از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟

 


از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟

گواهینامه ایزو

گواهی ایزو چیست؟ گواهی ISO چیست؟ مدرک ایزو چیست؟ گواهی IZO ، مدارک ایزو ، گواهی نامه ایزو ، ایزو ISO ، Certificat ، ISO Certificate عبارات و سؤالاتی هستند که از طرف کاربرانی که به دنبال دریافت گواهینامه ایزو هستند سرچ و جستجو می‌شوند.

امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی در تمام مشاغل و کسب و کارها و بازار گرم رقابت در بازارهای جهانی باعث شده سازمان‌ها و شرکت‌ها میل بیشتری به اخذ و دریافت گواهینامه‌های ایزو پیدا کنند و برای افزایش سطح کیفیت محصولات و خدماتشان بدنبال طراحی و اجرای استاندارد‌های جهانی ایزو باشند.

 

گواهینامه ایزو چیست؟

ایزو لفظ فارسی کلمه لاتین ISO مخفف عبارت International Organisation for Standardiztion بمعنای سازمان استاندارد جهانی است. البته ISO در فرهنگ لغت انگلیسی به معنای همسو سازی و یکسان سازی نیز می‌باشد. جالب اینجاست که وظیفه اصلی سازمان استاندارد جهانی هم معنا و هم مفهوم معنی فارسی لغت ISO یعنی یکدست کردن و همسو کردن استانداردهای مختلف در جهان می‌باشد. گواهینامه ایزو نیز در واقع مدرکی جهت اثبات استقرار قوانین و دستورالعمل‌های تدوین شده از سوی سازمان ISO در سطح یک مجموعه‌ می‌باشد.

 

چطوری و از کجا گواهینامه ایزو بگیرم؟

چطوری و از کجا گواهینامه ایزو بگیرم؟

چطوری و از کجا گواهینامه ایزو بگیرم؟

بعد از دریافت اطلاعاتی از مفهوم گواهینامه ایزو و سازمان ایزو مسلما کسب اطلاعات لازم از مراحل دریافت گواهینامه ایزو مورد توجه قرار می‌گیرد. اما دوباره در اینجا یکسری سؤالات دیگری پیش می‌آید مانند: چه سازمان‌هایی می‌توانند گواهینامه ایزو بگیرند؟ چه کسانی می‌توانند ایزو بگیرند؟ گواهینامه ایزو به درد چه کسانی می‌خورد؟ گواهینامه‌های ایزو برای چه مشاغلی کاربرد دارند؟ گواهینامه ایزو برای چه کارهایی گرفته می‌شوذ؟

سازمان‌ها و مشاغلی که در حوزه‌های مختلف صنعتی، خدماتی، تولیدی، یازرگانی، دارو و مواد غذایی، تجهیزات و امکانات پزشکی و انواع کارهای تولیدی فعالیت می‌کنند می‌توانند درخواست کننده گواهینامه ایزو باشند. همچنین اخذ گواهینامه ایزو از طرف افرادی که ملزم به اثبات اجرای استاندارد‌های جهانی ایزو هستند نیز انجام می‌شود. مدیران و مسئولان اگاهی که به دنبال انجام صادرات محصولات و ارائه خدماتشان هستند گواهینامه‌ها و استانداردهای ایزو را کسب می‌کنند. همچنین جهت حضور در مناقصات و کنار زدن رقبا و حضور موفق در بازارهای داخلی و جلب اعتماد و رضایت مشتریان گواهینامه‌های ایزو گرفته می‌شوند. همچنین سازمانها و شرکتها برای انجام تبلیغات گسترده و برندسازی و بازاریابی مؤثرتر گواهینامه‌ها و مدارک ایزو را دریافت می‌کنند.

 

از کجا گواهینامه ایزو بگیرم؟

مراکزی به نام CB کار صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند. CB مخفف عبارت Certification Body به معنای مراجع صدور گواهینامه ایزو است. در تمام کشورهایی که عضو سازمان جهانی استاندارد سازی هستند تعداد زیادی از CB ها فعالیت می‌کنند. آیا تمام مراجع صدور گواهینامه ایزو معتبر و قانونی هستند؟ راه پیدا کردن مرجع صدور قانونی چیست؟ تشخیص اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو چگونه انجام می‌شود؟

مراجع صدور گواهینامه ایزو به دو شکل رسمی با اعتبار بین المللی و غیر رسمی بدون اعتبار بین المللی فعالیت می‌کنند. راه تشخیص اعتبار و اصالت CB ها از طریق یک ریجستری و گرفتن استعلام ساده امکان پذیر می‌باشد. کلیه مراجع معتبر و رسمی صدور گواهینامه ایزو زیر نظر تأیید نهادهایی اعتبار دهنده به نام Accerdiation Body که عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی به نام International Accreditation Forum هستند فعالیت می‌کنند. AB مخفف نهاد اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو و IAF مخفف انجمن اعتبار دهندگان بین المللی است.

 

گواهینامه ایزو چیست؟

اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو و اطلاع از اصالت ایزو با سیستم کاران

تشخیص اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو

ابتدا شما متقاضی محترم گواهینامه معتبر ایزو وارد سایت رسمی IAF به آدرس www.iaf.nu شوید و نام AB اعتبار دهنده به CB را از داخل لیست IAF پیدا کنید. بعد بر روی گزینه AB مورد نظر کلیک نمایید و وارد سایت مربوطه شوید. بعد نام CB مورد نظرتان را جستجو کنید. در صورت مشاهده نام مرجع صدور گواهینامه ایزو در لیست نهاد اعتبار دهنده عضو انجمن بین المللی IAF به طور حتم اعتبار و اصالت مرجع صدور ایزو قطعی می‌شود. به مراجع معتبر و رسمی صدور گواهینامه ایزو مراجع IAF دار و به گواهینامه‌ صادر شده از طرف این مراجع گواهینامه بین‌المللی ایزو می‌گویند.

 

مراحل گرفتن گواهینامه ایزو معتبر چگونه است؟

برقراری ارتباط با مرکز مشاوره ایزو ( مرکز سیستم کاران )

مشخص نمودن اهداف سازمان جهت انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو معتبر

انتخاب نوع گواهینامه ایزو با توجه به نوع فعالیت‌های سازمان

تهیه نمونه مستندات ایزو ( دریافت رایگان پکیج کامل نمونه مستندات ایزو از طرف مرکز سیستم کاران )

طراحی و اجرای مستندات و استقرار سیستم‌های مدیریتی و استانداردهای ایزو

ممیزی اولیه توسط یکی از کارشناسان مجموعه یا مرکز مشاوره ( شرکت سیستم کاران ) جهت رفع عدم انطباقات و انجام اقدامات اصلاحی

ممیزی نهایی توسط بازرس مرجع صدور گواهینامه ایزو معتبر

ثبت و صدور گواهینامه ایزو معتبر

ممیزی مراقبتی سالیانه و نگهداری از سیستم‌ها و استانداردهای ایزو

 

 اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

فهرست