آموزش ایمنی اداره کار

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. آموزش ایمنی اداره کار

 

 

آموزش ایمنی اداره کار

اخذ گواهینامه ایمنی اداره کار به دلیل نیازمندی به پرونده سازی و مدارک متعدد برای سازمان‌ها و شرکت‌های پیمانکاری کاری سخت و پیچیده می‌باشد. اگر متقاضی گواهینامه ایمنی اداره کار بداند از کجا شروع کند و یک به یک از تمام مراحلی اخذ گواهینامه ایمنی اداره کار مطلع باشد براحتی و بدون دغدغه و اضطراب می‌تواند به گواهینامه ایمنی اداره کار دست پیدا کند.

گواهینامه ایمنی اداره کار با نام‌های گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، گواهینامهHSE  اداره کار، تأییدیه ایمنی اداره کار هم نامیده می‌شود. در ابتدا متقاضیان اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران باید گواهینامه پیش نیاز متناسب با فعالیتشان را اخذ نمایند تا بتوانند فرم ثبت نام اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را پر نمایند.

 

گواهینامه‌های پیش نیاز اخذ گواهینامه ایمنی اداره کار

گواهینامه تأیید صلاحیت شرکت‌های خدماتی ( مجوز اداره کار ) وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه ، گرید ) سازمان برنامه و بودجه کشور ، مجوز بهره برداری از وزارت صنایع، نیروی انتظامی، وزارت نیرو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت نفت، وزارت جهاد کشاورزی، نظام مهندسی، تأییدیه صنوف و اتحادیه‌ها، وزارت صنعت و معدن و تجارت، مجوز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی.

 

دوره‌های آموزشی جهت اخذ گواهینامه ایمنی اداره کار

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای کلیه سازمان‌ها و شرکت‌های پیمانکاری گذراندن دوره‌های آموزشی اصول ایمنی را الزام کرده است. گواهینامه‌های آموزشی اداره کار شامل گذراندن ۴ دوره آموزشی به شرح زیر می‌باشند:

  • گواهینامه آموزشی ایمنی و بهداشت کار برای کارگران تحت پوشش پیمانکاران که بعنوان یک گواهی عمومی با دوره یک روزه ۸ ساعته برگزار می‌شود.
  • گواهینامه آموزشی ایمنی و بهداشت کار برای کارفرمایان و صاحبان کار پیمانکاری که بعنوان یک گواهی عمومی با دوره سه روزه ۲۰ ساعته برگزار می‌شود.
  •  گواهینامه آموزشی ایمنی عمومی ویژه مسئولین ایمنی کارگاه‌ها که این دوره عمومی ۴۰ ساعته برای شخص مسئول ایمنی است  که مدرک مرتبط به ایمنی و بهداشت کار نداشته باشد.
  •  گواهینامه آموزشی شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک ویژه مسئولین ایمنی کارگاه‌ها که این دوره تخصصی در یک دوره سه روزه ۱۶ ساعته برگزار می‌شود.

مسئول ایمنی یا همان افسرHSE‌ جهت ثبت‌ نام باید کپی شناسنامه و کپی کارت ملی از تمام صفحات، قرارداد مسئول ایمنی، گواهینامه‌های دوره آموزشی، سوابق و تجربه‌های کاری مسئول ایمنی، صورت جلسه کمیته حفاظت فنی را بعنوان مدارک لازم ارائه دهد.

گواهینامه‌های آموزشی جهت اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدیریت می‌گردد.

سازمان و شرکت متقاضی اخذ گواهینامه ایمنی اداره کار بعد از اخذ گواهینامه پیش نیاز و گذراندن دوره‌های آموزشی و اخذ گواهینامه‌های آموزشی باید یکسری مدارک را یا به صورت اسکن در سایت انجمن‌های صنفی مسئولین ایمنی کار بارگذاری کنند و با یکسری مدارک فیزیکی مربوط به شرکت و کارفرمایان و کارگران را آماده نمایند و آن‌ها را ضمیمه‌ پرونده کنند. نام کلیه مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه ایمنی اداره کار در سایت مرکز مشاوره و اطلاع رسانی… بارگذاری شده است و متقاضیان محترم با کلیک بر روی عناوین می‌توانند مطالب مورد نیاز خود را جستجو نمایند.

بازرسی پرونده در دو مرحله انجام می‌شود ابتدا بعد از تکمیل پرونده، پرونده به شهرهایی که پیمان در آنجاست فرستاده می‌شود. پیمانکاران ملزم هستند تمامی پیمان‌ها را معرفی کنند و طبق جدول ۲۰ اظهار نامه مالیاتی برای پیمان‌های تمام شده باید مفاصا حساب بیمه بگیرند. بازرس کارگاه‌ها در شهرستان‌ صحت و سقم مدارک را بررسی می‌کند و نواقص و عیوب را تذکر می‌دهد و بعد از رفع نواقص تأییدیه بازرس ابلاغ می‌گردد و پرونده به اداره کار کل استان مربوطه ارجاع داده می‌شود. پرونده برای بازرسی نهایی به کمیته تشخیص صلاحیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرستاده می‌شود و بعد از دریافت تأییدیه نهایی رأی به صدور گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران یا گواهینامه ایمنی اداره کار داده می‌شود.

 

اعضای کمیته تشخیص صلاحیت

معاون روابط کار بعنوان رئیس کمیسیون، بازرس اداره کار، رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار استان، نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی، نماینده تشکل‌های کارگری استان و نماینده انجمن صنفی مسئولین ایمنی.

سازمان‌ها و شرکت‌های پیمانکاری چنانچه بتوانند برای اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران از مشاوره و آموزش افراد یا مراکز متخصص استفاده نمایند موانع موجود در سر راه اخذ گواهینامه ایمنی اداره کار را براحتی برمی‌دارند زیرا خط مشی مسیر اخذ گواهینامه مشخص شده است. مرکز مشاوره و اطلاع رسانی… با اندیشیدن تدابیر لازم و مشاوره رایگان و آموزش ایمنی اداره کار همراه با مشاوران و کارشناسان مجرب بعنوان یک مرکز متخصص و راهنما آماده ارائه خدمات به مشتریان محترم می‌باشد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

 

فهرست