استانداردهای پرکاربرد ایزو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. استانداردهای پرکاربرد ایزو

 

 

 

استانداردهای پرکاربرد ایزو

استانداردهای پرکاربرد ایزو

استانداردهای ISO مختلفی وجود دارد، گاهی اوقات درک اینکه کدام یک برای کسب و کار شما مناسب‌تر هستند دشوار است. در حالی که برخی از استانداردهای خاص صنعت هستند، بسیاری از محبوب ترین استانداردها عمومی هستند و می توانند در یک سازمان بدون توجه به اینکه در چه بخشی است پیاده سازی شوند. بیشتر، ما ده استاندارد محبوب را در زیر بیان کرده ایم. برای آشنایی با تاریخچه آنها، آنچه که مستلزم آن هستند و تأثیر آنها بر مشاغلی که آنها را به کار می گیرند، ادامه دهید.

 

ISO 9001

تا کنون محبوب ترین خانواده ایزو 9000 است. خانواده ای از استانداردهای مدیریت کیفیت، در مجموع چهارده مورد وجود دارد. از این بین، ISO 9001 تنها موردی است که می تواند گواهینامه آن را دریافت کند. اولین بار در سال 1987 منتشر شد و از آن زمان تقریباً هر 7 سال یک بار به روز می شود. استاندارد جزئیات نحوه قرار دادن یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) را برای آماده سازی بهتر سازمان برای تولید محصولات و خدمات با کیفیت ارائه می دهد. مشتری محور است و بر بهبود مستمر و فرآیندهای مدیریت عالی که در سراسر سازمان گسترش یافته است، تأکید دارد.

این استاندارد در سال 2015 به روز شد و اکنون تاکید بیشتری بر مدیریت ریسک دارد. این استاندارد عمومی است و در هر سازمانی در هر بخش قابل استفاده است. بیش از 1,000,000 گواهینامه ISO در بیش از 170 کشور جهان بر اساس گواهینامه های استاندارد سیستم مدیریت ISO Survey صادر شده است.

 

ISO 14001

ISO 14000 خانواده ای از استانداردهای مرتبط با محیط زیست است. این استاندارد شامل چندین استاندارد مشابه ISO 9000 است. ISO 14001 محبوب ترین استاندارد در خانواده است و تنها استانداردی است که یک سازمان می تواند در آن گواهی نامه دریافت کند.

این الزامات را برای یک سیستم مدیریت محیطی (EMS) ایجاد می کند و بر اساس مدل بهبود مستمر ( PDCA Plan-Do-Check-Act ) است. این یک استاندارد داوطلبانه است که توسط شرکت‌هایی که می‌خواهند فرآیندهای خود را بهبود بخشند، وضع شده است و با بیش از 300000 گواهینامه در 171 کشور در سراسر جهان بسیار محبوب است.

 

ISO 27000

این خانواده از استانداردها مربوط به فناوری اطلاعات با هدف بهبود امنیت و حفاظت از دارایی های شرکت است. دو استاندارد معروف ISO 27001 و 27002 که از سال 2005 شروع شد. 27001 یک سیستم مبتنی بر مدیریت است، در حالی که 27002 یک سند فنی است که بر روی افراد متمرکز شده و یک کد رفتاری را در جای خود قرار می دهد.

سازمان ها می توانند یکی از استانداردها را انتخاب کنند. ISO 27001 یک استاندارد گسترده است و به همین دلیل گواهینامه می تواند مطابق با نیازهای سازمان سفارشی شود و اجباری نیست.

 

ISO 22000

این استاندارد بر توسعه و اجرای یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی متمرکز شده است و می تواند به هر سازمانی که در زنجیره غذایی کار می کند کمک کند. با استانداردهای متعدد از جمله 22001 برای غذا و نوشیدنی، 22002 برای تولید مواد غذایی و موارد دیگر، این خانواده در سازمان های مختلفی به طور مستقیم یا غیرمستقیم با مواد غذایی درگیر می شود. اینها شامل انتخاب های واضحی مانند رستوران ها از هر نوع و همچنین شرکت هایی مانند تولید کنندگان مواد غذایی یا حتی خدمات حمل و نقل مواد غذایی مانند کترینگ ها می شود.

