تفاوت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. تفاوت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

 

تفاوت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

 

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران دو گواهی نامه مختص شرکتهای پیمانکاری هستند که از طرف اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی طی شرایط و ضوابط و مراحل خاصی صادر می گردد. در ادامه به تعریف این دو گواهینامه و تعریف تفاوت میان آنها خواهیم پرداخت. در پایان جهت رفع هر گونه ابهام و سوالات خود با سیستم کاران ارتباط بگیرید.

 

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری

با استناد به مصوبه شماره 48013/ت23351 مورخ 11/12/1381 هیات محترم وزیران و با توجه به احراز شرایط لازم و بعد از تایید صلاحیت یک شرکت درون سامانه جامع تشخیص صلاحیت عوامل نظام فنی اجرایی ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری برای یک شرکت جهت انجام امور پیمانکاری صادر می گردد و تا چهار سال سال اعتبار دارد. گواهینامه صلاحیت پیمانکاری از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران صادر خواهد شد.

گواهینامه صلاحیت سازمان برنامه و بودجه در حوزه پیمانکاری در رشته های ساختمان، آب ، راه و ترابری ، تاسیسات و تجهیزات ، نفت و گاز ، ارتباطات ، صنعت و معدن ، نیرو ، کاوشهای زمینی و مرمت آثار باستانی، با گرایشهای مختلف کاربردی بوده و مورد نیاز خواهد بود. رتبه برنامه و بودجه دارای 5 رتبه هست که از 5 به 1 متغیر می باشد. بالاترین رتبه 1 و پایین ترین رتبه 5 هست و شرکتها در اقدام اولیه بایستی برای اخذ رتبه 5 اقدام کنند و با توجه به گذر زمان و موارد امتیاز آور می تواند بابت امتیازهای بالاتر اقدام کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهینامه صلاحیت پیمانکاری با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید. مشاوران مرکز سیستم کاران به صورت 24 ساعته و مشاوره تلفنی کاملا رایگان آماده خدمت رسانی به متقاضیان می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

تبصره:

1 – هر گونه تغییر در ارکان و سهام شرکت و اطلاعات امتیازآوران ( مدیر عامل ، هیات مدیره و کارکنان امتیازآور ) ، باید حداکثر ظرف مدت سه ماه در سامانه ساجات ( http://www.sajatmporg.ir ) ثبت و ارسال گردد.

2 – هر قرارداد جدید حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از انعقاد قرارداد و صورت وضعیت های جدید پس از تایید کارفرما باید در سامانه ساجات ثبت شود، تا امتیاز آنها هنگام تشخیص صلاحیت دوره بعد و آزاد سازی ظرفیت منظور شود.

 

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاری

گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران از شرکتهای پیمانکاری جهت شرکت در مناقصات درخواست می گردد. رتبه پیمانکاری پیش درآمد و پیش نیاز گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران هست و شرکتهایی که می خواهند گواهی ایمنی اداره کار را دریافت کنند باید ابتدا گواهی صلاحیت پیمانکاری را بگیرند و سپس برای اخذ تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران اقدام کنند. گواهی صلاحیت HSE اداره کار توسط اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی صادر می گردد. گواهی صلاحیت ایمنی اداره کار و اخذ آن طبق شرایط و ضوایط خاصی انجام می پذیرد که جهت کسب اطلاعات کافی در خصوص دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، شرایط و ضوابط اخذ مجوز ایمنی اداره کار ، مدارک لازم جهت گرید ایمنی اداره کار و سوالات متعددی که به دلیل پیچیدگی پروسه اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران اداره کار دارد، کافیست با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید و اطلاعات کافی را کسب نمایید.

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران ویژه اشخاص حقوقی و حقیقی بعد از تایید کمیته تشخیص صلاحیت ایمنی استان از طرف اداره کار ، تعاون و رفاه اجتماعی هر استان صادر می گردد و دو سال معتبر هست و بعد از دو سال ابطال خواهد شد.

 

شرایط ابطال و تعلیق گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی

شرایط ابطال :

الف) پایان یافتن مدت اعتبار گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی

ب) روز حادثه منجر به فوت در اثر عدم رعایت موارد ایمنی از طرف پیمانکار حسب رای نهایی مراجع قضایی

ج) بعد از 3 بار ابلاغ کتبی به پیمانکار مربوطه از طرف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موارد زیر:

1 – عدم رعایت آیین نامه های حفاظت و بهداشت کار و مقررات قانون کار بنا به گزارش بازرس کار

2 – افزایش آمار حوادث در کارگاه مربوطه بنا به گزارش بازرس کار و سایر مراجع

3 – عدم استفاده از وسایل و تجهیزات حفاظت فردی متناسب با نوع کار در تمامی مراحل فعالیت

 

تعلیق:

در صورت عدم ارائه تصویر قرارداد و پیمان جدید تایید صلاحیت ایمنی پیمانکار به مدت سه ماه به حالت تعلیق در می آید.

توجه:

الف) پیمانکار مکلف است حداکثر 2 ماه قبل از انقضای مدت اعتبار گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی نسبت به تحویل مدارک مورد نیاز جهت تمدید آن اقدام نماید.

ب) اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، رافع مسئولیت نامبرده در قبال سیستم های کار نبوده و پیمانکار مکلف است در همه حال نسبت به رعایت قوانین، مقررات، آئین نامه ها و دستورالعملهای ایمنی مصوبات شورایعالی حفاظت فنی و سایر قوانین و مقررات جاری کشور اقدام نمایند.

 

تفاوت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

تفاوت دو گواهی نامه صلاحیت پیمانکاری و صلاحیت ایمنی پیمانکاران در نام این دو گواهی نامه هست و اینکه اعتبار گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران دو سال اعتبار دارد و بعد از دو سال باطل خواهد شد و اما گواهینامه صلاحیت پیمانکاری اشخاص حقیقی و حقوقی اعتبار 4 سال دارد و تا 4 سال بعد از صدور می توان از آن استفاده کرد و بعد از آن باطل خواهد شد و چنانچه شرکتی بخواهد آن را دریافت کند باید مجدد از نو جهت اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاری اقدام کند.

سیستم کاران به عنوان یکی از مراکز بزرگ در خصوص ثبت و صدور انواع گواهی نامه ایزو و گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری و گواهی تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی ، پشتیبانی و فنی و مهندسی اداره کار و انواع گواهینامه های ملی و بین المللی در خدمت متقاضیان می باشد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

فهرست