اخذ گواهینامه ISO – دریافت گواهینامه ایزو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخذ گواهینامه ISO – دریافت گواهینامه ایزو

 

 

 

اخذ گواهینامه ISO – دریافت گواهینامه ایزو

اخذ گواهینامه ISO – دریافت گواهینامه ایزو

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و افزایش رقابت میان سازمان‌ها و شرکت‌ها برای ارائه محصولات و خدمات و افزایش سطح توقعات مصرف کنندگان و کارفرمایان برای بالا بردن افزایش کیفیت محصولات و خدمات و جلب رضایت و اعتماد مشتریان و مصرف کنندگان گواهینامه‌ها و استانداردهای زیادی هم در سطح داخلی و هم در سطح جهانی تهیه و تدوین شده‌اند. از جمله استانداردهای ملی در ایران که برای اکثر سازمانها مخصوصا شرکت‌های پیمانکاری، فنی و مهندسی و خدماتی به کار برده می‌شوند گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه پیمانکاری ) ، گواهینامه تعیین صلاحیت شرکت‌های خدماتی ( مجوز اداره کار ) می‌باشند‌. از جمله گواهینامه‌ها و استانداردهای جهانی گواهینامه ISO ( International Organisation for Standardiztion ) و گواهینامه HSE ) Health safety Environment ) و گواهینامه CE ( Conformity European ) می‌باشند. استانداردهای ISO و HSE که توسط سازمان استاندارد جهانی ایزو تهیه و تدوین شده‌اند و گواهینامه CE که یک گواهینامه منطبق با قواعد اروپایی می‌باشد‌.

 

آرم و لوگوی ایزو

دیدن نماد آرم و لوگوی ایزو بر روی محصولات و تولیدات سازمان‌ها و شرکت‌ها و کارخانه‌ها یک حس خوب و خوشایندی را برای کارفرمایان و مصرف کنندگان بوجود می‌آورد. آرم و نشانه ایزو موجب تقویت برند یک مجموعه می‌شود و سازمان را در بازاریابی و تبلیغات گسترده‌تر موفق‌تر می‌کند. در اکثر سازمان‌ها درج لوگو یا علامت تجاری بسیار مهم می‌باشد و نشان دهنده اعتبار تصویری یک شرکت می‌باشد. هنگامی سازمانها و شرکتها می‌توانند لوگوی ایزو مورد نظرشان را بر روی محصولاتشان درج نمایند که از مراجع معتبر و بین المللی گواهینامه ایزو را دریافت کرده باشد.‌

 

استعلام مراجع معتبر گواهینامه ایزو چگونه است؟

در هر کشور تعداد زیادی مراجع صدور گواهینامه ایزو فعالیت می‌کنند که فقط تعدادی از آنها قانونی و رسمی فعالیت می‌کنند و گواهینامه‌های ایزو را معتبر و اصیل صادر می‌کنند. روش استعلام مراجع معتبر گواهینامه با شناخت اصطلاحات ایزو بسیار ساده و راحت انجام پذیر می‌باشد. Certification Body یا مرجع صدور گواهینامه ایزو که اصطلاحا CB و Accerdiation Body یا مراکز اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو که اصطلاحا AB و انجمن اعتبار دهندگان بین المللی یا International Accreditation Forum که اصطلاحا IAF نامیده می‌شوند. CB هایی که تحت اعتبار یک AB رسمی عضو انجمن IAF باشند بصورت بین‌المللی و رسمی فعالیت می‌کنند. یعنی سازمان متقاضی باید بتواند ابتدا نام مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو CB را در سایت مرکز اعتبار دهنده AB جستجو نماید و نام AB را در سایت انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF بیابد. اگر نام CB در این زنجیره استعلام در سایت IAF نباشد مشخص می‌شود که مرجع صدور گواهینامه ایزو معتبر و بین المللی نمی‌باشد.

 

الزامات و استانداردهای ایزو شامل چه مشاغلی می‌شوند؟

الزامات و استانداردهای ایزو شامل همه مشاغل و اصناف می‌شوند. سازمان‌ها و شرکت‌های پیمانکاری، مراکز درمانی، صنایع غذایی و دارویی، صنایع خودروسازی، کارخانه‌های صنعتی، مراکز تولیدی، مراکز آموزشی، شرکتهای ساختمانی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، مراکز و شرکت‌های تجهیزات پزشکی، شرکت‌های مهندسی کامپیوتری و نرم افزاری و سخت افزاری، سازمان‌های فعال در حوزه‌های مدیریتی، صنعت فرش بافی و نساجی، صنعت چوب و سنگ و کاغذ و غیره مشاغلی هستند که می‌توانند انواع گواهینامه‌های ایزو را مرتبط با زمینه فعالیتشان اخذ نمایند.

 

نحوه دریافت گواهینامه ایزو

سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی دریافت گواهینامه ایزو ابتدا باید با یک مرکز مشاوره ایزو معتبر و قانونی تماس برقرار نمایند. مرکز سیستم کاران یکی از مراکز مشاوره معتبر می‌باشد که با ارائه خدمات برتر و رعایت اصول مشتری مداری توانسته است جایگاه ویژه‌ای در بین مشتریان و کاربران داشته باشد. شما با برقراری تماس با مشاوران و کارشناسان مجرب مرکز می‌توانید درخواستتان را اعلام کنید و یک فرم ثبت نام یا Application form را دریافت نمایید. در فرم یکسری مشخصات باید تکمیل شود. مشخصاتی از قبیل نام شرکت و زمینه فعالیت شرکت و نام مدیر عامل. همچنین سازمان با انجام مشاوره اهدافش را مشخص می‌کند و در مرحله بعد هم مرجع صدور گواهینامه ایزو و هم نوع گواهینامه ایزو را مشخص می‌نمایید. در مرحله بعدی باید به تهیه نمونه مستندات بپردازید و توسط کارشناس به طراحی و اجرای مستندات و پیاده سازی استانداردهای می‌پردازند. بعد از پیاده سازی یک مرحله ممیزی ابتدایی توسط کارشناس داخلی و یک ممیزی نهایی توسط بازرس مرجع امکان می‌شود و در نهایت رأی به صدور گواهینامه ایزو داده می‌شود.

 مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 

 

فهرست