE اداره کار وجود دارد و اگر سازمان دیگری بگوید که این گواهینامه را برای سازمانی ارائه می کند چنین چیزی صحت ندارد و تنها وزارت کار اجازه صدور این گواهینامه را دارد و اصلا طبق الزام وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شرکتهای پیمانکاری جهت ایمنی محیط کار مجبور شدند که این گواهینامه ایمنی اداره کار را بگیرند.

 

اعتبار گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اعتبار گواهینامه HSE یا HSE – MS سه ساله هست و هر ساله باید تمدید گردد و قبل از سررسید سالیانه بایستی تمدید صورت بگیرد و بعد از سه سال گواهینامه به طور کامل باطل می شود و جهت اخذ HSE باید از نو اقدام کرد. اعتبار گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران دو ساله هست و بعد از دو سال نیز باطل خواهد شد و دوباره باید از اول جهت اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران اقدام نمود.

 

کاربرد گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه HSE یکی از عمومی ترین انواع گواهینامه هست که برای تمامی سازمانها و ارگانها با هر نوع فعالیت کاربرد دارد و اما گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران برای شرکتهای فعال در حوزه های ساختمان ، آب ، راه و ترابری ، تاسیسات و تجهیزات ، نفت و گاز ، ارتباطات ، صنعت و معدن ، نیرو ، کاوشهای زمینی و مرمت آثار باستانی با شاخه های مختلف کاربرد دارد.

 

جهت هر گونه سوال در خصوص گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران با مرکز سیستم کاران با شماره 79165-021 تماس حاصل نموده و از خدمات رایگان مشاوره و راهنمایی استفاده نمایید. کارشناسان مرکز بطور 24 ساعته پاسخگوی شما هستند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

فهرست