با بیش از 26000 گواهینامه، ISO 22000 یکی از رایج ترین استانداردها است. این می تواند به تنهایی اعمال شود یا با ISO 9001 ادغام شود. 22000 در حال حاضر تحت بازنگری است و نسخه به روز شده آن انتظار می رود اوایل سال 2017 منتشر شود.

 

ISO50001

یکی از جدیدترین استانداردها، استاندارد انرژی ISO 50001 است که با این وجود اهمیت فزاینده ای پیدا می کند. این استاندارد که در سال 2011 منتشر شد، برای شرکت ها در نظر گرفته شده است تا سیستم مدیریت انرژی (EMS) را به منظور بهبود مصرف انرژی و بهره وری ایجاد کنند. این شامل کاهش ردپای انرژی سازمان با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و همچنین هزینه انرژی است.

الزامی نیست، اما با بیش از 5000 گواهینامه و افزایش 234 درصدی گواهینامه در سال تقویم گذشته طبق دفتر بهره وری انرژی و انرژی های تجدیدپذیر، واضح است که شرکت ها در حال یافتن مزایایی هستند و فکر می کنند که استاندارد فرآیندهای تجاری آنها را بهبود می بخشد.

 

ISO/TS 16949

یکی از استانداردهای قدیمی، ISO/TS 16949 به صنعت خودرو اشاره دارد. TS مخفف عبارت Technical Specification است. قبل از این استاندارد، تولیدکنندگان خودرو از تامین کنندگان خواسته بودند تا قوانین هر کشور را استاندارد کنند، که اغلب منجر به این می شد که تامین کنندگان به گواهینامه های متعدد برای یک خودرو نیاز داشته باشند.

با توجه به موسسه استاندارد بریتانیا (BSI)، در سال 1999 استاندارد ISO/TS 16949 توسط گروه بین المللی خودرو (IATF) برای کمک به ساده سازی این فرآیند ایجاد شد. بر اجتناب از خطا تمرکز می کند و الزامات توسعه، تولید و نصب محصولات مرتبط با خودرو را تعریف می کند. امروزه تقریباً همه شرکت های ردیف 1 به صدور گواهینامه نیاز دارند و به نوبه خود بسیاری از آنها به تأمین کنندگان ردیف 2 و 3 خود برای صدور گواهی نیاز دارند. این استاندارد بیش از 50000 گواهینامه دارد.

 

ISO 13485

استاندارد تجهیزات پزشکی ISO13485 یک سند واحد است و مانند بسیاری از استانداردهای ISO متعلق به خانواده ای نیست. منتشر شده در سال 2003، با یک بازنگری منتشر شده در سال 2016. این یک QMS را برای تولید دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی ایجاد می‌کند و بسیار مختص صنعت سلامت است.

این یک استاندارد تنظیم شده است و دارای بیش از 25000 گواهینامه است. اغلب با ISO 9000 اجرا می شود تا نشان دهد که یک سازمان برای انجام تجارت با آن واجد شرایط است و این سند می تواند نیازهای یک سازمان خاص را برآورده کند.

 

ISO 31000

برای یک سازمان در هر زمینه ای بسیار مهم است که بتواند ریسک را به طور موثر مدیریت کند. ISO 31000 یک سیستم مدیریت ریسک را برای انجام این کار ایجاد می کند. در سال 2009 به عنوان تلاشی برای ایجاد یک برنامه شناخته شده جهانی برای کاهش ریسک ایجاد شد و نیاز به بسیاری از استانداردها در سایر صنایع که شامل ریسک هستند را از بین برد. این استاندارد به یک شرکت اجازه می دهد تا تهدیدات را قبل از وقوع بهتر شناسایی کند و به طور موثر منابع را برای درمان ریسک تخصیص داده و استفاده کند.

 

ISO 26000

استانداردی نسبتاً جدید، ISO 26000 بر مسئولیت اجتماعی تمرکز دارد و در سال 2010 منتشر شد. این استاندارد نمی تواند گواهی شود، بلکه راهنمایی هایی را در مورد اینکه چگونه کسب و کارها می توانند به روشی مسئولیت پذیر اجتماعی عمل کنند، ارائه می دهد. این کمک می کند تا مشخص شود مسئولیت اجتماعی چیست و به سازمان ها کمک می کند تا روش شناسی را برای انجام اقدامات مؤثر مرتبط با مسئولیت اجتماعی جهانی ایجاد کنند. این گواهینامه در بیش از 60 کشور استفاده می شود.

 

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 

 

فهرست