اخذ گواهینامه ایزو – دریافت گواهینامه ISO

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخذ گواهینامه ایزو – دریافت گواهینامه ISO

 

 

 

 

اخذ گواهینامه ایزو - دریافت گواهینامه ISO

اخذ گواهینامه ایزو – دریافت گواهینامه ISO

ایزو ISO چییت؟

ایزو تلفظ فارسی کلمه ISO به معنای همسان سازی می‌باشد‌. از طرف دیگر هم یک سازمان غیر دولتی ولی رسمی و معتبر توسط نمایندگان کشورهای مختلف دنیا بوجود آمده است که مقر اصلی آن در شهر ژنو سوئیس می‌باشد. بر سر این نهاد غیر دولتی رسمی و معتبر نام International Organisation for Standardiztion نصب شده است. در تمام دنیا نام این سازمان را با کلمه مخفف شده یعنی ISO می‌شناسند. زیرا اهداف سازمان جهانی استاندارد با معنی کلمه یونانی ISO یکی می‌باشد. وظیفه سازمان جهانی ایزو یکسان سازی انواع استانداردهای مختلف در سراسر جهان برای انواع کسب و کارها می‌باشد. سازمان ایزو ISO با تهیه و تدوین انواع استانداردهای مختلف برای تمامی مشاغل و کسب و کارها هم از حقوق تمامی مصرف کنندگان در سرتاسر دنیا و هم از حقوق تولید کنندگان حمایت می‌کند. گواهینامه‌ها و استانداردهایی که از طرف نمایندگان سازمان ایزو تدوین می‌شوند هم مرتبط با سیستم‌های مدیریتی می‌باشند و هم مرتبط با انواع محصولات و تولیدات و خدمات. استانداردهای سیستم‌های مدیریتی نیز هم بصورت عمومی و هم بصورت خصوصی تهیه و تدوین شده‌اند.

 

گواهینامه‌های عمومی ایزو ISO

گواهینامه‌های عمومی ایزو قابلیت طراحی و پیاده سازی در تمامی مشاغل و اصناف را دارند. بندها و تبصره‌های این نوع گواهینامه‌ها طوری نوشته و تنظیم شده‌اند که تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها با هر نوع زمینه فعالیتی می‌توانند یک به یک بر روی فرآیندها و قسمت‌های مختلف اجرا نمایند. سه گواهینامه ایزو ISO 9001 و ISO 14001 و ISO 45001 ( OHSAS 18001 سابق ) به ترتیب بعنوان گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین و اصلی‌ترین استانداردها در حوزه سیستم‌های مدیریتی عمومی هستند. اکثر سازمان‌ها و شرکت‌هایی که از مزایا و فواید بسیار زیاد اخذ گواهینامه‌های ایزو آگاهی دارند سعی می‌کنند هر سه سیستم مدیریتی عمومی فوق را در سطح مجموعه خود طراحی و اجرا نمایند.

 

گواهینامه‌های تخصصی ایزو ISO

گواهینامه‌های تخصصی ایزو ISO دارای الزاماتی مشخص و معین فقط برای یک نوع حرفه و شغل را دارند. بندها و مفاد این نوع گواهینامه‌ها طوری تهیه و تنظیم شده‌اند که فقط یک سازمان و شرکت می‌تواند به طراحی و اجرای قوانین و دستورالعمل‌هایش بپردازد.‌ بطور کلی می‌توان گفت هر شغل یک گواهینامه ایزو مختص فعالیتها و فرآیندهایش دارد. گواهینامه ایزو ISO 22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی، ISO 13485 سیستم مدیریت ایمنی در تجهیزات پزشکی و غیره از جمله استانداردهای تخصصی ایزو می‌باشند. سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی دریافت گواهینامه‌های ایزو ابتدا باید گواهینامه ایزو عمومی و مهم سیستم مدیریت کیفیت را اخذ نمایند و در ادامه گواهینامه تخصصی ایزو مورد نیازشان را دریافت نمایند. مثلا یک کارخانه تولید نان‌های فانتزی برای افزایش سطح کیفیت محصولات و تولیداتش دو گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۲۲۰۰۰ را به همراه هم درخواست و دریافت می‌نماید.

 

آیا اعتبار و اصالت تمام مراجع صدور گواهینامه ایزو ISO یکسان می‌باشد؟

مراجع صدور گواهینامه ایزو ISO در واقع مراکزی هستند که یکسری از آنها تحت اعتبار نهاد‌های اعتبار دهنده در هر کشوری که عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی باشند فعالیت می‌کنند و یکسری از مراکز نیز هستند که تحت اعتبار هیچ مرکزی در کشورهای عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی فعالیت می‌کنند. مراجع صدور گواهینامه ایزو را Certification Body یا در اصطلاح CB می‌نامند. نهادهای اعتبار دهنده در هر کشور را Accerdiation Body می‌گویند. همچین به انجمن اعتبار دهندگان بین المللی International Accreditation Forum می‌گویند که در اصطلاح IAF نامیده می‌شوند. CB های که تحت اعتبار یک AB با عضویت در IAF بصورت بین‌المللی و معتبر فعالیت می‌کنند و گواهینامه‌های با اصالت و معتبر را صادر می‌نمایند. CB هایی که تحت اعتبار یک AB بدون عضویت در IAF فعالیت می‌کنند مراجع بدون اعتبار و خصوصی هستند که گواهینامه‌های فاقد اعتباری را صادر می‌نمایند. بنابراین اعتبار و اصالت تمام مراجع صدور گواهینامه ایزو با هم متفاوت می‌باشد.

 

روش دریافت گواهینامه ایزو گواهینامه ISO چگونه است؟

روش دریافت گواهینامه ایزو با توجه به نوع اهدافی که سازمان دنبال می‌کند و با توجه به انتخاب مراجع صدور گواهینامه ایزو برای هر مجموعه متقاضی متفاوت می‌شود. البته میزان بودجه و درآمد یک سازمان نیز عامل مؤثری در انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو دارد. اهداف سازمان‌ها ممکن است از حضور در مناقصات و انجام تبلیغات و بازاریابی و معرفی برند باشد تا افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو و حضور موفق در بازارهای داخلی و بین‌المللی و حتی ورود به وندور لیست ( vendor List ). اخذ گواهینامه ایزو گواهینامه ISO از مراجع خصوصی نیازی به طراحی و مستند سازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو ندارد ولی برای اخذ گواهینامه ایزو از مراجع بین‌ المللی طراحی و پیاده سازی مستندات ایزو ملزم و اجباری می‌باشد. برای کسب آگاهی و اطلاعات بیشتر از انواع مراجع صدور گواهینامه ایزو و روش و چگونگی دریافت ایزو و همچنین برای دریافت مشاوره رایگان و خدمات برتر با مرکز سیستم کاران تماس برقرار نمایید.

 مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 

 

 

فهرست