تفاوت میان IMS و MIS چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. تفاوت میان IMS و MIS چیست؟

تفاوت میان IMS و MIS چیست؟

تفاوت میان IMS و MIS چیست؟

IMS و MIS دو واژه در حوزه ثبت و صدور گواهی نامه ایزو هستند و کاملا با هم متفاوتند و اما نباید این دو واژه را با هم اشتباه گرفت. درست است که حروف این دو واژه مشترکند و از سه حرف I و M و S تشکیل شده اند و متشکل از این سه حرف هستند اما بایستی دقت کرد که چه در نگارش و چه در مفهوم و هنگام اخذ گواهی نامه مد نظر بایستی در خصوص این دو دقت کافی کرد و در بسیاری از موارد ممکنست که با یکدیگر اشتباه شوند. اما که این دو واژه در حوزه ی گواهی نامه ایزو دو سیستم مدیریتی جداگانه را تعریف می کنند، IMS تحت عنوان سیستم مدیریت یکپارچه و MIS تحت عنوان سیستم مدیریت اطلاعات هست و همچنین IMS گواهی نامه ای ندارد و به عنوان گواهینامه مطرح نیست. در ادامه جهت درک درست من باب این دو واژه و بحث به تعریفی مختصر بابت این دو مبحث جهت آشنایی بیشتر می پردازیم.

 

IMS جیست؟

گواهینامه IMS از سه گواهینامه ایزو 9001 و ایزو 14001 و ایزو 45001 تشکیل شده است و به عبارتی تلفیق سه سیستم مدیریت کیفیت ، سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای را IMS می گویند که به دلیل الزامات و وجه اشتراکات بسیار میان این سه استاندارد  در کنار یکدیگر هنگامی که اخذ می گردند درون سازمان یک سیستم مدیریت یکپارچه را ایجاد می کنند. خود IMS گواهی نامه ای ندارد و گواهینامه نیست و قابلیت صدور گواهینامه را ندارد البته هستند شرکتها و سازمانها و موسسات ثبت و صدور گواهینامه ایزو که IMS را در قالب یک گواهی نامه به ثبت می رسانند و اما چیزی که مشخص و مبرهن است IMS گواهی نامه ندارد و مراجع ثبت و صدور ایزو اصل به این امر واقف هستند و گواهینامه ای تحت عنوان IMS را صادر نمی کنند. با این تفاسیر وقتی کارفرمایان مناقصه گزار خواهان گواهی IMS می شوند در اصل منظورشان طراحی و پیاده سازی و اخذ سه گواهیISO9001  ، ISO14001 و ISO45001 هست نه اینکه خود گواهی نامه IMS زیرا که همان طور که گفته شد خود آی ام اس قابلیت صدور ندارد. مراجع صادر کننده و ثبت و صدور ایزو غیر IAF در این بین هستند که میایند و در ازای اخذ و دریافت این سه گواهی ایزو9001 و ایزو14001 و ایزو 45001 ، گواهی نامه ای به عنوان IMS نیز به طور رایگان برای شرکتها صادر می کنند و اما چیزی که معلوم و مشخص هست IMS گواهی نامه نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص IMS اینجا کلیک کنید.

 

MIS چیست؟

MIS مخفف Management Information System در معنای سیستم مدیریت اطلاعات هست و اگر MIS توسط یک شرکت و یا یک سازمان اخذ گردد نشان دهنده طراحی و پیاده سازی یک سیستم مدیریتی اطلاعاتی درون سازمان هست. سازمانها و نهادهایی که می خواهند در مناقصه پیروز شوند و یک مناقصه را ببرند ممکنست به دنبال دریافت گواهینامه MIS بروند. و به همین جهت بایستی جهت اخذ این گواهی نامه اقدامات ذیل را انجام دهند.

گام اول : با سیستم کلیه ی فرآیندها مشخص شده و تعریف و شناسایی گردند.

گام دوم : تعامل و برابری مابین فرآیندها و شناسایی پی درپی

گام سوم : سوابق و مستندات و همچنین بررسی و صنعت موجود برای تعیین روابط تعاملات بین فرآیندها

گام چهارم : اطلاعات مستند در حال گردش در سازمان جهت بهینه سازی و کارآمدسازی و بازنگری و اصلاح آنها

گام پنجم : مستندات سیستم بهبود یافته تدوین شود.

شباهتهای بسیاری در حوزه ی اجرای دو استاندارد ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت و همچنین سیستم اطلاعات مدیریت MIS موجودست و اطلاعات و همین طور الزامات مشترک زیادی میان سیستم مدیریت اطلاعات MIS و همچنین سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 هست که از این الزامات مشترک می توان به پروسس مپ Proccesmap یا نقشه فرآیندها اشاره کرد. به دلیل تخصصی بودن و ناشناخته بودن استاندارد MIS درون گوگل کاربران با این عبارات جستجو می کنند:

سازمانهای صادر کننده گواهی نامه MIS

مراجع ثبت و صدور گواهی نامه MIS

شرایط و ضوابط اخذ گواهی نامه MIS

آموزش MIS ، مدرک MIS ، لوگوی MIS

گواهینامه MIS برای شرکت درون مناقصات

سیستم مدیریت اطلاعات

گواهینامه MIS را از کجا می توانیم بگیریم؟

مراحل و شرایط دریافت گواهینامه MIS

زمان و هزینه اخذ و دریافت گواهینامه MIS

چگونه می توان گواهینامه MIS گرفت؟

CB های معتبر صادر کننده گواهینامه MIS درون ایران

شرکتهای معتبر صادر کننده گواهینامه MIS

گواهی نامه ام آی اس

سیستم مدیریتMIS  شامل زمینه های سخت افزار، نرم افزار، سیستم مخابراتی، کارکنان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص MIS اینجا کلیک کنید.

با این توضیحات و تفاسیر می توان اینگونه بیان کرد که جهت گرد آوری و تدوین اطلاعات و همچنین کنترل و ذخیره سازی اطلاعات شرکتها می توانند از سیستم مدیریت اطلاعاتMIS  بهره بگیرند و با طراحی و پیاده سازی الزامات سیستم مدیریت اطلاعات درون سازمان اطلاعات مورد نیازشان را جمع آوری و تدوین و ذخیره کنند. اما وقتی که سازمانی سه گواهینامه ISO9001 و ISO14001 و ISO45001 را بگیرد اصطلاحا گفته می شود که یک سازمانIMS  سیستم مدیریت یکپارچه را درون سازمان و مجموعه خود طراحی و پیاده سازی کرده و موفق به پیاده سازی یک سیستم مدیریت یکپارچه درون سازمانش شده است.

مرکز سیستم کاران به عنوان یک مرکز بزرگ و عام المنفعه در خصوص مشاوره و ثبت و صدور گواهی نامه ایزو با خدمات آموزشی رایگان در خدمت متقاضیان محترم می باشد. مشاورین مجرب مرکز ما تمام سیستمهای مدیریتی را شناخته و به درستی شما را جهت اخذ گواهی نامه متناسب نیازتان راهنمایی میکنند.

با ما در تماس باشید.

تفاوت میان IMS و MIS چیست؟ صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

فهرست